Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Uz kinoekrāniem iznāks filma par alpīnistu Teodoru Ķirsi “Ceļš nekad nebeidzas”

Teodors Ķirsis Everesta virsotnē 1995. gadā.
Teodors Ķirsis Everesta virsotnē 1995. gadā. Foto: Publicitātes foto

Nākamgad pirmizrādi piedzīvos filma “Ceļš nekad nebeidzas”, kas vēsta par ievērojamāko alpīnistu Latvijas brīvvalsts vēsturē – Teodoru Ķirsi (1942–2003). Studija “TheRoom Cinemateca” publicējusi pirmo reklāmas rullīti šai filmai.

Teodoru Ķirsi, bieži vien sauktu par Tedi, kopš 90. gadu sākuma Latvijā pazina liels un mazs: viņa vārds nozīmēja veselu laikmetu Latvijas alpīnisma vēsturē – pasaules augstāko virsotņu sasniegšanu ar nule atjaunotās Latvijas karogu rokā.

Teodora Ķirša augstkalnu grupa, kura izveidojās jau padomju laikā, bija iedrošinājums ikvienam iekarot savas ilgotās virsotnes. 90. gadu augstkalnu kāpšanas buma laikā pasaulē viņi pierādīja, ka mazās, tobrīd jaunās neatkarīgās Latvijas (kurā nav kalnu!) kāpēji spēj nokļūt pasaules kontinentu augstākajās virsotnēs. Turklāt jau padomju gados kalnos Ķirša grupa devās ar neatkarīgās Latvijas karogu uz mugursomām.

Teodora Ķirša alpīnistu grupa Pamira kalnos 1991. gadā.
Teodora Ķirša alpīnistu grupa Pamira kalnos 1991. gadā. Foto: Publicitātes foto

Filma tiek pieteikta kā aizraujošs piedzīvojumu stāsts par cilvēku, kas alkst izaicinājumu un iekšējas brīvības, par mūsu dzīves un pasaules virsotnēm. Ķirsis, pārvarot fiziskus, mentālus un padomju sistēmas aizspriedumu radītus šķēršļus, pēc Latvijas neatkarības atgūšanas kļuva par vienu no mūsu jaunās brīvvalsts ievērojamākajām personībām. Filmas pamatā ir pētījums, ko daudzus gadus veicis filmas autors, režisors Viktors Buda.

Teodora Ķirša alpīnistu grupa Pamira kalnos 1991. gadā.
Teodora Ķirša alpīnistu grupa Pamira kalnos 1991. gadā. Foto: Publicitātes foto

Studijas “TheRoom Cinemateca” paziņojumā teikts: "Teodors Ķirsis bija neparasts talants, kas piesaistīja cilvēku uzmanību. Viens no 90. gadu populārākajiem cilvēkiem Latvijā arī ārpus profesionālās augstkalnu arēnas.

Vairāk nekā desmit gadu garumā līdz pat pēdējai Teodora Ķirša ekspedīcijai 2003. gadā visā Latvijā un sevišķi jau alpīnisma saimē nebija neviena cilvēka, kurš nebūtu zinājis vai vismaz dzirdējis par Teodoru Ķirsi.

Par Latvijas izlasi alpīnismā dēvētā kalnu kāpēju komanda Ķirša vadībā būtiski ietekmēja mūsu sabiedrības domāšanu par Latvijas vārda nešanu plašajā pasaulē. Tolaik Latvijas karogs Himalaju astoņtūkstošnieku virsotnēs bija brīnums, kas raisīja sajūsmu, entuziasmu un patriotismu. Un pasaules vēsture, kā mēs zinām, mīl pirmos."

Pirmā Latvijas alpīnistu grupa ar mērķi – augstākā pasaules virsotne Everests. 1995. gads.
Pirmā Latvijas alpīnistu grupa ar mērķi – augstākā pasaules virsotne Everests. 1995. gads. Foto: Publicitātes foto

Režisors Viktors Buda ir veidojis dokumentālas filmas, mūzikas žanra darbus un īsfilmas. Pilnmetrāžas dokumentālā filma "Deju laikmets" 2018. gada Krakovas filmu festivālā tika nominēta starp gada labākajām mūzikas dokumentālajām filmām kategorijā "DocFilmMusic" un izrādīta daudzos starptautiskos filmu festivālos.

