Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

“Reizēm diži inovatori ir kā pieauguši puišeļi.” Latviskota Īlona Maska biogrāfija

Īlons Masks pēc Republikāņu partijas konferences Kapitolijā, Vašingtonā. 2024. gada 13. novembris.
Īlons Masks pēc Republikāņu partijas konferences Kapitolijā, Vašingtonā. 2024. gada 13. novembris. Foto: BRIAN SNYDER/REUTERS/Scanpix

Amerikāņu žurnālists un rakstnieks Valters Aizaksons (Walter Seff Isaacson) ir uzrakstījis biogrāfiju, kas ir vismaz tikpat aizraujoša kā dēku romāns. Tās galvenais varonis ir uzņēmējs, inovators un nu jau arī politiska figūra – Īlons Masks.

Autors stāsta: “Masks atļāva man divus gadus sekot viņam pa pēdām, ļāva lasīt e-pasta vēstules un īsziņas, mudināja uzrunāt draugus, kolēģus, ģimenes locekļus, ienaidniekus un bijušās sievas. Viņš nelasīja šīs grāmatas manuskriptu, nelūdza šādu iespēju un nekādi neiejaucās manā darbā.”

Betmens vai Džokers? Pasaules glābējs un altruistisks inovators vai veikls manipulators, kurš spēlējas ar pasauli un cilvēkiem kā puišelis ar alvas zaldātiņiem? Kas īsti ir Īlons Masks?

Raksta foto
Foto: Publicitātes foto/Zvaigzne ABC

Valters Aizaksons spriež: “Vai gatavība riskēt un pārmērīgā pašapziņa, kas iedvesmo Masku episkiem varoņdarbiem, attaisno viņa briesmīgo uzvedību, neiecietību un vieglprātību? Tās reizes, kad viņš izturas kā pēdējais sūdabrālis? Var apbrīnot cilvēka labās īpašības un nosodīt sliktās, bet ir svarīgi saprast, ka dažkārt šie pavedieni ir ļoti cieši savijušies kopā; būtu grūti aizvākt tumšos metus, neizārdot visu audumu.”

Īlons Masks klausās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa uzrunā Republikāņu partijas konferencē Vašingtonā. 2024. gada 13. novembris.
Īlons Masks klausās jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa uzrunā Republikāņu partijas konferencē Vašingtonā. 2024. gada 13. novembris. Foto: Alex Brandon/AP/Scanpix

Autors Maska dzīvi atainojis hronoloģiskā secībā, nedaudz pieskaroties agrāku priekšteču dzīves notikumiem, drošākām līnijām ieskicējot Īlona vecāku Erola un Mejas dzīvi un savstarpējās attiecības. Biogrāfija ved lasītājus cauri ģeniālā vientuļnieka vētrainās dzīves gadiem, rādot neapšaubāmi talantīgu un tikpat neapšaubāmi dīvainu puiku un pēcāk vīrieti, kura neordinārie lēmumi un spējas padarījuši viņu par vienu no visvairāk aprunātajiem cilvēkiem mūsdienu pasaulē.

Intervija ar Valteru Aizaksonu medija "The Washington Post" YouTube kanālā

Skolas gadi un studijas, klejojumi pa pasauli un iesaistīšanās dažādos inovāciju projektos, tam sekojošie skandāli, panākumi, krīzes un uzvaras: Īlona Maska dzīve ir rādīta gana daudzpusīgi. Aizaksons visai atklāti vēsta arī par Maska privātās dzīves un attiecību neveiksmēm, turklāt - ne tikai attiecībās ar sievietēm, bet arī uzņēmējdarbībā. Lasot kļūst skaidrs, kāpēc Aizaksona rakstītā grāmata tikusi publicēta bez Maska iejaukšanās tekstā.

“Reizēm diži inovatori ir kā pieauguši puišeļi, kuri mīl risku un nevēlas apgūt elementārus uzvedības noteikumus. Viņi mēdz būt pārgalvīgi, mulsinoši un dažkārt pilnīgi neciešami. Viņi mēdz būt arī traki. Pietiekami traki, lai domātu, ka spēj mainīt pasauli,”

vēstī grāmatas rindas.

Valters Aizaksons Baltajā namā, saņemot Balvu Mākslās un humanitārajās zinātnēs (Arts and Humanities Award) no ASV prezidenta Džo Baidena. 2023. gada 21. marts.
Valters Aizaksons Baltajā namā, saņemot Balvu Mākslās un humanitārajās zinātnēs (Arts and Humanities Award) no ASV prezidenta Džo Baidena. 2023. gada 21. marts. Foto: Rod Lamkey/CNP/Scanpix

Valters Aizaksons ir amerikāņu žurnālists, kurš sarakstījis daudzas biogrāfijas, to skaitā par Henrija Kisindžera, Bendžamina Franklina, Alberta Einšteina un Stīva Džobsa dzīvi un darbiem. Par savām grāmatām saņēmis vairākus apbalvojumus, tostarp Bendžamina Franklina medaļu, Džeralda Lēba balvu (Gerald Loebe Award) un 2023. gadā arī “National Humanities Medal”.

Pieejama arī e-grāmata. No angļu valodas tulkojusi Karīna Tillberga.

Nepalaid garām!

Uz augšu