Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Tirāna Staļina meitas neticamā bēgšana uz Rietumiem

Raksta foto
Foto: AP/Scanpix

Svetlana Alilujeva, vēlāk pazīstama arī kā Lana Pītersa. Viņa piedzima kā Svetlana Staļina. 1967.gadā Svetlana nokļuva laikrakstu pirmajās lapās daudzviet pasaulē, kad viņa no Padomju Savienības aizbēga uz Rietumiem.

Svetlana Staļina piedzima 1926.gada 28.februārī. Viņa bija Padomju Savienības tirāna Josifa Staļina jaunākais bērns un vienīgā meita. Svetlanas māte bija Staļina otrā sieva Nadežda Alilujeva, kura 1932.gadā izdarīja pašnāvību.

1967.gadā Svetlana pārbēga uz ASV. 1978.gadā viņa kļuva par ASV pilsoni.

1984.gadā viņa no Lielbritānijas, kur tobrīd dzīvoja, atgriezās Padomju Savienībā, tomēr 1986.gadā vēlreiz aizbrauca uz ASV, kur arī nodzīvoja atlikušo mūžu.

Svetlana nomira 2011.gada 22.novembrī. Viņai tobrīd bija 85 gadi.

Nozīmīga loma Svetlanas Alilujevas bēgšanas stāstā bija Indijai.

Svetlanai bija izveidojušās romantiskas attiecības ar Indijas komunistu Bradžešu Singu, kurš pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados uzturējās Padomju Savienībā. 1966.gadā Sings nomira, bet Svetlana nolēma doties uz Indiju, lai izkaisītu tur viņa pelnus.

Padomju Savienības varas iestādes sākumā negribēja laist Staļina meitu ārā no valsts, bet beigās piekrita.

Pēc Singa pelnu izkaisīšanas Utarpradēšas štatā Svetlana devās uz Deli. Viņas viesošanās Deli sākotnēji pagāja bez lielas ievērības, jo tobrīd Indijā aktīvi notika gatavošanās kārtējām parlamenta vēlēšanām.

Tad pēkšņi, sensacionāla ziņa, ka Staļina meita, atrodoties Indijā, pārbēgusi no Padomju Savienības uz ASV.

Padomju Savienība par šo Alilujevas soli bija ļoti nikna. Savukārt Indija neko nevarēja darīt, lai to nepieļautu, vēstīja Lielbritānijas raidsabiedrība BBC.

Esot Deli, Svetlana uzturējās Padomju Savienības vēstniecībā. Sākotnēji viņa vēlējusies palikt Indijā, tomēr vēstnieks uzstājis, ka viņai jādodas atpakaļ mājās.

Kādā dienā Svetlana izsauca taksometru un devās taisnā ceļā uz ASV vēstniecību, kas atradās tikai pavisam netālu. ASV vēstniecība gan attiecīgajā dienā bija slēgta.

Svetlana pastāstīja ASV vēstniecības dežurantam, kas viņa ir un ko vēlas.

Dežurants nekavējoties piezvanīja ASV vēstniekam Indijā un pavēstīja, ka viņam steidzami jāierodas vēstniecībā, lai risinātu jautājumu, kas nav apspriežams pa telefonu.

Vēstnieks ieradās aprunājās ar Svetlanu un iedeva viņai papīru, lai viņa rakstiski izklāsta, kāpēc viņa vēlas doties uz ASV, nevis uz savu valsti.

Kamēr Svetlana rakstīja, vēstnieks nosūtīja steidzamu telegrammu ASV valsts sekretāram, kurā izklāstīja situāciju un lūdza instrukcijas. Savu telegrammu viņš nobeidza ar vārdiem: “Ja līdz pusnaktij nesaņemšu ziņu no Valsts departamenta, es uz savu atbildību izsniegšu viņai vīzu.”

Atbildi vēstnieks noteiktajā laikā tā arī nesaņēma, tāpēc viņš noorganizēja Svetlanas nokļūšanu lidostā, no kurienes viņa izlidoja uz Itālijas galvaspilsētu Romu.

Tikai pēc tam, kad Staļina meita bija nokļuvusi Romā, sensacionālā ziņa par viņas bēgšanu no Padomju Savienības nonāca atklātībā.

Raksta foto
Foto: Reuters/ScanPix

Ar tirāna Staļina meitas stāstu var iepazīsties filmā “Svetlana. Mans tēvs Staļins” (“Naitre Svetlana Staline”), kas skatāma "LMT Viedtelevīzijā". Šī dokumentālā filma ļauj atgriezties Aukstā kara laikā 1967.gadā, kad Josifa Staļina meita Svetlana pārdroši aizbēga uz Rietumiem.

Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".

Nepalaid garām!

Uz augšu