Rakstnieku organizācijas PEN Latvijas nodaļas vadību pārņem dzejniece Katrīna Rudzīte

TVNET
CopyDraugiem X Whatsapp
Dzejniece un cilvēktiesību aizstāve Katrīna Rudzīte.
Dzejniece un cilvēktiesību aizstāve Katrīna Rudzīte. Foto: Publicitātes foto

PEN ir starptautiska rakstnieku, publicistu un redaktoru organizācija, kas veicina literatūras izplatību un iestājas par vārda un citas izteiksmes brīvību. Latvijas PEN darbību atjaunoja 2018. gada 6. martā, par valdes priekšsēdētāju ievēlot rakstnieci un dzejnieci Ingu Gaili, kura šī amata pienākumus pildīja divus organizācijas statūtos paredzētos termiņus. Savukārt tagad šos pienākumus pārņēmusi dzejniece Katrīna Rudzīte.

28. martā notika Latvijas PEN gadskārtējā kopsapulce. Tajā līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Inga Gaile atskaitījās par viņas termiņa laikā valdes paveikto un notika jaunās valdes vēlēšanas.

Jaunajā Latvijas PEN valdē biedri ievēlēja rakstnieci Dženu Andersoni, dzejnieci un rakstnieci Annu Auziņu, rakstnieci Elīnu Kokareviču, dzejnieku un atdzejotāju Ivaru Šteinbergu un dzejnieci Katrīnu Rudzīti. Valde par Latvijas PEN valdes priekšsēdētāju uz nākamajiem trim gadiem iecēla Katrīnu Rudzīti.

Katrīnai Rudzītei līdz šim iznākuši divi dzejas krājumi: “Saulesizplūdums” (2014) un “Ērti pārnēsājami spārni” (2020). Viņa ir darbojusies apvienībā “Sieviešu stendaps”. Rudzītes recenzijas, esejas un viedokļraksti publicēti dažādos Latvijas medijos.

Rudzīte aktīvi iestājusies par sieviešu, LGBTQ+ un cilvēku ar invaliditāti tiesībām; tāpat arī paudusi publisku atbalstu Palestīnai, vēršot sabiedrības uzmanību uz, viņasprāt, nepilnīgo informāciju par notikumiem Gazā un Rietumkrastā, uzsverot, ka Latvijas medijos par palestīniešiem tiek veidots dehumanizējošs naratīvs.

Katrīna Rudzīte: "Uzskatu, ka dzīvojam laikā, kad tādu organizāciju kā PEN darbība ir jo īpaši būtiska. Ģeopolitiskā situācija tuvākajos gados, visticamāk, aizvien būs ļoti nestabila, radot dažāda veida apdraudējumu demokrātijas pastāvēšanai. Baiļu atmosfēra diemžēl ir arī ļoti laba augsne populismam, cenzūrai un dažādām sabiedrību šķeļošām sazvērestības teorijām. Tā nav mūsu sabiedrības stiprākā puse – saskatīt tos demokrātijas, izteiksmes un rīcības brīvības apdraudējumus, kas rodas pašas sabiedrības iekšienē.

Arvien biežāk redzam naida runas izpausmes un draudus, kas tiek vērsti pret rakstniekiem un māksliniekiem (piemēram, vēršanās pret tulkotāju Signi Višku vai mākslinieci Gundegu Eveloni), parādās arī mēģinājumi ierobežot pulcēšanās brīvību, ko uzskatu par ļoti bīstamu signālu.

Mūsu uzdevums ir pamanīt šādas tendences un par tām skaļi runāt, veicinot diskusiju un domas plurālismu. Tas bieži vien ir ļoti neērts uzdevums, kas prasa drosmi un arī visai daudz emocionālu resursu; bet tāpēc šajā organizācijā esam kopā, lai varētu cits citu iedrošināt un atbalstīt. Nedomāju arī, ka viss ir tikai drūmi un slikti – caur PEN darbību ir iespējams dot balsi mazāk pārstāvētām grupām, popularizēt jaunus, atšķirīgus skatījumus uz literatūru un sociāliem procesiem, veicināt solidaritāti un uzturēt cerību, ka atvērtāka un mums visiem drošāka pasaule ir iespējama."

Latvijas PEN ir daļa no Starptautiskā PEN – organizācijas, kas iestājas par vārda brīvību, rūpējas par cenzūras izskaušanu un pašcenzūras mazināšanos, iestājas par sabiedrībā diskriminēto grupu pārstāvniecību un aizstāvību. Organizācija tika nodibināta 1921. gadā Londonā. 

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu