Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Smiļģa Teātra muzejā jauna izrāde par Voldemāru Irbīti

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: publicitātes

Izrāžu ciklā par Latvijas māksliniekiem «Kolekcija. Viencēlieni. Klasiķi pirms klasikas.» tapis nākamais cikla iestudējums - izrāde par gleznotāju Voldemāru Irbi (1893 - 1944), ko vērot varēs E.Smiļģa Teātra muzejā un Latvijas Radio 1. studijā. Iestudējuma režisore Inga Tropa, bet Irbes lomā - Juris Bartkevičs.

Izrāde par vienu no Latvijas pasteļglezniecības tradīciju aizsācējiem un savdabīgākajiem latviešu māksliniekiem, tautā sauktu Baskāji Irbīti, ir turpinājums «Mūzikas un mākslas atbalsta fonda» (MMAF, www.kulturmarka.lv) iestrādnēm un jau īstenotajām izrādēm šajā ciklā - veidot stāstus teātra valodā par spilgtām personībām Latvijas kultūrā un mākslā.

www.kulturmarka.lv

Voldemārs Irbe: «Kas attiecas uz zīmēšanu - tad es esmu reālists, jo zīmēju tikai to, ko redzu. Pagātnes un nākotnes zīmēšana glezniecībā nav pareiza. Viņai pieder tikai tagadne - tā kā cilvēkam ar...»

Voldemārs Irbe dzimis 1893. gada 13. novembrī Beļavas pagastā, amatnieka ģimenē. Latviešu pasteļa glezniecības meistara mākslinieciskais briedums veidojās 20. gadsmita sākumā pēc Pirmā pasaules kara un pastelim viņš palika uzticīgs līdz mūža galam. Acīmredzot darbs ar pasteli bija tuvāks mākslinieka nervozajai, nemierīgajai un kustīgajai dabai. Voldemārs Irbe bija ļoti savdabīgs cilvēks ar askētisku dzīvesveidu. Rīgas ielās bieži uzmanību saistīja neliela auguma cilvēks ar izspūrušiem matiem, pinkainu bārdu, basām kājām, ģērbies noskrandušās biksēs un virsvalkā, kurš teciņus skrēja iespiedis kasti un papīra mapi padusē. Tādu mākslinieku redzēja darbdienās un svētkos.

Juris Bartkevičs
Juris Bartkevičs Foto: Publicitātes

Teātra izrāžu producēšanā MMAF darbojas kopš 2008. gada, kad tapa izrāde par preses karalieni Emīliju Benjamiņu «Benjamiņa. Kā dzīvot modernam cilvēkam». Jau, sākot ar šo izrādi, MMAF interese un «specializācija» iezīmējās - veidot stāstus teātra valodā par spilgtām personībām Latvijas un Rīgas kultūrā un mākslā.

Šādā kontekstā tapa skatītāju un nozares speciālistu cildināta izrāde par gleznotāju Jāni Pauļuku «Pauļuks. Rāmji», kas 2010./2012. gadu sezonā tika izrādīta izstāžu zālē «Arsenāls». Turpat sadarbībā ar Māru Ķimeli notika atjaunotā «Parīze-Rīga-Parīze» par izcilo mākslinieku pāri Rūdolfu un Elvīru Piņņiem., 2014.gada gada sākumā izstāžu zālē Arsenāls pirmizrādi piedzīvoja izrāde par gleznotāju un grafiķi Kārli Padegu «PADEGS un PADEGS», bet 2016. gadā - izrādes par gleznotājiem Ugu Skulmi «Uga Skulme. Ceļojums uz vietas» un Jani Rozentālu «No Rozentāla»

Izrādes:
Rīgā, E.Smiļģa Teātra muzejā

25. februārī 18:00
26. februārī 19:00

Latvijas Radio 1.studijā
27.martā 19:00
28.martā 19:00

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu