:format(webp)/nginx/o/2025/05/01/16813920t1h0f1f.jpg)
Kā ziņots iepriekš, eksperimentālās mūzikas festivāls "Skaņu mežs" šoruden noritēs 3. un 4. oktobrī kultūras telpā "Hanzas Perons" Rīgā. Festivāla programma nule papildināta ar avangarda reperi "Fatboi Sharif" un industriālā tehno producenti "Kilbourne".
Amerikāņu mūzikas žurnāls "Rolling Stone" raksta sekojoši: "Daudzu reperu fani par saviem elkiem apgalvos, ka tie skan kā neviens cits, taču Šarifa gadījumā tā tiešām ir taisnība."
Savukārt medijs "SPIN magazine" "Fatboi Sharif" daiļradi rezumē ar sekojošajiem vārdiem: "Neviena viņa dziesma nav līdzīga citai, taču tajās atrodamie fragmentārie teksti un šausmu filmu atsauces veido neprātīgu, linčiski savādu mozaīku, kurā nekas nav pārāk jocīgs, nekas nav aizliegts un nekas nav svēts."
"Fatboi Sharif" muzikālās ietekmes ir daudzpusīgas – būdams jaunietis, viņš vienlaicīgi klausījās "Nine Inch Nails", "White Zombie" un "Parliament Funkadelic", savukārt kādā intervijā absurdi pajokojis, ka gribētu tēlot galveno lomu biogrāfiskā filmā par IDM žanra (intelligent dance music) klasiķi "Aphex Twin".
Viņa radošais process ir ekscentrisks: kad Šarifs atrod bītu(instrumentālo ritma pavadījumu), kas viņu uzrunā, viņš vairākas dienas iet gulēt šīs mūzikas pavadījumā. Bīts skan uz apli visu nakti, reperī iedvesmojot sapņus – tajos sastaptie sižeti un abstraktas, krāsās un formās ieturētas vīzijas savukārt kļūst par pamatu dziesmu tekstiem.
"Fatboi Sharif" mūziku publicē bieži, un tā sasniedz klausītājus visdažādākajos formātos – no pilnmetrāžas albumiem līdz pusotru minūti gariem singliem vai desmit minūtes gariem mini-albumiem, piemēram, ierakstam Something About Shirley, kuru žurnāls "The Wire Magazine" ierindoja starp 2024. gada labākajiem mūzikas ierakstiem.
"Fatboi Sharif" sadarbojas ar tādiem pagrīdes hiphopa producentiem kā "Roper Williams", "Steel Tipped Dove" un "No-Face". Viņa mūziku izdevuši tādi eksperimentālā repa leibli kā Deathbomb Arc un Backwoodz Studioz, kura vadītājs – pagājušā gada "Skaņu meža" viesis, reperis Billijs Vudss ("billy woods") – arīdzan palīdzēja noorganizēt Šarifa viesošanos Rīgā.
Savukārt Eša Kilborna (Ashe Kilbourne) ir hardcore techno producente, DJ un tetovētāja no ASV. Viņa sāka dīdžejot, kad mācījās muzikāli progersīvajā Veslija Universitātē (Wesley University), un savulaik ir spēlējusi arī graindkora grupās.
Februāra beigās tika publicēts "Kilbourne" pirmais pilnmetrāžas albums If Not To Give A Fantasy, kuru mūzikas kritikas portāls "Pitchfork" nodēvēja par "rūcošu ar ekstātisku vardarbību". Mūzikas kritiķe Greisa Bairona (Grace Baron) norāda, ka, neskatoties uz žanra skaudrajiem ierobežojumiem – four on the floorritmu (kurā basa bunga tiek sista līdz ar katru ceturtdaļnoti) un salti atkailināto, atmosfērisko dūkoņu, – viņas tehno skaņdarbi nekad nav garlaicīgi. "Šis albums izsijā esenci tam, kādēļ hardcore tehno turpina savaldzināt klausītājus," raksta žurnāliste. "Atbilde ir iespējā ļauties iznīcinošam skaņu vilnim un ieiet jaunā, halucināciju iemiesotā valstībā. (..) Tas ir vilinošs portāls uz ar mežonīgi dzīvniecisku magnētismu apveltīto alternatīvās hardcore mūzikas scēnu."
Arī žurnāla "The Wire Magazine" ritmiskās mūzikas apskatnieks Miša Farants (Misha Farrant) "Kilbourne" mūzikā saskata tiekšanos pēc ekstrēmām pieredzēm: "Neatlaidīgi smagnēja deju mūzika nereti sniedz gandarījumu, jo asociējas ar katartisku, skanisku paškaitējumu vai seksuāliem fetišiem – tās skaņu viļņi triecas pret ķermeni un pārmāc prātu. Kilbornas jaunais albums šādām fantāzijām piešķir nepieciešamo skaņu." Kritiķis atzīmē, ka mūziķe šo noskaņojumu līdzsvaro ar humoru, ironiskām referencēm uz šausmu filmām un politisku sarkasmu.
"Man vienmēr patiks mūzika, kas ir agresīva un noved cilvēku līdz zināmai robežai," Kilborna teikusi senākā intervijā interneta medijam "AQNB", skaidrojot, ka šādas mūzikas pasākumi var kalpot par vienlaikus skaudru, bet spēcinošu pieredzi kvīru kopienas pārstāvjiem.
"Skaņu mežs 2025"
"Skaņu mežs" ir eksperimentālajai mūzikai veltīts festivāls, kuru šīs sfēras vadošais žurnāls "The Wire" jau divkārt nodēvējis par lielāko avangarda mūzikas festivālu Baltijā. Tā ietvaros notiek koncerti, meistarklases un skaņu mākslas instalāciju ekspozīcijas.
Citi tiktāl izziņotie festivāla mākslinieki ir eksperimentālā roka grupa "These New Puritans", hiperpopa dziedātājs "Sega Bodega", džeza mūziķi Šabaka Hačingss (Shabaka Hutchings) un Hamīds Dreiks (Hamid Drake) un amerikāņu avangarda vokāliste Džoana La Barbara (Joan La Barbara).
Biļetes iegādājamas pievienotajā saitē.
Festivāla tiktāl zināmie atbalstītāji ir Valsts Kultūrkapitāla Fonds, Rīgas Dome, Kultūras ministrija, fonds Trust for Mutual Understanding, Kulturkontakt Nord, Gētes Institūts, Eiropas Savienības atbalstītie projekti “tekhnē” un “SHAPE+”, ko atbalsta arī fonds “Pro Helvetia”, kā arī “Valmiermuiža”.