Folkloras kopa “Upīte” velta dziesmu Ukrainas tautai

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Foto: Publicitātes foto

Balvu novada Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” folkloras kopa turpina vērienīgu darbu – lauka pētījumu, apzinot, ierakstot un mācoties Upītes kultūrtelpā un tai pieguļošajā teritorijā kolhoza laikos dziedātās dziesmas. Daļa no savāktajām dziesmām tiek atjaunotas, dodot tām jaunu, mūsdienīgu skanējumu un katru mēnesi 21. datumā publicējot jaunu dziesmu. Februārī tiek izdota dziesma “Marička”, kas veltīta Ukrainas tautai kā atbalsts cīņā par brīvību.

Turpinoties nežēlīgajam karam Ukrainā, folkloras kopa “Upīte” februāra dziesmu velta Ukrainas tautai, kā atbalstu tās cīņā par brīvību un neatkarību. Izvēloties februāra dziesmu, kopas aktīvistiem ļoti iepatikās teicējas Līvijas Supes teiktā dziesma “Marička”.

Veicot šīs dziesmas izzināšanu un pētījumus, atklājās, ka tā ir ukraiņu tautas dziesma, kura jau tālajos 20. gadsimta sešdesmitajos gados ir bijusi iztulkota latviski. Tā nu nostiprinājusies doma, ka tieši šī dziesma jāpublicē februārī, kad apritēs divi gadi kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā.

Folkloras kopas vadītājs Andris Slišāns un šīs dziesmas video režijas autors teic:

“Dziesmas video stāsts ir veidots kā puiša – karavīra pārdzīvojums, meklējot savu mīļoto, kura bija palikusi mājās, viņam dodoties dzimteni aizstāvēt. Atgriežoties mājās, viņš diemžēl mīļoto neatrod… Karā krīt ne vien karavīri, bet bieži tiek nogalināti arī mierīgie iedzīvotāji. Dziesmas video versijā meitenes ir mirušās dvēselītes, kuras cenšas izstāstīt, ka tikai domās un atmiņās viņi vienmēr būs kopā. Bet sirds sāp…”

Folkloras kopa “Upīte” ir savākusi vairāk kā 100 kolhoza laikos dziedātās dziesmas. No tām vismaz 10 dziesmas ieplānots atjaunot, dodot jaunu skanējumu, bet vēl vismaz 30 dziesmas kvalitatīvi ierakstīt, lai tās nepazustu, jo šo dziesmu zinātāji noveco un dziesmas dzied retāk, tās tiek aizmirstas, līdz izzūd pavisam. Iedzīvinātas un atjaunotas tiek tās dziesmas, kurās jūtama smeldze par brīvību, kurās dzied par mīlestību, attiecībām, sadzīvi un ironiski – par okupācijas laiku.

Folkloras kopa “Upīte” dibināta 2002. gadā uz Upītes bērnu folkloras kopas pamata, kura savukārt dibināta 1980. gadā. Līdz šim izdoti jau četri albumi, CD Vusi ļauds breinovuos, CD/DVD Dzīduot muoku, doncuot muoku, CD Ryugts un CD Padzīdam'i….

Kopa aktīvi piedalās dažādos Latvijas festivālos un kopš 2016. gada Latviju pārstāv dažādos starptautiskos festivālos visā Eiropā – Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Itālijā, Sardīnijā, Čehijā, Rumānijā, Portugālē, Slovākijā, Francijā, Kosovā, Baltkrievijā.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu