Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ar pasaulslaveno Vijoļkoncertu noslēgsies Pētera Vaska festivāls Cēsīs

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: publicitātes

Sestdien, 28. aprīlī, koncertzālē «Cēsis» izskanēs festivāla «Pētera Vaska mūzikas aprīlis» noslēguma koncerts «Tālā gaisma». Festivāla īpašie viesi būs somu diriģents Juha Kangass, kura vadībā muzicēs kamerorķestris «Sinfonietta Rīga», un britu vijolnieks Hugo Tičati.

Aprīļa mēnesis koncertzālē «Cēsis» izskan izcilā latviešu komponista Pētera Vaska zīmē – ar jaunā koncertzāles pavasara festivāla «Pētera Vaska mūzikas aprīlis» koncertiem. Pirmā festivāla programmu veidojis pats komponists un dažādās Vaska daiļrades šķautnes atklājas trīs dažādos koncertos. Jau izskanējuši kamermūzikas koncerts ar koncertzāles «Cēsis» rezidences ansambli Trio Palladio un kormūzikas koncerts ar jauniešu kori «Kamēr...» un Spīķeru kvartetu.

Festivāls savu kulmināciju sasniegs 28. aprīlī. Pēcpusdienā, plkst. 16 interesentus aicinām uz «Latvijas televīzijas» 2015. gadā veidotās dokumentālās filmas par Pēteri Vasku «Musica Serena. Komponists Pēteris Vasks» bezmaksas seansu. Pirms seansa saruna ar Pēteri Vasku un filmas radošo komandu - režisori Kristīni Želvi un scenāristi Ievu Rozentāli.

Plkst. 18.00 tiks atklāta «Insigna» mākslas galerijas jaunā pavasara izstāde. Līdz pat jūlijam koncertzālē būs skatāma Paulas Zariņas-Zēmanes personālizstāde «Dabas dvēsele». Atklāšanā piedalīsies pati māksliniece. Aicināti interesenti un mākslas mīļotāji.

Savukārt, plkst. 19.00 baudīsim festivāla «Pētera Vaska mūzikas aprīlis» noslēguma koncertu «Tālā gaisma», kura viesi būs paša komponista uzaicinātais Zviedrijā dzīvojošais britu vijolnieks Hugo Tičati (Hugo Ticciati) un Vaska draugs un domubiedrs – somu diriģents Juha Kangass. Vijolnieks Hugo Tičati un kamerorķestris «Sinfonietta Rīga» atskaņos Gidonam Krēmeram rakstīto, iekšējas dinamikas un emocionālas spriedzes pilno Vijoļkoncertu «Tālā gaisma». Šis ir viens no visvairāk spēlētajiem Pētera Vaska skaņdarbiem – tas atskaņots vairāk nekā piecdesmit interpretācijās uz dažādām pasaules koncertzāļu skatuvēm, ar tā mūziku iestudētas astoņas baleta izrādes, kā arī izdots kādos desmit mūzikas ierakstos.

Koncerta otrajā daļā Juha Kangass un orķestra lasījumā skanēs simfonija «Balsis», kas tapusi Latvijai grūtajā un izšķirošajā 1991. Simfonijā atklājas Pētera Vaska daiļradē nozīmīgās tēmas – dzīvība, mūžība, sirdsapziņa un pāri visam - komponista mūzikā visuresošais dziļi personīgais garīgums, kurš ikvienam festivāla «Pētera Vaska mūzikas aprīlis» klausītājam sniegs arvien jaunas atklāsmes un emocionāli visaugstāko spriegumu.

Koncerta solists Hugo Tičati ir aizrautīgs laikmetīgās mūzikas interprets – viņš sadarbojas ar Svenu Dāvidu Sandstremu, Albertu Šnelceru, Andersu Hillborgu, Tomasu Jennefeltu, Sergeju Jevtušenko un vairākiem citiem. Sev veltītos vijoļkoncertus Tičati spēlē vai visos pasaules kontinentos. Viņam patīk mūziku savienot ar deju, literatūru un arī tādām marginālijām, kā kinētiskā gleznošana vai piemēram, akmeņu līdzsvarošana.

Beidzamajās sezonās Tičati spēlējis koncertus Kārnegija zālē, Marijas teātra koncertzālē, Čikāgas Simfoniju zālē, Londonas King’s Place un sniedzis vairāku jaundarbu pirmatskaņojumus. Viņš veidojis koncertsērijas Londonas Vigmorzālē un Amsterdamas Muziekgebouw.

Diriģents Juha Kangass ir Pētera Vaska sens draugs un domubiedrs. Tieši Kangasam komponists veltījis vairākus savus skaņdarbus un to pirmatskaņojumi piedzīvoti tieši šī diriģenta interpretācijā.

Juha Kangass daudz darījis, lai popularizētu Ziemeļu un Baltijas valstu komponistu mūziku. Viņs vairākkārt sadarbojies ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri un ir «Latvijas Lielās mūzikas balvas 1997» laureāts. Šo balvu Maestro saņēma «par latviešu mūzikas popularizēšanu ārzemēs augstā mākslinieciskā līmenī».

Regulāra un klausītāju iemīļota ir Juhas Kangasa sadarbība ar Normunda Šnē vadītajiem kolektīviem, sākotnēji ar «Rīgas kamermūziķiem», vēlāk ar Sinfonietta Rīga, ko Kangass iepazina 2006. gada rudenī. Festivāla «Pētera Vaska mūzikas aprīlis» noslēguma koncerts būs klausītāju gaidīta diriģenta Juha Kangass un orķestra Sinfonietta Rīga radošā atkalredzēšanās Cēsīs.

Biļetes nopērkamas koncertzāles «Cēsis» kasē, «Biļešu paradīze» tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu