Līdz gada gaidītākajiem svētkiem - Ziemassvētkiem - atlicis pavisam nedaudz, un tas nozīmē tikai vienu: laiks meklēt svētku rotu! Eglīte nav tikai svētku dekors; tā iemieso ģimenes tradīcijas, siltumu un kopā būšanu. Taču plašais piedāvājums var mulsināt - kā izvēlēties eglīti, kura vislabāk atbilst jūsu vēlmēm?
Laiks doties pēc eglītes jeb viss par un ap Ziemassvētku princesi
Šajā rakstā iepazīstināsim ar populārākajām Ziemassvētku eglīšu šķirnēm, sniegsim padomus, kā izvēlēties piemērotāko, un atklāsim, kā rūpēties par eglīti arī pēc svētku beigām.
Egļu sugas
Ikkatra eglīte, neatkarīgi no tās lieluma, kupluma un krāsas, katra mājās ir pati skaistākā un īpašākā. Kādas tad ir Latvijā pieprasītākās eglīšu sugas?
Vispopulārākā Ziemassvētku egle Latvijā ir parastā jeb meža egle (Picea abies). Tai ir klasiska simetriska forma un tumši zaļas skujas.
Otra pieprasītākā ir asā egle, saukta arī par sudrabegli (Picea pungens "Glauca"), kas atpazīstama pēc zilganzaļajām vai sudrabotajām skujām. Tā ir īpaši izturīga un ilgi saglabā dekoratīvo izskatu.
Eglīšu topa augšgalā ir arī Serbijas egle (Picea omorika) - eleganta, slaida forma ar zaru galiem, kas viegli liecas uz augšu. Šīs egļu šķirnes skujas ir divkrāsainas – tumši zaļas ar sudrabainu apakšpusi. Jāpiebilst, ka tā saglabājas ilgāk nekā parastā egle.
Kanādas egle (Picea glauca) dabīgi aug Ziemeļamerikā, taču Latvijā reizēm tiek ieviesta dekoratīvos stādījumos un var tikt izmantota arī kā Ziemassvētku egle. Tai ir īsas, gaiši zaļas vai zilganas skujas, mīkstākas nekā daudzām citām eglēm. Forma ir īpaši simetriska, tā labi pielāgojas aukstam klimatam.
Eglītes podiņos
Pēdējos gados arvien populārāk kļūst iegādāties eglīti podiņā - tā priecēs arī pēc tam, kad svētki būs beigušies.
“Latvijas valsts mežu” (LVM) vēstniecības Rīgā vadītāja Līga Urtāne atklāj, kādas ir šī gada tendences. “Šogad viena no interesantākajām eglēm ir asās egles šķirne "Barryi". Tā ir īpaša gan ar neparasto tumšzaļo krāsu, gan koniski apaļu formu." Šī eglīte var sasniegt piecu metru augstumu, tādēļ pēc svētkiem lieliski iederēsies piemājas dārzā, kur izcelsies ar sulīgi izteiksmīgo toni.
"Ievērības cienīga ir arī asās egles šķirne "Waldbrunn", kuras skujas ir neierasti pelēcīgi zilas un augums pavisam neliels – nepārsniegs metru. Šī egle lieliski derēs mazu dārzu saimniekiem, radot dārzā īpašu akcentu," tā LVM pārstāve. Viņa piebilst, ka jau šobrīd iespējams iegādāties “Latvijas valsts mežu” kokaudzētavās audzētās eglītes podos.
Ielāgo!
- Pirms nogādā eglīti goda vietā, tā vispirms jāpatur vēsumā, lai izvairītos no krasām temperatūras maiņām.
- Eglītes sakņu kamolam būtu jābūt mitram. Podu ieteicams ielikt bļodā/šķīvī un apliet egli, līdz šķīvī parādās ūdens.
- Pēc svētkiem eglīti vēlams iznest laukā, novietot ēnainā vietā. Podu droši var likt kupenā. Ja sniega nav, tad podu vēlams ierakt zemē.
- Tuvojoties pavasarim, eglīti vēlams ik pa laikam aplaistīt.
- Aprīļa otrajā pusē eglīti var stādīt zemē, lai sāk veidoties jaunas saknītes un tā var ieaugt.
- Nedēļu pēc pārstādīšanas eglīti aplaista, bet vēlāk tas vairs nav nepieciešams.
Ja eglīti cirtīsi pats
Arī šogad LVM katrai ģimenei ļauj meklēt un pārnest mājās vienu eglīti svētkiem no AS “Latvijas valsts meži” apsaimniekotajām teritorijām, ievērojot noteikumus, kur to drīkst un nedrīkst darīt.
Ielāgo!
- Izvēlētās eglītes augstums nedrīkst būt lielāks par 3 metriem un celma diametrs 10 cm augstumā virs sakņu kakla nedrīkst pārsniegt 12 cm;
- Drīkst cirst “Latvijas valsts mežu” teritorijās, kas dabā atpazīstamas pēc dzeltenas zīmes, meža ceļu malās, kvartālstigās, grāvju malās, zem elektrolīnijām, kā arī pieaugušā mežā zem lielajiem kokiem;
- Nedrīkst cirst privātos mežos bez īpašnieku atļaujas, jaunaudzēs un aizsargājamās dabas teritorijās, kas apzīmētas ar ozollapas zīmi.
Raksts tapis sadarbībā ar "Latvijas valsts mežiem".