Kadrs no topošās filmas “Ceļš nekad nebeidzas”.
Kadrs no topošās filmas “Ceļš nekad nebeidzas”. Foto: Publicitātes foto

Jaunajā filmā būs iekļauti Teodora Ķirša arhīva kadri, kas vēl nekad nav tikuši publiskoti, kā arī unikāli kalnu ekspedīciju materiāli. Tāpat arī intervijas ar pašu alpīnistu, viņa draugiem, komandas biedriem, un ģimeni. Topošajā filmā būs redzami arī daudzi atzīti alpīnisti un Teodora Ķirša grupas biedri, kuru vidū Pēteris Kūlis, Imants Zauls, Ilgvars Pauls, Juris Ulmanis un citas kalnu kultūras personības.

Kadrs no topošās filmas “Ceļš nekad nebeidzas”. 70. gadi, 16 milimetru filmas materiāls.
Kadrs no topošās filmas “Ceļš nekad nebeidzas”. 70. gadi, 16 milimetru filmas materiāls. Foto: Publicitātes foto

Teodors Ķirsis nodarboties ar alpīnismu sāka studiju laikā 1968. gadā. Uzkāpis visās PSRS virsotnēs, kas augstākas par 7000 metriem (Komunisma, Uzvaras, Koržeņevska, Ļeņina, Hantengri smailē), par ko saņēma “Sniega leoparda” titulu. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas pievērsās augstkalnu kāpšanai pasaules augstākajā kalnu grēdā – Himalajos.

Kadrs no topošās filmas “Ceļš nekad nebeidzas”. 70. gadi, 16 milimetru filmas materiāls.
Kadrs no topošās filmas “Ceļš nekad nebeidzas”. 70. gadi, 16 milimetru filmas materiāls. Foto: Publicitātes foto

1993. gadā viņš kopā ar Imantu Zaulu un Ilgvaru Paulu uzkāpa 8167 metrus augstajā Dhaulāgiri virsotnē pirmās Latviešu Himalaju ekspedīcijas ietvaros. 1995. gada 14.maijā kopā ar Imantu Zaulu kā pirmie Latvijas alpīnisti uzkāpa pasaules augstākajā virsotnē Everestā (8848 m).

Teodors Ķirsis 70. gados.
Teodors Ķirsis 70. gados. Foto: Publicitātes foto

Līdz 2002.gadam viņš kopā ar Imantu Zaulu bija sasniedzis visu kontinentu augstākās virsotnes, izpildot alpīnisma pasaulē prestižo programmu “7 summits”. Leģendārais latviešu alpīnists gāja bojā 2003. gada 9. decembrī Jaunzēlandes Alpos (Kuka kalnā, 3754 m) kopā ar pārējiem trim ekspedīcijas dalībniekiem – savu meitu Eviju Ķirsi, Ilmāru Bernānu un Aivaru Prošenkovu. Dzīves laikā vadījis vairāk nekā 50 kalnu ekspedīciju un sarakstījis divas grāmatas par alpīnismu.

Teodora Ķirša alpīnistu grupa Pamira kalnos 1991. gadā.
Teodora Ķirša alpīnistu grupa Pamira kalnos 1991. gadā. Foto: Publicitātes foto

"Ceļš nekad nebeidzas" top "Studijā TheRoom Cinemateca" ar LMT atbalstu. Filmas projekta realizācijā ir iesaistījušies arī “CRC Baltic”, “Latvijas Finieris”, “Sony Latvia”, “Dateks”, “Valmiera Glass”, “Compensa” un “Virsotne”.

Filmas scenārija autors un režisors ir Viktors Buda, operators – Ritvars Bluka, Montāžas režisore – Monta Bubuce. Filma uz kinoekrāniem iznāks 2025. gadā, kad apritēs 30 gadi, kopš Teodors Ķirsis un Imants Zauls pirmo reizi sasniedza pasaules augstāko virsotni Everestu latviešu ekspedīcijas sastāvā.

Nepalaid garām!

Uz augšu