“Hanzas peronā” koncertēs kanādiešu postroka leģendas "Godspeed You! Black Emperor"

Miks Magone
, festivāls "Zemlika" / kultūrvieta "Hanzas perons"
CopyDraugiem X Whatsapp
Foto: Yannick Grandmont

Piektdien, 12. aprīlī Rīgā, kultūrtelpā “Hanzas perons” koncertu sniegs instrumentālās rokmūzikas kolektīvs "Godspeed You! Black Emperor" no Monreālas Kanādā.

Laikā no 1997. līdz 2002. gadam "Godspeed You! Black Emperor" publiskoja vairākus albumus, kuri izpelnījās ne tikai plašu jo plašu klausītāju atzinību, bet faktiski izmainīja priekšstatus par to, kas ir protesta mūzika un kas ir pankroks.

Lielas formas kamerrokmūzikas kompozīcijas ar tajās ieslēgtu sajūtu par kādu milzu spēku kļuva par pretošanās vai vismaz novēršanās himnām mūsdienu kapitālismam un tā vilktajiem vaibstiem pasaules sejā.

Jo īpaši divi izdevumi no agrīnā perioda, albumi F#A#∞ (1997) un Lift Your Skinny Fists Like Antennas To Heaven (2000), jau labu laiku tiek uzskatīti par žanra un laikmeta klasiku. Leģendām apvītas ir kolektīva uzstāšanās koncertos, kuras pavada analogās 16 milimetru filmu projekcijas, atskaņotajai mūzikai piešķirot papildu dimensiju un nozīmi. Šīs filmu lentes cilpas un viena otru pārklājošās kadru kolāžas ir kā autonoms un mūziku papildinošs vēstījums vienlaikus.

Grupas radošajā darbībā ietvertā ikonogrāfija, tēlu valoda un ansambļa mūzikas fiziskajos izdevumos (vinila plašu un tvartu noformējumos) klātesošā “taustāmība” šķiet pa tiešo pārnesti uz ekrāna, iemiesojot “Godspeed You! Black Emperor” sava ceļa iešanu, mūziķus skaujošos mītus un kopš pirmās dienas praktizēto ētosu (rakstura stabilo, noturīgo tikumisko īpašību kopumu).

Savas ceturtdaļgadsimta pastāvēšanas laikā ansamblis ir pozējis diviem publicitātes foto. Otrais no tiem tapis 2010. gadā un pievienots šai preses ziņai,  un ir pirmā attēla, kas uzņemts 1997. gadā, atkārtojums. Šajā laika nogrieznī notikušas uz vienas rokas pirkstiem skaitāmas intervijas, kurās uz jautājumiem mūziķi atbildējuši kolektīvi un rakstiski.

Grupai nekad nav bijusi sava mājaslapa tīmeklī vai konti soctīklos. Nekad nav tapis mūzikas video kādai no kompozīcijām. Ir grūti atrast otru mākslinieku jaunāko laiku vēsturē, kas 21. gadsimtā joprojām tik stingri turētos pie principa “lai runā mūzika” un pat noliegtu personības kultu kultūrā, iedarbību uz klausītājiem, savas privātās dzīves pieejamību, komercializāciju un maigās varas izpausmes dažādos veidos.

Laikā no 2003. līdz 2010. gadam "Godspeed You! Black Emperor" ieturēja ilgstošu radošo pauzi, pēc kuras atgriezās ar koncertiem un programmas izvēli tobrīd vēl pastāvošajam festivālam "All Tomorrow’s Parties" Lielbritānijā. Nu šī atkal atgriešanās ilgst jau vairāk nekā desmit gadus, kuru laikā notikuši simtiem izpārdotu koncertu un klajā nākuši četri studijas albumi, kuri tikuši gan gaidīti ar nepacietību, gan pārsteiguši mūs nesagatavotus, bet visi tikuši uzņemti ar pazemību un atzinību.

Šķiet, nevar pateikt precīzāk, kā to grupa dara kopš pirmā ieraksta tos pavadošajos komentāros uz ierakstu vākiem. Nevar pateikt laika garu raksturojošāk un pat pravietiskāk. Tā, piemēram, tekstuāli pavadot 2021. gada albumu G_d’s Pee AT STATE’S END!, mūziķi rakstīja:

“mēs atkal ieslēdzām īsviļņu radio. pirmoreiz pēc ilga laika. un secinājām, ka daudz kas mainījies. apokalipses priesteri joprojām bija šeit, bet nu tie kliedza “lai gals laikam nāk tagad” tā vietā, kad iepriekš bija klieguši “lai gals laikam pienāk drīz” (..).

šis ieraksts ir par mums visiem, kas gaida beigas. visas mums zināmās pārvaldības formas ir izgāzušās.

šis ieraksts ir par mums visiem, kas gaida jaunu sākumu un ir lietas kursā par sekojošajām prasībām: iztukšojiet cietumus, atdodiet policijas varu apkaimēm, kuras tā terorizē, izbeidziet visus nebeidzamos karus un visas citas imperiālisma formas. iekasējiet nodokļus no bagātajiem līdz tie kļūst nabagi.

daudz mīlestības visiem pazudušajiem un mīļajiem. šie laiki ir nāvējoši un mūsu pusei ir jāuzvar (..).”

Ģitārists Edgars Rubenis.
Ģitārists Edgars Rubenis. Foto: Publicitātes foto

“Godspeed You! Black Emperor” koncerta īpašais viesis būs ģitārists Edgars Rubenis.

Jau agros tīņa gados 90-to otrajā pusē uzsācis gaitas blūzroka apvienībā "Driving South", vēlāk ar kolēģi bundzinieku Edgaru Eihmani dibinājis smagnēji trokšņainās rokmūzikas savienību "Mona De Bo". Līdzās ilggadējai dueta darbībai, Rubenis ik pa laikam stājās līdzās citiem mūziķiem grupās un projektos, kuru cienītāju loks labprāt vada laiku arī dažādos brīvdabas un smilšainu pludmaļu populārās mūzikas sarīkojumos.

Pēc atgriešanās no ilgstošas prombūtnes Nīderlandē, kur mūziķis bija nodevies sonoloģijas studijām Hāgas Karaliskajā konservatorijā, klausītāji iepazina jau atkal citu Rubeni – ar akustisko ģitāru, rakstot un izpildot šķietami veci skanošu, bet pilnībā jaunu oriģinālmūziku. Tās kodolā ir dialogs ar metāla stīgu ģitāras finger-picking tradīcijām, it sevišķi to izpausmēm agrīnā blūza un regtaima formās.

Biļetes uz "Godspeed You! Black Emperor" koncertu 12. aprīlī “Hanzas peronā” nopērkamas “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās un tīmeklī.

KomentāriCopyDraugiem X Whatsapp

Nepalaid garām!

Uz augšu