Šodienas redaktors:
Krista Garanča
Iesūti ziņu!

«Skaņu mežs» izziņo «Baltās nakts» koncerta programmu

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

10. septembrī ikgadējā mūsdienu kultūras foruma «Baltā nakts» ietvaros tradicionāli notiks festivāla «Skaņu mežs» rīkots eksperimentālās mūzikas vakars. Sešas stundas ilgā koncertnakts noritēs Anglikāņu baznīcā (Anglikāņu ielā 2), un tās ietvaros uzstāsies basu mūzikas producenti «Spatial» un KABLAM, noizroka ansamblis «Selvhenter», komponiste un basklarnetiste Suzanna Gartmaiere (Susanna Gartmayer), venecuēliešu DJ Hyperkativist un Ņujorkas synthwave projekts «Martial Canterel».

Producente un DJ Kablam (īstajā vārdā Kajsa Bloma) ir dzimusi Zviedrijā, taču kopš 2012. gada dzīvo Berlīnē, kur darbojas kā viena no deju pasākumu kolektīva (kā arī tai piesaistītās izdevniecības) Janus dalībniecēm. Viņas dīdžejsesijas tiek būvētas no iespējami daudzveidīgām, pat savstarpēji pretrunīgām mūzikas formām, neatlaidīgi izaicinot priekšstatus par to, kāda mūzika un no tās izrietošā noskaņa ir pieļaujama deju mūzikas pasākumā. Šī gada otrajā pusē tika publicēts Kablam debijas minialbums «Furiosa» – izteiksmīgs «post-graima» skaņas piemērs. Medijs «The Fader» Kablam nodēvējis par vienu mūziķiem, kam 2016. gadā noteikti jāpievērš uzmanība.

Mets Spendlovs jeb «Spatial» ir britu eksperimentālās basu mūzikas producents un izdevniecības Infrasonics vadītājs, kas pēdējo gadu laikā izvērsis savu darbību arī audiovizuālās mākslas laukā, sadarbojoties ar mākslinieci Salliju Goldingu un veidojot pats savas optiskās performances. Gaidāmajā priekšnesumā tika pārstāvētas abas «Spatial» daiļrades šķautnes – ģeneratīvas vizualizācijas pavadīs skaņdarbus, kuros abstraktas atkāpes līdzsvaros caur industriālu smagnējumu filtrēti ritmiski akcenti.

Suzanna Gartmaiere ir austriešu komponiste un basklarnetiste. Viņa ir ilgstoša Vīnes eksperimentālās mūzikas skatuves aktīviste, pazīstama ar dalību grupās «Vegetable Orchestra» un «Broken.Heart.Collector», taču viņas debijas albums «AUOIE» laikmetīgās mūzikas izdevniecības «GOD Records» paspārnē nāca klajā tikai pērn – tas ir kompozīciju cikls solo basklarnetei, ko viņa izpildīs arī Rīgā. Priekšnesums notiks bez apskaņojuma – tā ietvaros katra no septiņām cikla kompozīcijām tiks īpaši pielāgota baznīcas akustikai.

Venecuēlā dzimusī Ana Laura Rinsona jeb «Hyperaktivist» nāk no vides, kurā klubu mūzikas un ritmiskās mūzikas infrastruktūra bija jāveicina pašai, jo tajā nebija nedz elektroniskās mūzikas klubu, nedz izdevniecību. Mūziķe vairākus gadus pavadīja veidojot klubu SOLO, kas kļuva par centrālo alternatīvās deju mūzikas norišu vietu valstī, kā arī producentu, dīdžeju un videomākslinieku kopienu «Next Phaze». Pēc mediju teorijas studiju pabeigšanas Rinsona pārcēlās uz Berlīni, kur sāka spēlēt nozīmīgos pilsētas naktsklubos, tostarp Prince Charles un Berghain, kā arī mācīties par skaņu inženieri un producēt pati savu mūziku.

KABLAM, Spatial, Suzanna Gartmaiere un Hyperaktivist šajā pasākumā pārstāv «Skaņu meža» līdzdibināto novatoriskās mūzikas un audiovizuālās mūzikas platformu SHAPE. Tajā ietilpst vēl 15 citi Eiropas eksperimentālās mūzikas festivāli, un to atbalsta Eiropas Savienības programma «Radošā Eiropa».

Ņujorkas sintpopa un eksperimentālās popmūzikas producents Šons Makbraids jeb Martial Canterel, pazīstams arī kā dueta Xeno & Oaklander dalībnieks, uzticīgi un smalki pielietojot vienīgi analogu elektronisko mūzikas ierīču arsenālu, tiecas no mūsdienīgas perspektīvas apspēlēt astoņdesmito-deviņdesmito gadu coldwave elektronikas un post-panka skanējumu. Viņa mūziku var raksturot kā romantisku un uzbrūkošu vienlaicīgi un tai piemīt spēja dot otro elpu pagātnes žanriem, tīri un noslīpēti izceļot to labākos momentus un izvēršot tos ar šī laika muzikālajām ekspresijām.

Projektā «Selvhenter» piecas instrumentālistes (saksofons, trombons, vijole un bungas) ar amplifikācijas un dažādu efektu palīdzību spēlē avangarda rokmūzikai radniecīgas kompozīcijas, kombinējot roka enerģiju ar brīvo improvizāciju un troksni, taču arī iedvesmojoties no Āfrikas un Dienvidaustrumāzijas perkusiju mūzikas un minimālisma kompozīcijas. «Selvhenter» uzstāšanās atklās jaunu «Skaņu meža» koncertsēriju «Ziemeļvalstu sievietes eksperimentālajā mūzikā», ko atbalsta Kulturkontakt Nord – vairākas šī projekta aktivitātes gaidāmas 2017. gadā.

«Selvhenter» uzstāšanos atbalsta arī Dānijas Kultūras institūts, savukārt Martial Canterel uzstāšanos – Trust for Mutual Understanding. Koncertvakars tiek rīkots ar Rīgas domes atbalstu.

Pasākums sāksies 21:00 un ilgs līdz 3:00.

Koncertu secība:

21.00 Spatial (Lielbritānija)

22.00 KABLAM (Vācija)

23.00 Selvhenter (Dānija)

0.00 Martial Canterel (ASV)

0.45 Susanna Gartmayer (Austrija)

1.30 Hyperaktivist (Venecuēla)

Pasākumu atbalsta Rīgas dome.

Nepalaid garām!

Uz augšu