Bezmaksas seansos Rīgā rādīs Ukrainas kino

TVNET
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: publicitātes

Kinoteātrī «Splendid Palace» no 13. oktobra līdz 15. oktobrim pirmo reizi notiks Ukrainas kino dienas. Bezmaksas seansos apmeklētāji varēs noskatīties sešu filmu programmu, ko veidos pēdējo gadu darbi un ukraiņu kino klasika, bet arī viena Jāņa Streiča filma, kas uzņemta Ukrainā, informē Nacionālā kino centra (NKC) pārstāvji.

Kino dienu atklāšanas filma, piektdien, 13. oktobrī, plkst. 18:00 būs pieredzējušā dokumentālista Sergija Bukovska (1960) darbs «Galvenā loma» – dokumentālā filma par slavenas ukraiņu aktrises Ņinas Antonovas dzīvi un karjeru, kas sākās ar galveno lomu pirmajā krāsainajā ukraiņu daudzsēriju telefilmā «Varjkas zeme» (1969). Tas bija pirms 45 gadiem, tagad aktrisei ir 80 un simtiem lomu, lielu un mazu, bet vairs ne galvenās... Filma «Galvenā loma» pasaules pirmizrādi piedzīvoja Leipcigas dokumentālā kino festivālā, apbalvota Odesas SKF dokumentālo filmu konkursā un citur. Īpaši personisku nokrāsu filmai «Galvenā loma» piešķir fakts, ka filmas režisors Sergijs Bukovskis ir filmas varones, aktrises Ņinas Antonovas dēls.

13. oktobra vakarā plkst. 20.00 kino dienu programma piedāvās vienu no ukraiņu kinoklasikas pērlēm – 1970. gadā uzņemto filmu «Baltais putns ar melno zīmi», kuras režisors Jurijs Iļjenko (1936-2010) pasaules slavu iekaroja ar operatora darbu Sergeja Paradžanova leģendārajā un padomju gados aizliegtajā filmā «Aizmirsto senču ēnas» (1964). 60. gadu vidū operatora izglītību ieguvušais Iļjenko pievērsās kinorežijai, «Baltais putns ar melno zīmi» ir viņa trešā un slavenākā filma, apbalvota Maskavas starptautiskajā kinofestivālā un citur pasaulē. Filma ornamentāli etnogrāfiskā stilistikā stāsta par grūtu laikmetu Ukrainas vēsturē – Otrā pasaules kara gadiem, kad arī šajā zemē ienāk padomju vara, brālis cīnās pret brāli, komunisti pret banderiešiem, un trīs brāļi mīl vienu meiteni.

Sestdien, 14. oktobrī, plkst. 18.00 Ukrainas kino dienu programma sāksies ar Latvijas filmu – Jāņa Streiča kara drāmu «Tikšanās uz Piena ceļa» (1985), kas apliecina Latvijas un Ukrainas veiksmīgo sadarbību jau pirms 30 gadiem. Emocionālais stāsts par leitnantes Astras Lejiņas ceļu pie sava līgavaiņa gandrīz pilnībā filmēts Ukrainas stepēs, armijas poligonā Čerņigovas apkaimē, turklāt galvenās lomas tēlotāja Ināra Slucka filmā ir gandrīz vienīgā latviete starp ukraiņu aktieriem.

Tikšanās uz Piena ceļa» (1985)
Tikšanās uz Piena ceļa» (1985) Foto: publicitātes

Vakara seansā 14. oktobrī plkst. 20,00 spilgts mākslas piedzīvojums gaidāms režisora Andreja Zagdanska filmā-kolāžā «Vagričs un melnais kvadrāts» (2015) par neparastu mākslinieku-konceptuālistu, literātu, vārda un attēla sakarību pētnieku Vagriču Bahčanjanu (1938-2009). Viņš 1974. gadā emigrēja uz Ņujorku, ASV, un tur, kā raksta mākslas kritiķi, nodarbojās ar «jaunu mākslas virzienu radīšanu» un dzīvoja vienā kultūras telpā ar citiem Ņujorkas emigrantiem-intelektuāļiem – Sergeju Dovlatovu, Pjotru Vailu un Aleksandru Genisu, Eduardu Ļimonovu u.c. 2003. gadā Bahčanjans pirmoreiz atgriezās Maskavā, un viņa kolāža kļuva par vienu no iemesliem, kuru dēļ tika ierosināta krimināllieta pret Andreja Saharova muzeja vadību.

Svētdien, 15. oktobrī, plkst. 18.00 programmu iesāks nupat pirmizrādīts kases grāvējs, asa sižeta un lielu inscenējuma mērogu spēlfilma «Červonijs» par varoni, ko medijos dēvē par «ukraiņu Džeimsu Bondu» – Ukrainas pretošanās armijas kareivis Daņilo Červonijs 1947. gadā cenšas izrauties brīvībā no Staļina nometnēm un organizē ieslodzīto sacelšanos. Režisora Zazas Buadzes filmas pirmizrāde notika Ukrainas neatkarības dienā 2017. gada augustā, un pirmajā nedēļā to noskatījušies gandrīz 20 000 skatītāju uz 185 ekrāniem.

«Červonijs»
«Červonijs» Foto: publicitātes

Ukrainas kino dienu programmu svētdienas vakarā, 15. oktobrī plkst. 20.00 noslēgs Ukrainas un Itālijas kopražojuma spēlfilma «Ūbeles ligzda» – mūsdienīgi aktuāls stāsts par ukrainieti Darju, kura pelna naudu, strādājot kādā itāļu ģimenē, un satuvinās ar vecās sinjoras dēlu Alesandro. Tomēr pēc divu gadu prombūtnes Darjai jāatgriežas Karpatu ciemā, kur vīrs lēnā garā sācis dzert, būvējot viesu namu ar sauso tualeti pagalmā, bet meita ļāvusies studentu dzīves priekiem galvaspilsētā. Darju gaida grūta izvēle starp savu iepriekšējo dzīvi un to, kuru atvedusi sev līdzi. Odesas kinofestivālā «Ūbeles ligzda» apbalvota kā Ukrainas labākā pilnmetrāžas filma, Rīgā viesosies filmas galvenās lomas atveidotāja, aktrise Rimma Zjubina.

Ukrainas kino dienās Rīgā ierodas arī ukraiņu kinematogrāfistu delegācija, kas dibinās kontaktus un pārrunās sadarbības iespējas ar Latvijas filmu studijām. Arī kinoskatītājiem būs iespēja satikties ar vairāku filmu autoriem – Rīgā viesosies režisors Sergijs Bukovskis (Galvenā loma), producents Genādijs Kofmans (Vagričs un melnais kvadrāts), producents Andrijs Sujarko (Ūbeles ligzda), delegāciju vadīs Ukrainas valsts kino aģentūras direktors Filips Iļjenko.

Ieeja uz visiem seansiem – bez maksas.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu