Tīnu Tērneri pieminot: slavas spožums un posts

Sejas.lv
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Foto: Reuters/ScanPix

24. maija vēlā vakarā pasauli pāršalca sēru vēsts - mūžībā devusies leģendārā dziedātāja Tīna Tērnere. Viņa iekaroja fanu sirdis ne tikai ar savu mūziku, bet bija viena no pirmajām slavenajām sievietēm, kas deva citām cerību par to, ka vardarbības apburtais loks ir pārraujams. Samtainās balss īpašniece, iespējams, bija pati pirmā slavenība, kas publiski nostājās pret savu varmāku. Par viņas attiecībām ar Aiku pērnā gada martā arī HBO laida klajā dokumentālo filmu "Tina", kas ir viena no visu laiku atzītākajām ASV izklaides industrijas milža veidotajām filmām.

Filmā 83 gadu vecā amerikāņu dziedātāja, kas jau kopš 1995. gada dzīvoja Šveicē, stāsta gan par saviem panākumiem un īpaši veiksmīgo atgriešanos mūzikas biznesā 80. gados, gan sūro pieredzi ar vardarbīgo vīru.

Autoru tandēma - Dena Linseja (Dan Lindsay) un T. Dž. Martina (T.J. Martin) režisētā filma atklāj vairākas detaļas par viņas kopdzīvi ar partneri mūzikā un dzīvē - vardarbīgo vīru Aiku Tērneru (Ike Turner).

Aiks kļuva slavens 50. gados, koncertējot kopā ar Tīnu, taču pēc tam iemantoja mūzikas industrijas ļaundara slikto slavu, kad Tērnere atklāja, ka viņu kopdzīves laikā vīrs viņu regulāri piekāvis. Tīna bija spiesta mukt. 

"Es aizgāju pilnīgi tukšām rokām un biju spiesta visu būvēt no jauna pati," kādā intervijā atklāti reiz stāstījusi dziedātāja, atceroties liktenīgo nakti 70. gados. 

"Tas bija ļoti sarežģīti un bīstami, jo Aiks bija vardarbīgs un tobrīd arī lietoja narkotikas, kas padarīja viņu ļoti bīstamu. Man nebija naudas un nebija kur iet."

Viņas kabatā bijuši vien 36 centi, kad viņa aizbēga no "Hilton" viesnīcas Dalasā, Teksasā. Viņa izlavījusies caur virtuvi, kad Aiks gulējis.

"Bija pienācis laiks likt tam punktu. Viņš bija konstanti vardarbīgs, paralēli notika citas arī lietas, nebija kontroles, nebija brīvības, bija visu laiku viens un tas pats, un vardarbība," viņa stāsta.

"Tev tas vienkārši piegriežas. Dzīvei nav jēgas, ja palieku šādā situācijā."

Populārā dziedātāja reiz skaidrojusi, ka ar Aiku palikusi kopā tik ilgi savas lojalitātes dēļ, jo panākumus mūzikā viņi guvuši kopā.

"Es viņam apsolīju, ka nekad viņu nepametīšu, un faktiski turējos pie sava solījuma. Taču tad viss nonāca līdz tādam punktam, ka kļuva tik slikti, ka bija laiks doties prom," viņa atminas.

Tīna un Aiks izšķīrās 1978. gadā.

Filmā interviju sniedz pati Tērnere, kā arī vairāki prominenti šovbiznesa cilvēki, piemēram, TV dīva Opra Vinfrija. 

Video: Dokumentālās filmas reklāmas rullītis

Tērneres muzikālā karjera ilgusi vairāk nekā 50 gadus. Par saviem darbiem viņa saņēmusi daudzas balvas (tai skaitā 11 Grammy balvas) un par ieguldījumu rokmūzikas attīstībā ir iemantojusi titulu "Rokenrola karaliene" (The Queen of Rock 'n' Roll).

Tērnere bija viena no pasaulē ievērojamākajām mūziķēm, tāpat viņa tiek uzskatīta par visvairāk panākumus guvušo sieviešu kārtas rokmūziķi un žurnāls "Rolling Stone" viņu nosauca par vienu no visu laiku labākajiem dziedātājiem. Savus ierakstus viņa ir pārdevusi vairāk nekā 200 miljonos kopiju. Izdevusi 10 studijas albumus, piedalījusies kā dziedātāja 96 filmu skaņu celiņu ierakstos. Dažās filmās piedalījusies arī kā aktrise. Nozīmīgāko no savām lomām Tērnere atveidojusi filmā "Trakais Makss 3" (Mad Max Beyond Thunderdome, 1985), par ko saņēma balvu "Image Award" kā izcilākā aktrise galvenajā lomā.

Kopš 1994. gada Tērnere apmetās uz dzīvi Šveicē, īpašumā Cīrihes ezera krastā. 2013. gadā viņa ieguva Šveices pilsonību. Tērnere iepriekš Šveices medijiem sacīja, ka šajā valstī jūtoties ļoti labi. "Šveicē es esmu ļoti laimīga un šeit jūtos kā mājās. Es nevaru iedomāties vēl labāku vietu, kur dzīvot," Tērnere sacīja vācu valodā iznākošajam laikrakstam "Blick".

Tajā pašā gadā, pēc 27 gadus ilgām attiecībām, Tērnere apprecējās ar savu partneri, Vācijā dzimušu mūzikas ierakstu producentu Ervinu Bahu.

2023. gada 24. maijā Tērnere pēc ilgstošas ​​slimības nomira savās mājās Kūsnahtā, Šveicē.

Foto: Tīna Tērnere laiku laikos

Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju". 

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu