Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Rokmūzikas un brīvības leģenda - dokumentālā filma par Juri Kulakovu “Mākslas darbi rodas mokās”

Raksta foto
Foto: Uldis Cekulis

Par to, kas noritējis mākslinieka dvēselē, radot mākslu, tās baudītāji var tikai spekulēt. Tomēr dokumentālā filma “Mākslas darbi rodas mokās” (rež. Elizabete Gricmane, Ramune Rakauskaite, 2025) paver nelielu spraugu, pa kuru paraudzīties leģendārās rokgrupas “Pērkons” dibinātāja Jura Kulakova radošajā procesā. Filma nonāk pie LMT Viedtelevīzijas skatītājiem jau nākamajā dienā pēc filmas pirmizrādes kinoteātrī, t.i., no 12. februāra.

“Mākslas darbi rodas mokās” pirmizrādi Latvijā piedzīvo tieši gadu pēc leģendārā komponista, rokgrupas “Pērkons” līdera Jura Kulakova aiziešanas mūžībā. Filma piedāvā unikālu skatījumu uz Kulakova mūžu un radošo darbu, tostarp sniedzot ieskatu viņa jaunības dienās, “Pērkona” slavas zenīta mirkļos, kā arī absurda līkločos, kuros maldīties nereti lika padomju vara. Dokumentālistu veikumā ir arī sarunas gan ar pašu mākslinieku, gan viņa tuvākajiem, ļaujot ieskatīties Jura Kulakova radošajā pasaulē.

Foto: ieskats filmā “Mākslas darbi rodas mokās”

“Mākslas darbi rodas mokās” ir Latvijas un Lietuvas kopražojums, un tajā sastrādājusies latviešu režisore Elizabete Gricmane un lietuviešu režisore Ramune Rakauskaite. Jā, izrādās, ka kaimiņiem “Pērkona” un Jura Kulakova daiļrade ir ne mazāk nozīmīga kā latviešiem, jo astoņdesmitajos rokgrupa Kauņas “Žalgiris” arēnā koncertēja trīs dienas no vietas, nospēlējot sešus koncertus un pulcējot apmēram 30 tūkstošus klausītāju. Filmā atspoguļots arī mirklis, kad Juris Kulakovs pēc vairāk nekā 40 gadiem atgriežas nu jau pārbūvētajā arēnā.

Sarunā ar žurnālistu Uldi Rudaku komponista sieva Laura Kulakova atzīst, ka vīrs kuru katru sev klāt nav laidis, tomēr režisorei Elizabetei Gricmanei izdevies patiesi pietuvoties komponistam un iekarot viņa uzticību. Filmas tapšana prasīja piecus gadus, un filmēšanas komanda ar Juri Kulakovu bijusi gan grūtākajos brīžos smagas slimības laikā, gan radošā darba procesā. Jāatzīmē, ka dokumentālās filmas idejas autors un filmas producents Uldis Cekulis režisori Gricmani darbam uzrunāja drīz pēc tam, kad jaunā māksliniece bija beigusi studijas. Iespējams, viens no dokumentālās filmas trumpjiem ir ne vien tās vēstījums par leģendāru personību, bet arī tas, kā uz mākslinieku raugās paaudze, kas uzaugusi ar viņa mūziku.

Intervijā “Latvijas Radio 3” režisore Elizabete Gricmane filmu raksturojusi kā pieaugšanas stāstu, kura centrā ir nevis personības pieaugšana, bet mākslinieka dvēseles enerģijas apjoma pieaugšana. “Mēs pārtiekam viens no otra nevis aiz nabadzības, bet aiz gara bagātības, mēs esam gatavi dalīties neatkarīgi no tā, kurā pasaulē mēs esam - šajā vai plašākos laukos,” radio sacīja režisore.

Dokumentālā filma “Mākslas darbi rodas mokās” pasaules pirmizrādi piedzīvoja pērn 15. novembrī Lietuvā kino festivālā “Scanorama”, bet pie skatītājiem Latvijā tā nonākusi nupat. LMT Viedtelevīzijas skatītājiem filma ekskluzīvi pieejama līdz ar tās izrādīšanu kinoteātros.

Latvijas studijas “VFS Films” un Lietuvas studijas “Studio Nominum” kopražojuma filmas “Mākslas darbi rodas mokās” tapšanu atbalstīja Latvijas Kino centrs, Latvijas Televīzija, LMT, Latvijas Valsts arhīvs, Lietuvas Kino centrs, Lietuvas sabiedriskā televīzija LRT, Līvānu novada dome un Zelta zeme.

Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".

Uz augšu