Unikālas 19. un 20. gadsimta egļu rotas un dekori, sena Ziemassvētku vecīša maska, kā arī pagājušā gadsimta rotājumi, kas atsauc atmiņā bērnību un ģimenes tradīcijas – tas viss Ungurmuižā atklātajā, unikālajā izstādē par Ziemassvētku tradīcijām un apsveikuma kartītēm. Izstādes autori – mākslinieki Ināra un Uldis Liepas.
Ungurmuižā skatāma unikālu Ziemassvētku kartīšu un rotājumu kolekcijas izstāde
Vai zinājāt, ka apsveikuma kartīšu tradīcijas pirmsākumi meklējami jau pirms 1000 gadiem Ķīnā? Tikām Eiropā ziņas par apsveikuma kartītēm atrodamas sākot ar 15. gadsimtu. Ziemassvētku kartītes mūsdienu izpratnē parādījās 19. gadsimta sākumā Lielbritānijā.
Tolaik tās vēl nebija drukātas, bet zīmētas ar roku. Kartītes tika veidotas uz rakstāmpapīra, kura malas rotāja iespiesti grafiski ornamenti.
Par Ziemassvētku atklātnīšu tēvu uzskata Britu karaliskās akadēmijas locekli Džonu Kalkotu Horsliju, kas 1843. gadā izdeva pirmo apsveikumu ar laba vēlējumiem, kuru, taupot laiku, nosūtīt draugiem, paziņām un darījumu partneriem. Uz tās bija attēlota turīga ģimene pie svētku galda un uzraksts “Priecīgus Ziemassvētkus un laimīgu Jauno gadu Jums!”
Šādus un vēl daudzus interesantus faktus par apsveikuma kartīšu rašanos un vēsturi, kā arī dažādu laiku kartītes apmeklētāji ieraudzīs Ungurmuižā.
Bet reizēm interesantāka par kartītes bildi ir otra puse ar tekstiem un novēlējumiem, tāpēc izstādē aplūkojamas senu atklātņu lielformāta drukas, kas ļauj ielūkoties pagātnē. Arī izstādes apmeklētāji laipni aicināti atstāt senajai muižai savu novēlējumu!
Izstāde “Laika spēles Ungurmuižā” apskatāma līdz 26. janvārim Ungurmuižā, Cēsu novada Raiskuma pagastā. Ungurmuižas muzeja darba laiks: trešdiena – svētdiena plkst. 10.00 – 16.00. Vairāk informācijas muižas tīmekļa vietnē.