Ar īpaši sagatavotu programmu kultūrtelpa “Hanzas perons” augustā atzīmēs piecus darbības gadus

TVNET
Franču elektroniskās mūzikas autora un multimediju mākslinieka Franka Vigrū (Franck Vigroux) elektroopera “Kritieni” ("Chutes").
Franču elektroniskās mūzikas autora un multimediju mākslinieka Franka Vigrū (Franck Vigroux) elektroopera “Kritieni” ("Chutes"). Foto: Quentin Chevrier

Ar vairākiem spilgtiem kultūras notikumiem laikā no 3. līdz 16. augustam kultūrtelpa “Hanzas perons” Rīgā atzīmēs piecus gadus, kopš tā vēra durvis pēc vērienīgās rekonstrukcijas.

Vispirms, četros vakaros un vienā naktī, klausītāji aicināti piedzīvot “Gordoniādi”. Pazīstamā amerikāņu komponista Maikla Gordona (Michael Gordon) skaņdarbu cikla vienādiem instrumentiem atskaņošanu mākslinieka Andra Eglīša speciāli veidotā ainavā Perona iekštelpās.

Amerikāņu komponists Maikls Gordons.
Amerikāņu komponists Maikls Gordons. Foto: Peter Serling

Četros vakaros – 3., 4., 7. un 8. augustā, koncertos secīgi izskanēs:

  • skaņdarbs četrām elektriskajām ģitārām "Amplified", kuru izpildīs Rihards Goba (3. augustā plkst. 21.00);
Skaņdarbs sešiem sitaminstrumentiem jeb simantrām "Timber" atskaņojumā Ventspils koncertzāles "Latvija" Mazajā zālē.
Skaņdarbs sešiem sitaminstrumentiem jeb simantrām "Timber" atskaņojumā Ventspils koncertzāles "Latvija" Mazajā zālē. Foto: Kristaps Anškens
  • skaņdarbs sešiem sitaminstrumentiem jeb simantrām "Timber" Guntara Freiberga vadītā “Koksnes seksteta” sniegumā (4. augustā plkst. 21.00);
  • skaņdarbs septiņiem fagotiem "Rushes" Raimonda Gulbja vadītā “Niedru septeta” lasījumā (7. augustā plkst. 20.00);
  • skaņdarbs astoņiem čelliem "8" mūziķes Diānas Ozoliņas vadītā “Savvaļas okteta” interpretācijā (8. augustā plkst. 20.00).
Stīgu instrumentu apvienība "Savvaļas oktets". 
Stīgu instrumentu apvienība "Savvaļas oktets". Foto: Aleksejs Beļeckis

“Gordoniādes” noslēgums citādu un nebijušu pieredzi alkstošajiem būs nakts koncerts 9. augustā, kad ierobežots skaits publikas aicināti nakti pavadīt Peronā. Ierasties līdz ar saulrietu, līdzi ņemot guļammaisus un citus nakšņošanai dabā paredzētus piederumus pēc saviem ieskatiem, un nakts gaitā piedzīvot visu četru skaņdarbu secīgu atskaņojumu minēto mūziķu un kolektīvu izpildījumā. Saulei austot un izskanot pēdējām darba "Timber" taktīm, ceļinieki modīsies no īsta vai nomoda sapņa.

Sestdienas, 10. augustā, ar jau iepriekš izziņotu koncertu, ar īstiem un izdomātiem stāstiem dūmakainā rokmūzikā “Hanzas peronā” pirmoreiz Baltijā viesosies trio “Timber Timbre” no Kanādas. Kolektīvs, par kuru kādā senākā albuma apskatā teikts:

“Grupas līderim Teiloram Kērkam (Taylor Kirk) piemīt stils, šaubu nav. Viņa bagātīgajā dungošanā dzirdam mazliet Elvisa Preslija savilkto lūpu smīna, mazliet Nika Keiva lietišķās dārdoņas. Viņa tumsnēji tēstās retro rokdziesmas ir taupīgas un nedaudz slinkas. Ja Deividam Linčam kādreiz būtu jāuzņem seriāls “Mad Men”, Kērks ar kolēģiem tam noteikti sacerētu skaņu celiņu.”

Grupas "Timber Timbre" noskaņu foto. 
Grupas "Timber Timbre" noskaņu foto. Foto: Evan Uschenko

Notikumu kulminācija “Hanzas perona” piecgadei par godu gaidāma 15. un 16. augustā, kad divus vakarus Peronā tiks izrādīta pazīstamā franču elektroniskās mūzikas autora un multimediju mākslinieka Franka Vigrū (Franck Vigroux) elektro opera “Kritieni” jeb “Chutes”.

Franču elektroniskās mūzikas autora un multimediju mākslinieka Franka Vigrū (Franck Vigroux) elektroopera “Kritieni” ("Chutes").
Franču elektroniskās mūzikas autora un multimediju mākslinieka Franka Vigrū (Franck Vigroux) elektroopera “Kritieni” ("Chutes"). Foto: Quentin Chevrier

Ainavā, kas atgādina mēness virsmu, vietu starp arhaisko pasauli un zinātniskās fantastikas izplatījumu, savā ceļā dodas trīs tēli. Sava veida izzinošos meklējumos starp ierastā vienkāršību un nākamību. Klātesošie šai norisei tiek ierauti noslēpumā, kuru vērot un aktīvi piedzīvot vienlaikus. Sajūtu, mūzikas un gaismu ceļojums gluži vai pārdabisku pretrunu dažādos stāvokļos, kura laikā klātesošajiem atklājas īpašs iniciācijas process, kuru caur tradīcijās iestrādātiem rituāliem atklāj etnologi un antropologi.

Franču elektroniskās mūzikas autora un multimediju mākslinieka Franka Vigrū elektroopera “Kritieni”.
Franču elektroniskās mūzikas autora un multimediju mākslinieka Franka Vigrū elektroopera “Kritieni”. Foto: Quentin Chevrier

Izrāde? Performance? Audiovizuāla instalācija? Muzikāls uzvedums? Katrs no žanru apzīmējumiem nes daļu taisnības, kad jārunā par “Kritieniem” – par ceļojumu ar pieredzi dažādām maņām mūzikā, kuru citkārt kopš pirmizrādes 2023. gadā pieņemts dēvēt par “elektro operu”.

Biļetes uz "Timber Timbre" koncertu 10. augustā un elektrooperas “Kritieni” viesizrādēm 15. un 16. augustā, kā arī ierobežots skaits biļešu uz “Gordoniādes” koncertiem vakaros un noslēguma piedzīvojumu 9. augusta naktī meklējamas “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības tīklā.

Cikla “Gordoniāde” pasākumu norisi finansiāli atbalsta Rīgas valstspilsētas pašvaldība.

Nepalaid garām!

Uz augšu