Šodienas redaktors:
Līga Āboma
Iesūti ziņu!

Kā uzturēt dzejas svarīgumu, neuzspiežot to. Diskusija starptautiskajā festivālā “Page Break”

Raksta foto
Foto: RAIMONDS SUBATOVICS

Aizvadītā mēneša izskaņā, no 23. līdz 26. aprīlim Rīgā notika 4. Starptautiskais dzejas festivāls "Page Break", kurš pulcēja dalībniekus no Eiropas, ASV, Āzijas un Dienvidamerikas. Starp citām aktivitātēm festivālā notika arī apaļā galda diskusija, kurā raibais dzejnieku pulks sprieda par dzejas nozīmi mūsdienu pasaulē.

Kā to vēl pirms festivāla iezīmēja tā direktore, dzejniece Madara Gruntmane-Dujana, kas kopā ar dzīvesbiedru, dzejnieku un arhitektu Efi Dujanu 2022. gadā iedibināja "Page Break" tradīciju, par šīgada festivāla tēmu tika izvēlēts jēdziens "Entropija": "Ņemot vērā, ka šobrīd mēs dzīvojam izaicinājumu un pārmaiņu skartā pasaulē, mēs mēģināsim ar dzejas valodas palīdzību rast kārtību un orientēšanās spēju haosā, kuru varam novērot gan mums apkārt, gan arī reizēm pašiem savās domās."

Ņemot šo tēmu par vadmotīvu, 25. aprīļa pēcpusdienā dzejnieki tikās Rīgā, Berga bazārā, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojā Latvijā, lai dalītos savos novērojumos par dzejas iespējām kaut ko mainīt un uzlabot ļoti plašā perspektīvā: no lokālām domubiedru grupām līdz pat – kāpēc gan ne? – valstiskam līmenim.

Raksta foto
Foto: Raimonds Subatovičs

Diskusijā piedalījās dzejnieki Alvins Pans (Singapūra), Gondža Ouzmena (Turcija), Iļja Kaminskis (ASV/Ukraina) Ingmāra Balode, Ivars Šteinbergs, Toms Treibergs, Kajo Čingonji (Anglija/Zambija​), Marčins Sendeckis ​(Polija), Margeda Tidira (Velsa​), Marija Sevilje Parisa (Spānija), Mihaels Augustīns (Vācija), Marianne Larsena (Dānija), Ramona de Hesusa (Kolumbija), Sabīne Vina (Francija) un Sudžata Bata (Indija/ASV/Apvienotā Karaliste​).

Ar dzejnieku biogrāfijām iespējams iepazīties gan festivāla "Page Break" tīmekļa vietnē, gan "pārlapojot" portāla TVNET interviju ciklu "Rīta kafija ar dzejnieku".

Ņemot vērā dalībnieku skaitu un tēmas vērienu, nododam TVNET+ lasītājiem pirmo daļu no šīs diskusijas, noslēdzošo daļu piedāvājot tuvākajā laikā.

Dzejnieks, viens no festivāla "Page Break" organizētājiem Efe Dujans.
Dzejnieks, viens no festivāla "Page Break" organizētājiem Efe Dujans. Foto: Raimonds Subatovičs

Efe Dujans: Šajā diskusijā mēs plānojam izmantot entropijas jēdzienu kā metaforu. Mums šeit kā dzejniekiem varētu šķist piemēroti smelties pieredzi no fizikālās zinātnes jomas –Visuma, ko regulē likumi un principi – un interpretēt to bezgalīgajā dzejas sfērā. Zinātniskajā terminoloģijā entropija apzīmē haosu; tā mēra nepieejamo enerģiju slēgtā sistēmā un atspoguļo dabisko tieksmi uz nekārtību.

Tomēr rodas intriģējošs jautājums: vai entropija (vai, plašāk runājot, enerģija) mūsos var būt kaut kādā citā agregātstāvoklī nekā tikai haotiska? Vai ir iespējams šo daudzšķautņaino spēku apzināti virzīt uz sociālo un ekoloģisko harmoniju? Vai no cilvēciskās daudzveidības vitalitātes – identitāšu spektra, dzejas izpausmju neskaitāmības un valodu daudzuma – mēs varam izveidot dinamisku dzejas balsi? Tādu balsi, kas atbalsojas harmonijā un veicina mieru pasaulē?

Dzeja savā ziņā iemieso augstāko entropijas formu – nevis nekārtību, bet sarežģītu, mērķtiecīgu dinamismu, kas ir daudz bagātāks par vienkāršu haosu. Savā ziņā tas sasaucas ar mūsu pagājušā gada festivāla tēmu "Empātija". Tagad es mūs aicinātu pievērsties poētiskās entropijas potenciālam veicināt sapratni un vienotību gan lokāli, gan globāli.

Dzejnieki Ivars Šteinbergs un Mihaels Augustīns (Vācija).
Dzejnieki Ivars Šteinbergs un Mihaels Augustīns (Vācija). Foto: Raimonds Subatovičs

Mihaels Augustīns: Tātad, es saprotu, tu šo diskusijas laiku pavadīsi vārdnīcā? (Visi smejas.)

Efe Dujans: Jā, tikai vārdnīcā. (Smejas.) Labi, es paturpināšu vēl, iedvesmojošam ievadam. Dzejas valoda var būt gan nepaklausīga, gan eiforiska – tā ir noslēpumaina, bet reizē izgaismojoša. Tā līdzsvaro eksperimentālo ar pazīstamo, sirsnīgumu ar skepsi, personisko ar sociālo. Dzeja eksistē pāri laikam: tās balss atbalsojas no pagātnes, skan tagadnē un sniedzas nākotnē - visur vienlaikus.

Tāpēc es prātoju: vai dzejas enerģija – tās sarežģītība, un daudzslāņainās emocijas – var tikt uzskatīta par sava veida varenu, gandrīz neaizskaramu spēku? Varbūt. Ar saviem spilgtajiem vārdiem, idejām un kopīgo pieredzi dzeja var darboties kā atdzīvinoša strāva, kas ieplūst mūsu ķermeņos un prātos, atjaunojot mūs no iekšienes.

Komentāri

Nepalaid garām!

Uz augšu