Mākslīgais intelekts un tā straujā attīstība ir viena no šī brīža karstākajām aktualitātēm. Tehnoloģijas nemitīgā pilnveide ļauj ikvienam fantazēt gan par tās sniegtajām priekšrocībām, gan arī iespējamajiem draudiem. Tiesa, filmu veidotāji šīs tēmas savos darbos apspēlēja, iekams kāds uzdrošinājās iedomāties par šīs tehnoloģijas lietošanu ikdienā. Tomēr, lai arī tagad mākslīgais intelekts daudziem ir ierasts ikdienas darbu sabiedrotais, kino režisori aizvien atrod jaunus veidus, kā ar aizraujošiem stāstiem likt aizdomāties par tā ietekmi uz pasauli. LMT Viedtelevīzijā pieejama satura izlase, kur ir gan jau par klasiku atzītā “Matrikss” filmu sērija, gan modernas fantāzijas par mākslīgā intelekta lomu mūsdienu sabiedrībā.
Zinātniskās fantastikas klasika – “Matrikss” triloģija
“Matrikss” filmu triloģija, kurā Kianu Rīvsa atveidotais hakeris Neo kopā ar sabiedrotajiem cīnās, lai atbrīvotu cilvēci no mākslīgā intelekta vadītu robotu važām, bez šaubām ierindojama pie kino klasikas. Pirmā filma “Matrikss” (rež. Lana un Lilija Vačovskas, 1999) satrieca pasauli ne vien ar elpu aizraujošo stāstu, bet arī ar specefektiem un kaskadieru trikiem. Filmas galvenie aktieri – Kianu Rīvss, Lorenss Fišbērns un Kerija Anna Mosa – tūlīt nonāca mega zvaigžņu statusā, bet ielas pārpludināja jaunieši, kuri ar saviem garajiem ādas mēteļiem un stilīgajām saulesbrillēm centās līdzināties Neo, viņa mīļotajai Trinitijai un cīņu biedram Morfejam.
Sākotnēji Neo lomu režisores Vačovskas piedāvāja Vilam Smitam, kurš tomēr priekšroku deva filmai “Mežonīgie Rietumi” (rež. Barijs Zonnenfelds, 1999), jo nesaprata Vačovsku ideju. Tiesa, arī Kianu Rīvsam nācās pasvīst, tostarp arī burtiski, jo aktieriem bija vairākus mēnešus jāapgūst austrumu cīņu mākslas. Režisoru tandēms aktieru komandai deva arī obligātās literatūras sarakstu, kurā ietilpa filozofu darbi, kas iedvesmojuši “Matriksa” pasauli. Izlasot cienījamu intelektuāļu pārdomas par ētikas, kibernētikas, bioloģijas un evolucionārās psiholoģijas jautājumiem, aktieriem vajadzēja spēt izskaidrot “Matriksā” iekļautās filozofiskās idejas.