Režisore un radošā direktore Una Rozenbauma uzskata, ka mūsdienās saruna, kurā abas puses patiešām ieklausās cita citā un pieņem atšķirīgus viedokļus, ir pārāk reta parādība. Ar savām pārdomām režisore dalās "Ascendum" rīkotās demokrātijas kampaņas ietvaros.
"Sākot runāt skaļi un sūdzoties jeb iestājoties par lietām, kas šķiet netaisnas vai būtiskas, ir jānopurina neredzami zirnekļu tīkli no sejas.
Pie mums klusu ciešanas un “gan jau paši tiksim galā” tradīcijas ir senākas un spēcīgākas par sarunu un diskusiju kultūru. Nereti gaužamies, tomēr darīt nedarām, jo – ja nu kas mainās? Tad vēl būs jāpielāgojas vai jāatbild par pieņemtajiem lēmumiem.
Novēroju, ka Latvijas cilvēki sūdzas arvien labāk. Mēs būvējam saturiski pilnus, juridiski un ētiski pamatotus teikumus, kuros iekļaujam potenciālos risinājumus. Strīdamies, protams. Bet labāk un dzirdīgāk strīdamies. Ja vēl salāgotu citkritikas un pašdarīšanas kausus, vispār būtu paradīze. Jo produktīva ir tā sūdzēšanās, kas orientēta uz darbību, nevis uz “jūs jau varējāt”, “labāk būtu, ja”. Tie, kas dara, tie arī izdara. Tie, kas vaid, paliek vaidot, kaut tiem vajadzētu klusēt, nevis mācīt darītājus. Vai nu ir “Ādamam bija septiņi dēli un visi dara tā”, vai piecelies un parādi piemēru! Biežāk mums vajag plecu, ne kritiku.