LNB notiks pasākumu cikls, godinot filozofa Kanta trīssimto dzimšanas dienu

LETA
Latvijas Nacionālā bibliotēka.
Latvijas Nacionālā bibliotēka. Foto: Zane Bitere/LETA

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) 23.aprīlī un 24.aprīlī notiks pasākumu cikls, godinot filozofa Imanuela Kanta trīssimto dzimšanas dienu, lai no dažādiem aspektiem izgaismotu 18.gadsimta intelektuālās domas vēsturi un apgaismības laikmeta ideju aktualitāti mūsdienās, informēja LNB pārstāve Pauls Daija.

LNB 23.aprīlī plkst.18 norisināsies pasākums "Divi Kanti: Imanuels Kants un Johans Heinrihs Kants starp Karaļaučiem un Kurzemi" vācu valodā ar sinhrono tulkojumu latviešu valodā.

Kanta dzīve un radošais darbs bija cieši saistīts ar Latviju - tieši Rīgā viņš publicēja savus nozīmīgākos darbus. Latvijā dzīvoja un strādāja Kanta jaunākais brālis Johans Heinrihs Kants. Abi brāļi regulāri sarakstījās, un saglabājušās vēstules sniedz interesantu ieskatu ne vien Kanta dzīves gājumā, bet arī Austrumprūsijas un Baltijas kultūras kontaktu vēsturē.

Dzimis Karaļaučos un pabeidzis teoloģijas studijas, Johans Heinrihs Kants devās uz Kurzemi, kur sākumā strādāja par skolotāju, apprecējās ar kurzemnieci un vēlāk kļuva par mācītāju Vecsaules draudzē. Viņa dzīves un darba gaitas saistītas arī ar Jelgavu un Pētera akadēmiju.

Par to, kādus atradumus par šo skolotāju un teologu glabā arhīvi un kāpēc šodien ir vērts par viņu atcerēties, stāstīs vācu vēsturnieks Manfreds fon Betihers, kurš Latvijā ir pazīstams kā kādreizējais Latvijas Universitātes (LU) viesdocents un vācbaltiešu kultūras vēstures pētnieks. Priekšlasījumam sekos akadēmiskā diskusija, kuru vadīs LU profesors Raivis Bičevskis.

Savukārt 24.aprīlī plkst.18 norisināsies diskusija "Izdevēja zelta griezums: grāmata un lasītājs no 18. līdz 21.gadsimtam". 1781. un 1787.gada "Tīrā prāta kritika", 1788.gada "Praktiskā prāta kritika", 1785.gada "Tikumu metafizikas pamatojums" un citas Kanta grāmatas nāca klajā Johana Frīdriha Hartknoha apgādā Rīgā. Kanta 1790.gada "Spriestpējas kritiku" izdeva Johans Daniēls Frīdrihs un Fransuā Tedodors de Lagarde Liepājā.

Sarunā meklēs atbildes uz jautājumiem, kā, piemēram, kādi iemesli noteica Kanta izvēli publicēt savas grāmatas Rīgā un Liepājā, kāpēc Vidzemes un Kurzemes izdevēji 18.gadsimtā bija viedokļu līderi un kultūras misionāri, kas ir tās vērtības, kas grāmatu izdošanā vieno apgaismības laikmetu un mūsdienas. Sarunas iecere ir aktualizēt izpratni par izdevējdarbības lomu grāmatniecības attīstībā un, iedvesmojoties no Kanta un Hartknoha leģendas, runāt par grāmatu apgādu kā vērtību nesēju gan pagātnē, gan mūsdienās.

Pasākumā LNB direktors Andris Vilks iepazīstinās ar izdevēja Hartknoha darbu un apgaismības laikmeta grāmatu pasauli. Piedaloties LU profesoram Gvido Straubem un LU Akadēmiskās bibliotēkas vadošajai pētniecei Aijai Taimiņai, LNB Speciālo krājumu departamenta direktores Dagnijas Baltiņas vadībā norisināsies diskusija, kurā tiks apspriesta 18.gadsimta Rīgas intelektuālā ainava, turklāt Aija Taimiņa pavērs ieskatu jaunatklātos faktos par Hartknoha apgāda ēkas atrašanās vietu Vecrīgā.

Sarunas turpinājumā Laima Slava un Ingrīda Segliņa dalīsies iespaidos par izdevēja un publikas attiecībām, intuīciju, ambīcijām un kvalitātes standartiem izdevēja darbā, kā arī apgādu neredzamo kultūras producentu lomu. LNB aizsāka izgaismot šo problemātiku pērn decembrī rīkotajā konferencē "Izdevējdarbība un nācija", kas bija veltīta izdevēja Anša Gulbja 150.jubilejai.

Pasākumā skanēs Johana Sebastiana Baha un viņa audzēkņa, rīdzinieka Johana Gotfrīda Mītela mūzika pianista Vladimira Tarasova izpildījumā, Hartknoha laikmeta skaņām savijoties ar mūsdienu džeza interpretācijām.

Norišu ciklu, veltītu filozofa Imanuela Kanta trīssimtajai dzimšanas dienai, organizē LNB sadarbībā ar LU. Cikla kulminācija būs starptautiska zinātniska konference 2024.gada septembrī, taču visa gada garumā Kanta un apgaismības laikmeta pētnieki aicinās uz diskusijām un pasākumiem, kuros no dažādiem aspektiem tiks izgaismota 18.gadsimta intelektuālās domas vēsture.

Nepalaid garām!

Uz augšu