Aprīļa izskaņā tika atzīmēta Pasaules Intelektuālā īpašuma diena, kas veltīta radošuma, inovāciju un ideju spēka izcelšanai, un to būtiskajai lomai mūsu sabiedrībā, ekonomikā un kultūrā.
2025. gada tēma ir "Intelektuālais īpašums un mūzika: sajūti IP ritmu". Tā pievērš uzmanību tam, kā intelektuālā īpašuma tiesības atbalsta mūzikas nozares daudzveidību, ļaujot tai dabiski plūst pāri robežām – no filmu un tehnoloģiju pasaules līdz modei un digitālajām spēlēm.
Mūzika vienmēr ir bijusi viena no spēcīgākajām radošās izpausmes formām – tā veido mūsu identitāti, rada tiltu starp paaudzēm un kultūrām. Taču, lai šī radošā enerģija nezaudētu spēku, tai nepieciešams būt aizsargātai.
Intelektuālā īpašuma tiesības – sākot no autortiesībām un blakustiesībām līdz dažādiem aizsardzības mehānismiem – nodrošina, ka mūziķi un citi radošie profesionāļi saņem taisnīgu atlīdzību par savu darbu, un ka šis darbs tiek pasargāts no neatļautas izmantošanas. Šīs tiesības arī veicina mūzikas klātbūtni citās industrijās, paverot ceļu jaunām sadarbībām un iespējām sasniegt plašāku auditoriju.
TVNET studijā viesojās Linda Āboliņa (grupas "Sudden Lights" menedžmenta vadītāja) un Rūdolfs Budze (LaIPA padomes priekšsēdētājs), runājot par radošo industriju un autortiesībām ikdienā.
Diskusijā apspriedām tādus jautājumus kā:
- Kā radošie profesionāļi Latvijā praksē saskaras ar intelektuālā īpašuma jautājumiem, un vai mūziķiem ir pietiekamas zināšanas par savām tiesībām?
- Kā intelektuālā īpašuma jautājumi ienāk jūsu ikdienā – gan radošajā, gan profesionālajā darbā. Vai mūziķi zina, kas viņiem pienākas un kā aizsargāt savus darbus? Cik bieži nākas skaidrot vai risināt šos jautājumus praksē?
- Intelektuālais īpašums – šķērslis vai sabiedrotais radošumam? Kā veidot sabiedrībā cieņu pret autortiesībām un kādi ir lielākie izaicinājumi tiesību pārvaldībā šodien?
- Kādi ir biežākie pārpratumi par IP, ar ko saskaras mūzikas menedžments?