Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Nacionālajā teātrī tiek iestudēta Gunāra Priedes «Zilā»

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Kaspars Meinerts / TVNET

Latvijas Nacionālā teātra LMT Jaunajā zālē top populārā latviešu dramaturga Gunāra Priedes «Zilā», režisors Toms Treinis. Pirmizrāde 29.aprīlī.

Lugas galvenais varonis Juris, runājot par autokatastrofu, piemin zilo govi, kuru redzējis pirms traģēdijas. Kā zināms, zilās govis ir izzūdoši dzīvnieki tāpat kā Latvija. Patiesībā jau šobrīd Latvija zūd, un tas var notikt arī ar Eiropu. 70. gadu luga skar tēmu, kuru mēs visi zinām, bet līdz galam neapzināmies un nerīkojamies... Varbūt tomēr ir risinājums?

Luga «Zilā» ir sarakstīta 1972.gadā. Tā ir par jauna cilvēka dzīvi, kas it kā nodzīvota velti, izšķiesta, pazaudēta, jo padomju jaunatne taču tā nedzīvo... Un par latviešu tautasdziesmām, kas kļuvušas nesaprotamas pašiem latviešiem. Dzīves jēga, morāles kritēriji, filosofisks dziļums tiek meklēts visas pasaules kultūrā, nesaredzot, ka tautas morāles kodekss un pasaules struktūra sen nosaukti vārdā.

«Zilā» ir viena no labākajām populārā latviešu dramaturga Gunāra Priedes 42 lugām.

«Pirmo Gunārs Priede ir sarakstījis 1953. gadā 25 gadu vecumā, pēdējo – 1999. gadā 71 gada vecumā. Starp šiem cipariem ir ne tikai cilvēka mūžs, bet Latvijas laiks. «Jaunākā brāļa vasara», «Lai arī rudens», «Normunda meitene» no jaunības darbiem, «Tava labā slava», «Trīspadsmitā», «Smaržo sēnes», «Ugunskurs lejā pie stacijas», «Zilā», «Udmurtijas vijolīte» brieduma gados, «Saniknotā slieka» «Centrifūga», «Sniegotie kalni» no pusmūžā rakstītā paliks Latvijas mākslas vēsturē un ir izmantojamas teātrī ar dažādiem mērķiem. Arī – lai liecinātu par to periodu, kurā māksla un dzīve kā tāda neattīstījās dabiskā veidā, jo neviens okupācijas režīms to nepieļauj. Kamēr Rietumeiropu pāršalca absurda dramaturģijas vilnis un eksistenciālisma filozofija, latviešu – arī citu padomju republiku, tostarp krievu – autori meklēja iespējas izlauzties caur sociālistiskā reālisma rāmjiem un pietuvināt savu darbu varoņus dzīvei, nevis oficiālajai ideoloģijai. Arī Gunārs Priede,» stāsta Gunāra Priedes kopotu rakstu sastādītāja Ieva Struka.

Lomās: Daiga Gaismiņa, Sanita Pušpure vai Ilva Centere, Kaspars Aniņš vai Kārlis Reijers, Juris Hiršs.

Izrādes scenogrāfs Kristaps Kramiņš, kostīmu māksliniece Gerda Šadurska, komponists Mārtiņš Zariņš, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš.

Gunāra Priedes «Zilā» jau ir bijusi Latvijas Nacionālā teātra repertuārā Mihaila Kublinska režijā 2004.gadā

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu