Šodienas redaktors:
Krista Garanča

Dabas koncertzāles varonis šogad - augsnes dižslieka

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: publicitātes

Dabas koncertzāles radošā komanda sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi atklāj šā gada dabas, mūzikas, mākslas un video performances norises vietas un varoni. Proti, par 2017. gada varoni izvēlēta augsnes dižslieka (Lumbricus terestris), kas, starp citu, ir šā gada bezmugurkaulnieks. Performances notiks Vidzemē un Latgalē, 17. jūnijā Dvietes palienē un 30. jūnijā Burtnieku novada palieņu pļavās. Precīzākas vietu koordinātes izsludināsim, tuvojoties pasākumu norisei.

Sliekas ne tikai «apkopj» augsni, bet arī ir barība ļoti daudziem dzīvniekiem, gan mugurkaulniekiem (no mežacūkas līdz pat cirslim), gan dažādiem bezmugurkaulniekiem. Vislielākā slieku daudzveidība un kopējais skaits konstatēts upju un ezeru palienēs – mitrājos, kas regulāri pārplūst. Tāpēc Dabas koncertzāles 2017. gada koncertu vietas izvēlētas palieņu pļavās. Tajās dzīvo arī apdraudēti putni – ķikuti, kas barojas gandrīz tikai ar sliekām.

Kā ierasts, pirms muzikālās daļas ikvienam apmeklētājam praktiskā darbībā būs iespēja uzzināt daudz jauna un interesanta par varoni – slieku. Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti kopā ar zinātnieku Voldemāru Spuņģi ir izstrādājuši 20 zinātniski interaktīvās izziņas un mākslas darbnīcas, lai pasākuma apmeklētāji iepazītu dižsliekas uzbūvi, dzīvesveidu un nozīmi gan attiecīgajā ekosistēmā, gan cilvēka dzīvē.

Latvijā dzīvo 13 slieku sugas, bet ne visas var sastapt jebkurā augsnē, jo tās ir pielāgojušās jeb specializējušās dzīvei gan smilšainās, gan skābākās, gan trūdvielām bagātās augsnēs. Izrādās, slieka tāpat kā ķirzaka spēj ataudzēt jeb reģenerēt zaudētos ķermeņa posmus, kā arī ļoti interesanti notiek jaunās paaudzes veidošanās, jo sliekas ķermenī ir gan sievišķie, gan vīrišķie dzimumorgāni. Sliekas ar savu darbošanos uzlabo augsnē gaisa piekļuvi, bagātina augsni ar barības vielām, virszemē atstājot mazas augsnes «bumbiņas». Iepazīstot dižslieku, iepazīsim arī pazemes pasauli – kukaiņus, kāpurus un tārpus. Lai to visu izzinātu, gan mazie, gan lielie apmeklētāji varēs veidot, zīmēt, diskutēt, skatīties, līdzdarboties.

Koncerti notiek brīvā dabā, un ieeja ir bez maksas. Aktuālajai informācijai sekojiet līdzi Dabas koncertzāles mājas lapā un sociālajos tīklos, kā arī Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā www.daba.gov.lv.

www.dabaskoncertzale.lv

Nepalaid garām!

Uz augšu