Šodienas redaktors:
Līga Āboma
Iesūti ziņu!

Valmieras teātrī jauniestudējums – Nobela laureāta Harolda Pintera luga "Nodevība"

Elīna Vāne un Kārlis Freimanes Ineses Mičules iestudējumā "Nodevība".
Elīna Vāne un Kārlis Freimanes Ineses Mičules iestudējumā "Nodevība". Foto: Matīss Markovskis

Aprīļa izskaņā Valmieras teātra Apaļajā zālē aizvadīta pirmizrāde britu dramaturga Harolda Pintera autobiogrāfiskākajai lugai "Nodevība", ko tulkojusi un iestudē režisore Inese Mičule. Pinters ir pazīstams kā neviennozīmības meistars, kurš banālo mīlas trīsstūra situācijas bieži spējis pacelt daudz dziļāku un vispārinātāku pārdomu līmenī. 

Galvenajās lomās: Elīna Vāne, Kārlis Freimanis un Rihards Jakovels.

Raksta foto
Foto: Matīss Markovskis

Septiņu gadu garumā Emma un vīra draugs Džerijs, regulāri tiekoties kādā dzīvoklī, slēpj savu mīlas sakaru no Emmas vīra Roberta. Neuzticības daudzās sejas – šaubas, eiforija, nemiers, ekstāze un vilšanās.

Kārlis Freimanis, Elīna Vāne un Rihards Jakovels iestudējumā "Nodevība".
Kārlis Freimanis, Elīna Vāne un Rihards Jakovels iestudējumā "Nodevība". Foto: Matīss Markovskis

"Luga mani aizrāva ar to, ka jēdziens "nodevība" nav viennozīmīgs. Kuru tad īsti nodod? Sevi vai otru? Un kā vārdā? Gribu meklēt atbildes, kas nodevības brīdī tiek pazaudēts, un – kas iegūts," saka režisore Inese Mičule.

Luga par mīlestību, kaislību un laiku, kas vienlīdz poētiski un sāpīgi pēta kā mīlētāju attiecības, tā vīriešu draudzības fundamentu. Kritiķi izceļ lugas virtuozo struktūru, lakoniskos dialogus un arī sāpīgo skatīšanās pieredzi, jo cilvēka spēju būt brutāli cietsirdīgam pret otru, dramaturgs ir atklājis, nevienu nesaudzējot.

Harolds Pinters 1992. gadā.
Harolds Pinters 1992. gadā. Foto: Kevin Coombs/REUTERS/Scanpix

Harolds Pinters (Harold Pinter, 1930-2008), Nobela prēmijas laureāts, ir viens no ietekmīgākajiem 20. gadsimta britu dramaturgiem. Bijis arī scenāriju autors, aktieris, režisors un cilvēktiesību aizstāvis. Pinters ir britu modernā avangarda klasiķis, kuru ierasti min līdzās absurda estētikas pīlāriem Semjuelam Beketam (Samuel Beckett) un Ežēnam Jonesko (Eugène Ionesco).

Raksta foto
Foto: Matīss Markovskis

Izrādes radošajā komandā arī scenogrāfs Gints Sippo, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa, gaismu māksliniece Krista Erdmane.

Komentāri

Nepalaid garām!

Uz augšu