Venēcijas bienāles iespaidīgā kentauru instalācija izstādīta Rīgā

TVNET/LETA
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: Publicitātes foto

Venēcijas biennāles Dānijas paviljons "Mūsu mājas bija zeme. Uzplaukums" no 23.septembra līdz 19.novembrim pārradīts Rīgā, jaunajā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja izstāžu zālē "New Hanza Biroji", kas atrodas blakus kultūrvietai "Hanzas perons", informēja pasākuma rīkotāju pārstāve Inga Oliņa.

Mākslinieka Ufes Isoloto un kuratora Jākoba Lilemozes radītā hiperreālistiskā fantāzija, kurā saplūst vizuālās mākslas, kino, scenogrāfijas, dizaina un literatūras jomas, stāsta par cilvēces nākotni vizuāli krāšņā nezināmu augu un dabas elementu vidē ar atsaucēm uz Rīgas jūgendstila arhitektūru.

Izstādes kurators Lillemoze atzīmē, ka stāsta centā ir kentauru ģimene, kas apdzīvo pasauli, ko raksturo gan dramatiski, gan dīvaini dabas procesi. Tie radikāli mainījuši dzīves un izdzīvošanas apstākļus.

Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonda vadītāja Elīna Vikmane akcentē, ka, lai arī Latvijā vēl arvien nav sava nacionālā laikmetīgās mākslas muzeja, nedrīkst piemirst par topošā muzeja kolekcijas mākslas darbiem, māksliniekiem un kolekcijas ģeogrāfisko tvērumu - Baltijas jūras reģionu.

Pēc Vikmanes paustā, gada laikā esam atbalstīti jaunākās paaudzes mākslinieku centieni, māksla sākusi apdzīvot muzeja zemi, nupat Baltajā naktī notika kolekcijas video darbu skate, un šis gads tiek noslēgts ar izstādi jaunā izstāžu zālē, kas ir iespējamā lokācija nākotnes muzejam," stāsta izstādes producente Vikmane.

Izstādes neatņemama daļa ir stāsts "No zemes klēpja" par pieaugšanu un jaunas, nezināmas pasaules iepazīšanu pēc "Uzplaukuma" no jauna kentaura perspektīvas. Tas pārvaicā mūsu priekšstatus par uzplaukuma nozīmēm, nākotnes dzīvi uz Zemes un cilvēka lomu tajā. Stāsts apmeklētājiem būs pieejams kā drukātā, tā audio versijā.

Pavadošā programma iekļauj mākslinieku lekcijas, izglītības programmu vidusskolēniem, kas tiks iekļauta "Latvijas Skolas somas" programmā, kā arī diskusiju ciklu.

Isoloto darbojas telpiskajā un digitālajā tēlniecībā, videomākslā un animācijā. 2007.gadā absolvējis Dānijas Karalisko mākslas akadēmiju. Dzīvo un strādā Kopenhāgenā, piedalās izstādēs Dānijā un ārvalstīs, tostarp, eksponējies "ARKEN""laikmetīgās mākslas muzejā, Dānijas Mākslinieku savienības izstāžu zālē, Svētā Nikolaja baznīcas laikmetīgās mākslas centrā un Malmes mākslas galerijā. Darbi iekļauti Dānijas Nacionālās galerijas un Holstebro mākslas muzeja kolekcijās. 2022.gadā pārstāvējis Dāniju Venēcijas mākslas biennālē.

Savā daiļradē mākslinieks pastāvīgi atgriežas pie mūsdienu mainīgās tehnoloģiskās realitātes atspoguļošanas un apjēgsmes ar kompozītķermeņu palīdzību, izaicinot iestāvējušos priekšstatus par cilvēcisko un necilvēcisko. Viņa darbu uzmanības centrā ir tā dēvētais posthumānais stāvoklis, kurā cilvēks arvien vairāk atsvešinās no paša radītajām tehnoloģijām un kur atgriešanās pie dabas kļūst jo dienas, jo grūtāka.

Lillemozem ir Kopenhāgenas Universitātē iegūts doktora grāds mākslas vēsturē ar fokusu uz jauno mediju mākslu un katastrofu pētniecību. Viņš sarakstījis vairākas grāmatas par Amerikas kino, bijis mākslas žurnāla "Frieze" korespondents un autors mākslas kritikas platformā "Kunstkritikk.dk". 2022.gada Venēcijas mākslas biennālē kūrējis Dānijas paviljonā skatāmo Isoloto izstādi "Mūsu mājas bija Zeme".

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu