Laikmetīgās fotogrāfijas, mākslas un notikumu centrs “Fotografiska” aizsākās 2010. gadā Sēdermalmes rajonā Stokholmā kā tradicionālas izpratnes fotogrāfijas muzejs. To nodibināja brāļi Jans un Pērs Bromani. Rūpīgā attieksme pret ekspozīciju veidošanu ļāva muzejam kļūt arvien pamanāmākam globālā līmenī, un nu “Fotografiska” zīmola vārds rotā rūpīgi atlasītas kultūrtelpas arī Ņujorkā un... Tallinā! Jūnija vidū tika atzīmēti četri gadi, kopš Telliskivi radošajā kvartālā iespējams iepazīties ar pasaules līmeņa fotogrāfu un vizuālo mākslinieku darbiem.
Šajā vasarā “Fotografiska” filiāle tiks atvērta Šanhajā, un līdz gada beigām paredzēts, ka nākamās pilsētas, kurās savu darbu sāks gan ekspozīciju zāles, gan restorāni un kafejnīcas, būs Berlīne un Maiami.
Spēcīgu atvēzienu investīciju jomā deva nekustamo īpašumu kompānijas NeueHouse iesaistīšanās “Fotografiska” darbībā – 2021. gadā fotomuzejs nonāca Ņujorkā un Losandželosā bāzētās kompānijas paspārnē.
Arī Tallinas muzejs jau ir pilnvērtīgi iesaistījies pilsētas pietiekami krāšņajā kultūras dzīvē, piedāvājot izstādes gan ar starptautiski pazīstamu autoru vārdiem (šobrīd tur skatāmas britu modes fotogrāfa Mailza Oldridža un ungāru konstruktīvisma leģendas Lāslo Molohija-Nāģa izstādes), gan sociāli neērtām un apzināti marginalizētām tēmām (piemēram, vācu fotogrāfes Sņežanas fon Bīdingenes-Dibas fotostāsts par meitenes, kurai ir Dauna sindroms, idillisko ikdienu).
Kāds bija šāda līmeņa mākslas centra darbības sākums un kas ir šī privātā muzeja misija, sarunājos ar “Fotografiska Tallinn” direktori Margitu Āsmē (Margit Aasmäe).
1995. gadā Margita absolvēja Tartu Universitātes Matemātikas un datorzinātņu fakultāti, tad – Rīgas Ekonomikas augstskolā ieguva vēl vienu bakalaura grādu uzņēmējdarbībā, līdz 2001. gadā kļuva par maģistri biznesa menedžmentā un administrācijā Bentlija Universitātē Masačūsetsā, ASV.