Latvijas Nacionālais vēstures muzejs gatavojas beigt darbību pagaidu telpās un atgriezties Rīgas pilī

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Foto: Valsts Nekustamie ipašumi

Jaunajā – 2024. gadā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs piedzīvos ilgi gaidītās pārmaiņas. Līdz maija beigām muzejs vēl darbosies pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32 (tā sauktajā “Saktas mājā”), kuras pēc Rīgas pils ugunsgrēka 2013. gada jūnijā pielāgoja muzeja vajadzībām, bet rudenī plānota atgriešanās vēsturiskajā mājvietā Rīgas pilī ar saistošu pasākumu programmu, kam sekos jauno ekspozīciju iekārtošanas posms.

Pirmajā pusgadā LNVM darbosies tāpat kā līdz šim, interesentiem piedāvājot gan Latvijas vēstures ekspozīciju, gan izstādes “Nauda Latvijā”, “Krāsainā Latvija”, “Satversme 100+”, “Latvijas valsts dibinātāji un dibināšana” un ar tām saistītās ekskursijas un lekcijas.

Tuvākās ekskursijas janvārī muzeja speciālistu vadībā notiks izstādē “Nauda Latvijā” (13. un 23. janvārī) un Latvijas senvēsturei veltītajā ekspozīcijas daļā (20. janvārī), bet 27. janvārī paredzēta nodarbība ģimenēm ar bērniem “Kā dzīvoja senie ļaudis?”. Arī turpmāk līdz maijam reizi mēnesī notiks nodarbības ģimenēm ar bērniem, un reizi mēnesī būs Senioru diena pensijas vecuma apmeklētājiem.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ekspozīcija pēc koronavīrusa  "Covid-19" pandēmijas ierobežojumu atcelšanas 2020. gada maijā. 
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja ekspozīcija pēc koronavīrusa  "Covid-19" pandēmijas ierobežojumu atcelšanas 2020. gada maijā. Foto: Evija Trifanova/LETA

Janvārī muzejs plāno atvērt vairāku gadu garumā tapušo katalogu “Brunči Latvijā 19. gs.-20. gs. sākumā”, bet pavasarī laidīs klajā jaunu izdevumu “Krāsainā Latvija”.

Savukārt 1. februārī tiks atklāta jauna izstāde “Kurzemes un Zemgales hercogiste un Lietuvas Dižkunigaitija (1561–1795)”. Sadarbībā ar Lietuvas kolēģiem veidoto izstādi papildinās vairāki pasākumi.

Kurzemes un Zemgales hercogistes inkorporācija Polijas-Lietuvas ūnijā. Ļubļinā, 1569. g. 3. augustā. Pergaments ar karaļa Sigismunda Augusta parakstu.
Kurzemes un Zemgales hercogistes inkorporācija Polijas-Lietuvas ūnijā. Ļubļinā, 1569. g. 3. augustā. Pergaments ar karaļa Sigismunda Augusta parakstu. Foto: LVVA, 554. f., 1. apr., 25. l.

Kā ierasts, LNVM Brīvības bulvārī 32 atzīmēs Latvijas neatkarības atjaunošanas dienu 4. maijā, bet Muzeju naktī 18. maijā krāsaini un vērienīgi aicinās apmeklētājus pēdējo reizi izzināt muzeja pagaidu pamatekspozīciju.

Muzeju jomas kolēģi un citi interesenti maijā tiks aicināti arī uz konferenci, kurā LNVM atskatīsies gan uz intensīvi aizvadītajiem desmit pārmaiņu gadiem pagaidu telpās Brīvības bulvārī, gan arī plašāk paraudzīties uz infrastruktūras nozīmi muzeju un to apmeklētāju mijiedarbībā.

Foto: Publicitātes foto

2024. gada rudenī muzejs no jauna sāks apdzīvot Rīgas pili, kurā sāka mājot 1920. gadā. Muzeja rīcībā gan nonāks tikai viens Rīgas pils kastelas atjaunotais korpuss – aptuveni trešdaļa no LNVM kopumā paredzētās platības –, jo pārējās pils kastelas daļas remonts pašlaik nav paredzēts. Tādējādi muzejs sava krājuma bagātības apmeklētājiem varēs izrādīt krietni ierobežotākā apjomā nekā spētu un vēlētos.

Foto: Valsts nekustamie īpašumi

Atjaunotajās Rīgas pils kastelas telpās muzejs līdz 2024. gada nogalei vispirms piedāvās iepazīt atjaunotās telpas, kā arī atsevišķu norišu programmu dažādām auditorijām, bet 11. un 18. novembrī, tāpat Ziemassvētku laikā ir paredzēti lielāki pasākumi. Par šīm iecerēm sabiedrība detalizētāk tiks informēta rudenī, kad tiks prezentēts arī SIA "KID Design" izstrādātais LNVM zīmols un komunikācijas rīki – jaunā mājaslapa, aplikācija un citi jauninājumi.

Paralēli tam 2024. gada gaitā LNVM kopā ar ekspozīciju dizaina metu konkursos uzvarējušo SIA "DJA" pabeigs jauno Rīgas pils ekspozīciju tehnisko projektēšanu, un no 2025. gada sākuma plānots izgatavot un uzstādīt jauno ekspozīciju aprīkojumu.

Pilnvērtīgu darbību Rīgas pilī LNVM plāno uzsākt 2025. gada otrajā pusgadā ar mūsdienīgi veidotām trim jaunām pastāvīgajām ekspozīcijām “Livonijas pilis”, “Sakrālā māksla”, “Rīgas pils vēsture”, un atklāšanas izstādi “Straumējot laiku”. Sāksies jauna ēra, kurā Latvijas Nacionālais vēstures muzejs savu darbu varēs turpināt ievērojami kvalitatīvākā un modernākā vidē.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu