Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

Toms Treibergs: "Kultūra ir daudzgalvains organisms, kas var bagātināt mūsu pieredzi"

TVNET Kultūras redaktors Toms Treibergs “TVNET+ virtuves” kārtējā sērijā
TVNET Kultūras redaktors Toms Treibergs “TVNET+ virtuves” kārtējā sērijā Foto: Pauls Zvirbulis/TVNET GRUPA

"Zināt to, kas notiek pasaulē, ir pats minimums, kas mums ir jāizdara. Un tālāk jau nāk visas pārējās lietas," "TVNET+ virtuves" sarunā ar autoriem secina TVNET Kultūras redaktors Toms Treibergs.

Video: "TVNET+ virtuves" saruna ar TVNET Kultūras redaktoru Tomu Treibergu

Toms Treibergs darbu žurnālistikā uzsāka laikrakstā "Kultūras Forums" 2007. gadā, kur rakstīja kino kritiku un veidoja intervijas ar kino nozares profesionāļiem. Vēlāk viņa darba vieta atradās Zaķusalā, Latvijas Televīzijā, kurā Toms sākotnēji strādāja par raidījuma "100 grami Kultūras" sociālo tīklu redaktoru, vēlāk iesaistījās tikko uzsāktajā LTV1 pēcpusdienas ētera segmenta projektā "Kultūras ziņas" − vispirms kā reportieris, tad kā producents.

No vizuālā medija ceļš aizvirzījās uz skanisko, pāri Daugavai uz Doma laukumu, Latvijas Radio. Tur vairāki gadi aizvadīti, gan strādājot pie labdarības maratona "Dod Pieci!", gan veidojot sižetus ikrīta raidījumam "Kultūras Rondo", gan kopā ar rakstnieku un labu draugu Svenu Kuzminu gatavojot raidījumu "Cienījamie lasītāji. Etīdes par literatūru". Turpat arī iesākts apjomīgais un vēsturiski padziļinātais raidījumu cikls "Grāmatai pa pēdām. Latviešu grāmatai 500", kura veidošanā iesaistījās arī Latvijas Nacionālā bibliotēka ar šogad mūžībā aizgājušo, izcilo grāmatniecības speciālistu Andri Vilku priekšgalā.

Toms lielu nozīmi savas žurnālista karjeras attīstībā piešķir savai pasniedzējai, Latvijas Kultūras akadēmijas profesorei, kino zinātniecei Ingai Pērkonei: "Acīmredzot, viņa kaut ko pamanīja manos akadēmijas laika darbiņos, recenzijās. Varētu teikt, ka viņa mani pabīdīja uz priekšu, lai es atrastu to vietu, kur rakstīt par kino un arī citām mākslas jomām jau profesionāli."

Atsaucoties TVNET GRUPAS galvenā redaktora Toma Ostrovska iztaujāšanai, Toms Treibergs spriež par dzejas klātbūtni mediju darbā. Toms ir triju dzejoļu krājumu autors: "Gaismas apstākļi" (2012), "Drudzis" (2015) un "Biezoknis" (2020).

"Kad preses pārstāvjiem pagājušā gada pavasarī parādīja animācijas filmu "Straume", es par to uzrakstīju ne gluži recenziju, bet refleksiju, tādu kā atsauci. Tā gan nebija dzeja, bet es tur iepludināju vienu amerikāņu filozofu − Ralfu Valdo Emersonu, kuram ir lieliska pārdomu grāmata par dabas norisēm un to, kā cilvēks var mijiedarboties ar dabu. Man šī domātāja spriedumi spēcīgi salikās kopā ar "Straumes" stāstu," dalās Toms, piebilstot:

"Dzejas aspekts šajā piemērā ir tas, ka tu mediju darbā reaģē uz to, kas notiek tagad un ir aktuāls, bet tu tam dod līdz tam brīdim vēl neaktuālu kontekstu, kurš caur šo aktualitāti arī kļūst aktuāls. Īstenībā tas ir arī tas, ar ko nodarbojas augstskolas, piemēram, humanitārajā kontekstā. Gan pētniecībā, gan studentu izglītošanā taču tiek ņemtas šodienas norises, kuras tiek skatītas caur vēsturisku domu prizmu."

Toma ieskatā kultūra ir daudzgalvains organisms, kas līdzīgs sirēnām no sengrieķu mītiem. Atkarībā no tā, ko cilvēks meklē konkrētajā kultūras produktā, sirēnas balss ir vai nu asi griezīga vai maigi žūžojoša.

Kultūras virmojumu mums visapkārt un mākslas kritikas atbildību tā "satveršanā" raidījuma "TVNET+ Virtuve" ieskicē Toms Ostrovskis: "Problēma nav tikai ieraudzīt to kultūras aicinājumu, bet gan patiesi ieinteresēties tajā. Manuprāt, klasiskā forma, kas pastāv kritikas ietvaros, prasa ne vien virspusēju izpratni, bet arī padziļinātu analīzi. Šāda analīze neprasa vienkārši piepūli, bet arī priekšzināšanas, lai spētu pilnībā uztvert un izprast tās nianses."

Par aizvadītajiem diviem gadiem kopā ar TVNET komandu Toms uzsver pāris spilgtākos mirkļus: XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku bagātīgā programma, par kuru tika gatavoti gan video sižeti, gan teksta reportāžas, intervija ar režisoru un aktieri Džonu Malkoviču un tikšanās ar gleznotāja Marka Rotko meitu Keitu Rotko Pricelu Rotko muzejā Daugavpilī.

Savukārt šovasar Toms kopā ar kolēģiem atkal iejuks festivāla "Summer Sound" krāsainajā skaņu un cilvēku jūklī, ziņojot par interesantākajiem muzikālajiem piedzīvojumiem, kurus sarūpējuši festivāla rīkotāji.

Bet vēl pirms tam Toma dzeju varēs novērtēt ikviens interesents, apmeklējot 4. Starptautiskā dzejas festivāla "PAGE BREAK" norisi aprīļa izskaņā. 

Komentāri

Nepalaid garām!

Uz augšu