Iespējams, kādam lasītājam varētu likties savādi, kāpēc šāds raksts ir iekļauts portāla Sejas.tvnet.lv sadaļā "Ballītes", taču sava loģika tajā ir. Anonīmo alkoholiķu kustība, kura izveidojās ASV pagājušā gadsimta 30. gadu otrajā pusē, ir iespēja atkarīgam cilvēkam atgriezties un spēt priecāties ballītēs atkal – tikai šoreiz jau skaidrā prātā.
Ar šo publikāciju noslēdzam Mediju atbalsta fonda projektu "Slavens. Talantīgs. Nodzēries". Saistītajos rakstos zem šīs publikācijas varat atrast iepriekšējās sarunas ar cilvēkiem, kuri spējuši savaldīt alkohola atkarības ietekmi savā ikdienā, kā arī ar dažādiem speciālistiem, kuri piedāvā risinājumu veidus tādas dzīves labiekārtošanā, kurā alkoholam vairs nav vadošā loma.
Foto: Shutterstock
"Vairākums no mums negrib labprātīgi atzīt, ka esam īsti alkoholiķi. Neviens taču negrib sevi fiziskā un prāta ziņā uzskatīt par atšķirīgu no saviem paziņām. Tādēļ nav jābrīnās par bezgalīgajiem, veltīgajiem mēģinājumiem pierādīt, ka mēs varam dzert tāpat kā visi citi.
Doma kaut kad un kaut kā dzert ar kontroli un baudu reiz ir apsēdusi katru pārmērīgu dzērāju. Šīs ilūzijas dzīvotspēja ir patiešām apbrīnojama. Daudzi tai seko pat uz ārprāta vai nāves sliekšņa."
Šis ir fragments no grāmatas "Anonīmie Alkoholiķi", kuras oriģinālais izdevums angļu valodā pirmo reizi iznāca 1939. gadā ASV. Kopš tā brīža tā ir tulkota vairāk nekā 70 valodās un pati Anonīmo alkoholiķu kustība ir kļuvusi par vispasaules fenomenu, kurā cilvēki, kurus atkarības nasta ir nospiedusi tiktāl, ka normāla cilvēka eksistence vairs nav iespējama, atkal atrod ticību un spēku jaunam dzīves cēlienam bez alkohola.
Grāmatas "Anonīmie alkoholiķi" pirmais izdevums (1939). Foto: Whitmore Rare Books
Pašlaik tiek lēsts, ka Anonīmo alkoholiķu kustības biedru skaits visā pasaulē pārsniedz 2 miljonus cilvēku 180 valstīs. Kustības darbību raksturo Anonīmo alkoholiķu sapulces – kopīgas sanākšanas tiem cilvēkiem, kuri atzīst, ka ir kļuvuši bezspēcīgi alkohola priekšā un ka tādēļ viņu dzīves ir kļuvušas nevadāmas.
Kā radās Anonīmie alkoholiķi
Anonīmo alkoholiķu (turpmāk – AA) kustība aizsākās 1935. gadā Akronas pilsētā Ohaio štatā, pēc Ņujorkas biržas māklera Bila V. un ķirurga, doktora Boba S. tikšanās. Abi sākotnēji bija teju vai bezcerīgi alkoholiķi. Jau abu domubiedru vārdu un uzvārdu rakstībās pamanām anonimitātes būtisko nozīmi, kas ir šīs kustības pamatprincips.
Pirms savstarpējas tikšanās Bils un Dr. Bobs bija pazīstami ar tā dēvēto Oksfordas grupu –nealkoholiķu biedrību, kura uzsvēra universālas garīgās vērtības ikdienas dzīvē. Tolaik Oksfordas grupas ASV vadīja episkopālās baznīcas garīdznieks Dr. Samuels Šūmeikers.
Akronas pilsētas panorāma. Pasta atklātne, 20. gadsimta 30./40. gadu mija. Foto: Wikimedia Commons
Šīs garīgās ietekmes iespaidā un ar sena drauga Ebija T. palīdzību Bils bija kļuvis par atturībnieku un turpināja atveseļoties, strādājot ar citiem alkoholiķiem. Tomēr pirms tikšanās ar Dr. Bobu neviens no šiem alkoholiķiem pilnvērtīgi nebija atveseļojies.
Arī paša Dr. Boba dalība Oksfordas grupā Akronā viņam nebija pietiekami palīdzējusi, lai panāktu pilnvērtīgu atturību no alkohola. Kad Dr. Bobs un Bils V. beidzot satikās, ietekme uz doktoru Bobu bija tūlītēja. Šoreiz viņš nonāca aci pret aci ar līdzcilvēku, kuram pārmērīga alkohola lietošana bija sagandējusi dzīvi, tomēr viņš bija sasniedzis acīmredzamus panākumus savā skaidrībā.
Bils V. uzsvēra, ka alkoholisms ir prāta, emociju un fizioloģiska slimība.
Šo svarīgo faktu Bils bija uzzinājis no Ņujorkas pilsētas slimnīcas ārsta, doktora Viljama D. Silkvorta, pie kura viņš bieži ārstējās. Kaut gan pats ar medicīnas izglītību, Dr. Bobs nezināja, ka alkoholisms ir slimība. Atsaucoties Bila V. pārliecinošajām idejām, Dr. Bobs drīz vien kļuva pilnībā atturīgs no alkohola un nekad vairs nedzēra. Šie notikumi ir uzskatāmi par AA dzimšanas brīdi.
Doktora Boba māja Akronas pilsētā Ohaio, kurā šobrīd ierīkots AA informatīvais centrs un memoriālās istabas.Foto: drbobshome.org
Abi vīrieši nekavējoties sāka strādāt ar alkoholiķiem Akronas pilsētas slimnīcā. Viens no pacientiem ātri panāca pilnīgu atturību. Šie trīs vīrieši veidoja pirmās AA grupas kodolu, lai gan nosaukums "Anonīmie alkoholiķi" tobrīd vēl netika lietots.
1935. gada rudenī Ņujorkā pamazām izveidojās otra AA grupa. Trešā parādījās Klīvlendā četrus gadus vēlāk. Šo četru gadu laikā trijās pieminētajās grupās jau bija sapulcējušies apmēram 100 vairs nedzerošu alkoholiķu.
1939. gada sākumā Dr. Boba un Bila V. izveidotā biedrība publicēja savu vissvarīgāko rokasgramātu, kuras nosaukums, neko lieki nesarežģot, bija "Anonīmie alkoholiķi". Bila V. sarakstītajā un daudzu pirmo kustības biedru recenzētajā un papildinātajā mācību grāmatā tika izskaidrota AA filozofija un metodes. Šī darba kodols tagad ir labi pazīstams kā divpadsmit atveseļošanās soļi. Grāmatā bija iekļautas arī trīsdesmit izveseļojušos biedru pieredzes. No šī brīža AA attīstība un paplašināšanās uzņēma pavisam straujus apgriezienus.
AA kustības simbols: trijstūris, kurš apvieno AA sadraudzības pamatmērķus – vienotību, kalpošanu un atveseļošanos. Ar vārdu "kalpošana" tiek saprasta ļoti dažādu veidu (ne vienmēr materiālā nozīmē) palīdzība, kā AA ikviens dalībnieks var iesaistīties savas grupas darbā, uzlabojot un atvieglojot to, kā arī kuplinot uz atveseļošanos noskaņotu alkoholiķu pulku grupas ietvaros. Foto: AA Ireland
Tā kā cilvēki tajā savstarpēji ne tikai dalījās ar savu sāpīgo pieredzi un uzklausīja otra stāstīto, bet arī sadraudzējās, vārda "kustība" vietā arvien biežāk tika izmantots vārds "sadraudzība" vai "brālība" (fellowship – šis angļu valodas vārds, atšķirībā no latviskā ekvivalenta, ietver abas gramatiskās dzimtes).
1939. gadā Klīvlendas vadošajā nacionālajā laikrakstā "The Cleveland Plain Dealer" tika publicēta rakstu sērija par AA. Šie raksti, kurus papildināja iedrošinošas un iedvesmojošas redaktoru slejas, guva milzu popularitāti un laikraksta redakcija saņēma daudzus lūgumus pēc palīdzības. Klīvlendas grupa, kurā tobrīd bija tikai divdesmit biedri, centās atsaukties un palīdzēt katram no tiem.
Alkoholiķi, kuri paši bija skaidrā tikai dažas nedēļas, tika iesaistīti darbā ar cilvēkiem, kuri no pirmās alkohola glāzes bija sākuši atturēties tikai pāris dienu (vai pat vienas dienas) laikā.
Tobrīd tā bija pavisam jauna sociālās sadarbības forma, un rezultāti bija patiesi ievērojami. Dažus mēnešus vēlāk Klīvlendas AA grupas dalībnieku skaits bija pieaudzis līdz aptuveni 500.
Ekonomistes un piedzīvojumu meklētājas Lauras Denleres (Laura Dennler) intervija ar Māri Ķirsonu – vienu no cilvēkiem, kuram pateicoties Anonīmo alkoholiķu kustība aizvadītā gadsimta 80. gadu pašā izskaņā sāka darboties arī Latvijā.
Kāpēc Anonīmie alkoholiķi?
Anonimitātes aspektu skaidro AA pārstāvniecība Latvijā: "Pastāv maldīgs uzskats, ka tikai tāpēc, ka esam anonīmi, mēs nevēlamies, lai par mums uzzinātu plašāka sabiedrība.
Patiesībā ir tieši pretēji. Mums pašiem kā AA biedriem ir svarīgi saglabāt anonimitāti, taču mēs neesam slepena organizācija.
Daudzi no mums pirmo reizi uzzināja par AA tieši no žurnālu un avīžu rakstiem, raidījumiem televīzijā, radio un internetā. Medijos pieejamā informācija par to, kā atrast AA, ir glābusi ne vienu vien dzīvību."
Anonimitātes princips ir AA sadraudzības pamatā. Daudzi izvairās vērsties pēc palīdzības, nebūdami droši, ka viņu problēma paliks konfidenciāla, taču šīs bailes var mazināties, uzzinot, ka viņu anonimitāte paliks neskarta. Par to gan var pārliecināties, tikai nonākot pašā AA grupas sapulcē.
Anonimitātes tradīcija kalpo par veselīgu atgādinājumu pašiem AA iesaistītajiem, palīdzot atcerēties, ka AA praktizē uz principiem, nevis individuālām personībām balstītu programmu un ka neviens atsevišķs AA biedrs individuāli nepārstāv AA sadraudzību kopumā.
"Anonimitātes princips ir aizsargājis mūsu sadraudzību visā tās pastāvēšanas vēsturē," skaidrots Latvijas AA tīmekļa vietnē, turpinot:
"Mēs zinām, cik varētu būt grūti atzīt savu problēmu. Bailes no publiska nosodījuma var atturēt kādu meklēt palīdzību.
Neatkarīgi no tā, vai mūsu dzīves raksturo publiski panākumi vai pazemojoši skandāli, anonimitātes princips garantē vienlīdzību alkoholisma priekšā. Mēs esam un paliekam cilvēki, kuriem alkohols kaut reizi ir sagādājis problēmas – neatkarīgi no mantiskā stāvokļa, sabiedriskā statusa vai kultūras atšķirībām.
Tāpat mēs uzskatām, ka mums nevajadzētu nodarboties ar sevis reklamēšanu. Mēs nedomājam, ka esam labāki par citiem vai ka mūsu rīcībā ir vienīgais alkoholisma risinājums. Daudz vairāk mēs priecājamies, ja mūs iesaka mūsu draugi, kuri paši nav alkoholiķi."
Norāde uz AA sapulci Oklendā, Jaunzēlandē. Foto: Shutterstock
AA sapulces – atveseļošanās pamatakmens
Katra AA grupa nosaka sapulču formātu atbilstoši savām vēlmēm un vajadzībām. Viena grupa var rīkot vairākas sapulces nedēļā, un katrai sapulcei var būt atšķirīgs formāts. Taču visas sapulces vieno anonimitātes princips –
lai kādu sapulci izvēlies apmeklēt, AA biedri lūdz stingri ievērot konfidencialitāti un neizplatīt informāciju par sastaptajiem cilvēkiem ārpus sapulces.
Anonimitāte palīdz grupai nenovirzīties no tās galvenā mērķa – palikt skaidrā pašiem grupas dalībniekiem un palīdzēt sasniegt skaidrību ikvienam, neatkarīgi no vecuma, tautības, dzimuma, reliģijas, profesijas vai materiālā stāvokļa.
Sapulces notiek gan klātienē, gan arī attālināti – tīmeklī. Tiešsaistes sapulces kļuva populāras Covid-19 pandēmijas pašizolēšanās prasību laikā. Tās mēdz būt gan atklātas, gan slēgtas – pēc konkrētās AA grupas ieskatiem.
Atklātās sapulces ir pieejamas ikvienam, kurš ir ieinteresēts Anonīmo alkoholiķu atveseļošanās programmā. Sapulci vada AA biedrs, un parasti visi klātesošie stāsta par savu alkoholisma pieredzi un atveseļošanos no tā. Sapulces mērķis ir plašāk un padziļinātāk iepazīstināt ar AA atveseļošanās programmu.
Slēgtās sapulces ir paredzētas tikai AA dalībniekiem un tiem, kuriem ir problēmas ar dzeršanu un vēlēšanās atmest alkohola lietošanu. Parasti šajās sapulcēs biedri dalās viens ar otru savā pieredzē, spēkā un cerībās.
Katrs no sapulces dalībniekiem var gan attālinātajā, gan klātienes formātā vienkārši pasēdēt kopā ar citiem, paklausīties citu stāstītajā un uzzināt vairāk par atveseļošanos, vai arī var padalīties pats (vai pati) ar savu situāciju. Tas ir pilnībā atkarīgs no paša dalībnieka.
Skaidrības medaļas – iedvesmojoši un motivējoši suvenīri, kuri apzīmē skaidrībā aizvadīto laiku. Foto: Shutterstock
Kā iestāties AA?
AA nav formālu iestāšanās noteikumu. Jebkurš, kuram šķiet, ka alkohols viņa dzīvē ir sācis gūt virsroku, droši var doties uz kādu no daudzajām AA sapulcēm, kurās sastaps cilvēkus ar līdzīgu pieredzi. Tas darāms bez iepriekšējas pieteikšanās, tomēr, ja ir kādi tehniski vai organizatoriski jautājumi, katrai AA grupai ir norādīts savs kontakttālrunis, pa kuru uzzināt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem. Vienīgais noteikums dalībai – vēlēšanās pārtraukt dzeršanu.
Cik maksā dalība AA?
AA palīdzība ir bez maksas, sapulcēs nav ne iestāšanās, ne dalības maksas. Katra AA grupa uztur pati sevi, pateicoties dalībnieku ziedojumiem, kuri tiek izmantoti telpu īrei, kafijai, tējai, cepumiem. Ziedojumi ir pilnīgi brīvprātīgi.
Vai AA ir reliģiska kopiena?
AA visvienkāršākā definīcija skan šādi: "Mēs esam vīrieši un sievietes, kas atklājuši un atzinuši, ka nespējam kontrolēt savu dzeršanu un tās dēļ nonākuši dažādās nepatīkamās situācijās. Mēs cenšamies dzīvot pilnvērtīgu dzīvi bez alkohola, un lielākajai daļai no mums tas izdodas. Mums ir tikai viens galvenais mērķis – palikt skaidrā un palīdzēt iegūt skaidrību arī citiem, kuri mums lūdz palīdzību."
Tādējādi AA nav saistīti ar iestādēm, sektām vai reliģiskām konfesijām. AA nevienu neārstē, bet dalās ar savu dzeršanas un atveseļošanās pieredzi ar tiem, kuri vēlas to saņemt.
Ar ko AA nenodarbojas
Lai konkretizētu savas darbības mērķus, AA sadraudzība ir uzskaitījusi darbības, kuras neietilpst tās kompetencē.
Anonīmie alkoholiķi:
nevervē biedrus un nenodarbojas ar alkoholiķu motivēšanu atveseļoties;
nereģistrē biedrus un neveido slimības vēstures;
neuzskaita sapulču apmeklējumus un nekontrolē biedrus;
nenosaka medicīniskas vai psihiatriskas diagnozes, neizsaka prognozes;
nenodrošina hospitalizāciju, zāles, medicīnisku vai psihiatrisku ārstēšanu;
nenodrošina ar dzīvesvietu, pārtiku, apģērbu, darbu, naudu un līdzīgiem pakalpojumiem;
nenodarbojas ar ģimenes terapiju;
neiesaistās pētījumos un nepasūta tos;
nav sociālo iestāžu sastāvā (lai gan daudzi AA biedri sadarbojas ar tām);
nepiedāvā reliģiskus pakalpojumus;
neiesaistās debatēs par alkoholu vai citiem jautājumiem;
nepieņem naudu par saviem pakalpojumiem un ziedojumus no avotiem ārpus AA;
neizsniedz rekomendācijas vēstules probācijas dienestiem, juristiem, tiesām, skolām, darbadevējiem, sociālām iestādēm vai jebkurai citai organizācijai vai institūcijai.
Cik bieži jāapmeklē sapulces?
Nevienam AA biedram nav jāapmeklē noteikts sapulču skaits noteiktā laika posmā. To katrs pats izlemj pēc nepieciešamības un vēlēšanās. Lielākā daļa biedru cenšas apmeklēt sapulces ne retāk kā reizi nedēļā. Citi apmeklē sapulces gandrīz katru vakaru, ja viņu apkārtnē ir šāda iespēja. Ir arī tādi, kuri bez sapulcēm iztiek ilgāku laiku.
Foto: Shutterstock
Pieredzes stāsts
Nikolajam (43) nokļūšana AA bija saistīta ar iepriekš rakstā pieminēto dzīves nevadāmību, kuras centrā bija arvien pārmērīgāka alkohola lietošana. Šobrīd Nikolajs nelieto alkoholu vairāk nekā divus gadus un apmeklē vidēji trīs AA sapulces nedēļā. Tomēr pirmā ierašanās AA grupā uzreiz nenesa gaidītos panākumus – kā par to lasāms kustības vēsturē, tas ir raksturīgi ļoti daudziem AA biedriem.
"Pirmoreiz AA sapulcē piedalījos pirms septiņiem gadiem. Zināju kādu cilvēku, kurš apmeklē šīs sapulces jau gadiem. Šķiet, ka viņa skaidrības laiks ir pāri 30 gadiem," atceras Nikolajs, kura darbības sfēra saistīta ar izglītību. "Reiz kādā pasākumā, kurā satikāmies, viņš it kā garāmejot pieminēja, ka viņa dzīves izpratnē daudz ko mainījusi nokļūšana tieši Anonīmo alkoholiķu sadraudzībā."
Te jāpiebilst, ka AA dalībnieks, pats par sevi citiem stāstot, var atzīt, ka ir Anonīmais alkoholiķis, taču viņam ir jāglabā pārējo grupas dalībnieku anonimitāte.
Nikolajs turpina: "Šī cilvēka teiktais man, kā saka, nelika mieru. Protams, pats jau pietiekami labi redzēju, ka alkohola pudeles un pudelītes somās un plauktos man ir sakrājušās kā sunim blusas. Izlēmu, ka jāaiziet uz AA sapulci pašam un viss jānoskaidro, kā tas notiek.
Pirmais, kas mani pārsteidza – jautrība, kas valdīja sapulces telpā. Joki, skaļāka un klusāka smiešanās un savstarpēja apcelšanās. Jau pēc sapulces pie sevis nodomāju: no otras puses, par ko tad šiem cilvēkiem skumt, bēdāties vai kaut kā citādi būt nopietniem? Viņi taču ir skaidrā! Un, ņemot vērā katra dramatisko pieredzi, šāds fakts patiešām ir tā vērts, lai par to priecātos..."
Foto: Shutterstock
Nikolaja veseļošanās AA sadraudzībā gan beidzās pēc aptuveni piecām apmeklētām sapulcēm. Viņš pats to skaidro vienkārši: "Ir tāds teiciens – nebiju vēl savu izdzēris. Zināju, ka man ir problēmas ar alkoholu, bet nebiju gatavs strādāt pie tā, lai paliktu skaidrā. Un strādāt šajā gadījumā nozīmē – stāstīt par savu pieredzi un uzklausīt citus. Taču tas ir jādara skaidrā. Tolaik man tas vēl nebija pa spēkam."
Nikolajs Anonīmo alkoholiķu sapulces pārtrauca apmeklēt.
Pagāja četri gadi, kuru laikā Nikolaja alkohola atkarība esot dzīvojusi kā niere pa taukiem: "Allaž likās – nu, šodien vēl var vienu paņemt, bet rīt gan vajadzētu uz kādu periodu atturēties. Lieki teikt, ka nākamajā dienā atkārtojās tieši tas pats."
Īstenais grūdiena punkts izrādījās brīdis, kurā alkohola lietošana iedragāja karjeru: tieši dzeršanas dēļ tika zaudēts darbs.
"Sapratu, ka te laikam manas "puķu dienas" beidzas. Devos uz "Tvaiķeni" (Nacionālo psihiskās veselības centru Sarkandaugavā), sākās pamatīga un grūta ārstēšanās. Ja ne pirmajā, tad otrajā vizītē pie narkologa saņēmu ieteikumu, ka ir vērts apmeklēt Anonīmo alkoholiķu sapulces. Tā nu es atgriezos AA sadraudzībā gluži kā Pazudušais dēls no Bībeles stāsta. Šoreiz – veiksmīgi."
Foto: Shutterstock
TVNET GRUPA izsaka pateicību Nikolajam par atbalstu projekta "Slavens. Talantīgs. Nodzēries" mērķim: informēt par atveseļošanās iespējām, kuras varētu izrādīties aktuālas tiem mūsu līdzcilvēkiem, kuri pakļuvuši zem atkarības sloga. Visa nepieciešamā informācija par Anonīmo alkoholiķu sadraudzību Latvijā atrodama tās oficiālajā tīmekļa vietnē.