Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Radio koris un «Sinfonietta Rīga» atskaņos T.Mansurjana «Rekviēmu»

TVNET
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: publicitātes

Latvijas Radio koris un valsts kamerorķestris «Sinfonietta Rīga» diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā ceturtdien, 1. martā plkst. 19 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā atskaņos armēņu komponista Tigrana Mansurjana «Rekviēmu». Divkārtējais «Grammy» balvas nominants un Starptautiskās klasiskās mūzikas balvas (ICMA) 2018. gada laureāts savu monumentālo darbu veltījis armēņu genocīda upuru piemiņai. Rekviēma atskaņojumu Rīgā ar savu klātbūtni pagodināts arī pats komponists Tigrans Mansurjans. Programmā iekļauti arī Mansurjana iedvesmotāja – armēņu priestera, mūsdienu armēņu klasiskās mūzikas aizsācēja un komponista Komitasa skaņdarbi.

Mūslaiku pazīstamākais armēņu komponists Tigrans Mansurjans (1939) uzsver, ka garīgā tradīcija ir dzīvotspējīga un pārlaicīgie mierinājuma vārdi atmodināmi jaunā vēstījumā. To apliecina arī 2011. gadā radītā sēru mesa, kurā dramatiskās dimensijas sakausētas ar dzidru klusumu un savdabīgi sintezēti armēņu un Rietumeiropas kultūras slāņi.

Rekviēms veltīts armēņu genocīda (1915-1917) upuru piemiņai un tā rašanās impulsi meklējami Tigrana Mansurjana dziļi personiskās atmiņu dzīlēs. Zaudējot tuviniekus 20. gadsimta armēņu genocīda laikā, skaudrajās armēņu tautas vēstures lappusēs ierakstīta arī komponista dzimtas vēsture.

Klasiskā latīņu liturģiskā teksta iedzīvināšana laikmetīgā skanējumā Mansurjanam prasījusi milzīgus radošos resursus. Desmit gadu laikā komponists Rekviēmu uzsācis vairākkārt, tomēr ikreiz to nolicis atkal malā. Vien līdz ar Berlīnes kamerkora (RIAS Kammerchoir) un Minhenes kamerorķestra pasūtījumu Mansurjana rokās nonāca Rekviēma īstenā muzikālās partitūras atslēga, kas meklējama kora un orķestra arhitektoniskās uzbūves harmonijā. Opusa pamatnoskaņa ir meditatīva, tā sakņojas armēņu tradicionālās mūzikas valodā, kurā ievīti 200 gadus seni motīvi, kā arī jēdzieni, kas skaņu rakstā spēj spilgti un pārliecinoši atklāt armēņu nacionālo kolorītu.

Pasaules pirmatskaņojumu Mansurjana Rekviēms piedzīvoja 2011. gadā Berlīnes filharmonijā Berlīnes kamerkora un Minhenes kamerorķestra izpildījumā un diriģenta Aleksandra Lībreiha (Alexander Liebreich) vadībā.

Rekviēms iemieso ilgas pēc labākas pasaules, līdzās ciešanām un izmisumam tajā ieskanas arīdzan ticība, paļāvība un cerība. Kanoniskie teksti latīņu valodā korelē ar Austrumu baznīcai raksturīgo aizlūgšanu par mirušajiem, minimālisma repetīciju tehnika – ar monodiskajiem armēņu dziedājumiem, savukārt sēras – ar apliecinošu dzīvības spēku.

Armēnijas vēstnieks Latvijā Tigrans Mkrtčjans pauž neviltotu prieku un gandarījumu par iespēju klausītājus iepazīstināt ar armēņu komponistu koru mūziku «vienā no muzikāli visprogresīvākajām valstīm ― Latvijā».

Armēņu kultūras tradīcijas ir gadsimtiem senas, taču šis ir vienīgais armēņu Rekviēms, kas ir savdabīgs tradicionālā latīņu teksta un armēņu mūzikas tradīcijas sakausējums.

2017. gada rudenī Rekviēms tika nominēts prestižajai Grammy balvai kategorijās Labākā laikmetīgās mūzikas kompozīcija un Labākais kora sniegums. 2018. gadā Rekviēms saņēma ICMA (International Classical Music Awards) balvu Modernās mūzikas kategorijā, kura tika pasniegta Luksemburgā šī gada janvārī.

Tigrana Mansurjana Rekviēma atskaņojumu atbalsta Armēnijas vēstniecība Latvijā.

Biļetes pieejamas «Biļešu paradīzes» kasēs un internetā, kā stundu pirms koncerta norises vietā.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu