Ieradums sportot veidojas jau bērnībā, taču pieredze rāda, ka mūsdienu bērni ļoti daudz laika pavada pie ekrāniem un ir mazkustīgi. Vai redzat iespēju, kā mainīt jauniešu domāšanu?
Liela nozīme ir ģimenei un vecāku personīgajam piemēram. Ja vecāki paši būs aktīvi, tādi būs arī bērni. Tāpat ir būtiski, lai izglītības sistēmā sportam tiktu atvēlēts vairāk laika. Diemžēl mūsu izglītības sistēma pašos pamatos ir nepareiza, jo 2 fizkultūras stundas nedēļā ir daudz par maz. Mūsu ķermenis ir radīts, lai kustētos, taču bērni lielāko daļu dienas pavada sēžot. Esmu braukājis pa skolām un redzu, ka arvien vairāk bērnu aptaukojas, jo ir mazkustīgi, un viņiem ir slikti ēšanas paradumi. Es nenodarbojos ar demagoģiju, bet cenšos jauniešus iedvesmot ar savu personīgo piemēru. Jaunieši mēdz meklēt attaisnojumus nesportošanai, sakot, ka viņi ir noguruši un pārslogoti, taču es viņiem parādu, ka ir iespējams apvienot darbu, ģimenes dzīvi, mūziku un atrast laiku arī rūpēm par sevi. Ir vajadzīga vienīgi disciplīna un gribasspēks. Vislabākais veids, kā motivēt jauniešus, ir nevis runāt, bet novadīt treniņu un parādīt, ko viņi varētu sasniegt, ja sāktu sportot. Katrs, protams, var dzīvot, kā viņš vēlas, mans pienākums ir parādīt alternatīvas un sniegt pozitīvo piemēru.
Ne visi ar sportu ir nodarbojušies «no bērna kājas». Daži to sāk darīt tikai pieaugušā vecumā. Kādi ir biežākie iemesli, kāpēc cilvēki pievēršas aktīvam dzīvesveidam?
Ir ārējā un iekšējā motivācija. Ārējā motivācija var būt, piemēram, izdevīgas sporta zāles abonementa cenas vai draugu pamudinājums. Iekšējā motivācija ir vēlme ieviest pārmaiņas savā dzīvē. Kādam rodas veselības problēmas, tāpēc sports kļūst par veidu, kā no tām atbrīvoties. Kādam citam kļūst svarīgi sevi izaicināt vai ar sporta palīdzību mazināt iekšējo spriedzi, bet vēl kāds vēlas rādīt pozitīvu piemēru saviem bērniem.
Kuri sporta veidi jums pašam ir tuvāki?
Es neaizraujos ar kādu vienu sporta veidu. Man patīk gan vingrot (Kaspars ir ielu vingrošanas kustības aizsācējs Latvijā), gan paskriet. Nodarbojos ar crossfit un supfit treniņiem. Pirms 5 gadiem sāku ziemas peldēšanu, bet pirms 4 gadiem sāku boksēties. Tagad pamīšus daru to visu. Katram sporta veidam ir sava noskaņa. Piemēram, bokss ļauj izlādēt agresiju, skriešana ļauj nomierināties un sakārtot domas.
Ko jūs ieteiktu tiem, kuri līdz šim nav bijuši fiziski aktīvi, bet nu vēlas sākt sportot? Vai ir kādi sporta veidi, kuri vairāk piemēroti iesācējiem?
Nav viena pareizā sporta veida, ar kuru sākt. Katram jāatrod kaut kas savs. Kādam tuvāks būs bokss, citam dejošana. Taču neatkarīgi no izvēlētās aktivitātes vispirms ir jāsagatavo ķermenis. Tas nozīmē, ka ir jāsāk ar mērenu slodzi, stiepšanās un nostiprinošiem vingrojumiem. Tikai tad, kad ķermenis ir iesildīts, var piemērot lielāku slodzi.