Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Valmieras teātris ar četrām izrādēm augustā viesosies Rīgā

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: publicitātes

Ikgadējās Valmieras teātra viesizrādes Rīgā būs no 17. līdz 21. augustam, piedāvājot skatītājiem četras mazās formas izrādes divos spēles laukumos – Dailes teātrī un teātra mājā «Zirgu pasts» (Dzirnavu 46).

Viesizrādes sāksies teātra mājā «Zirgu pasts», kur 17. un 18.augustā plkst. 19.00 varēs noskatīties Gunāra Priedes «Smaržo sēnes» Mārtiņa Eihes režijā.

G. Priedes «Smaržo sēnes» ir vienīgā aizliegtā luga padomju gados. Latvijā 1968. gadā vara ir modra - lugu daži Gunāra Priedes «kolēģi» aiznes tā brīža CK 1. sekretāram un norāda uz ironiju par pastāvošo iekārtu un partijas absurdajiem lēmumiem. Sākas lugas apspriešana augsta līmeņa sapulcēs, G. Priede zaudē Kinematogrāfu savienības 1. sekretāra posteni, viņa darbi tiek aizliegti uz vairākiem gadiem, un šobrīd ir skaidrs - kāda tā bija veiksme, ka «Smaržo sēnes» tika atzīta par radošu neveiksmi nevis politisku kļūdu. Jo izsūtījums un izslēgšana no partijas pagāja secen.

Lugas aktualitāti mūsdienās ieskicē arī teātra kritiķe Edīte Tišheizere: «.. luga «Smaržo sēnes» (sacerēta 1967. gadā) man liekas skaidrs un principiāls mākslinieka vēstījums: sporas, kas izkaisītas turpat pirms piecdesmit gadiem, ir dzīvotspējīgas joprojām, un micēlijs, zem sūnām paslēpies, ir, oi, oi, oi, cik sazarots».

Lomās: S.Putniņa, J.Johansons, D.Everss, I.Apine, I.Pudža, I.Kniploks, E.Johansons, M.Liepa, I.Lieckalniņa, Ģ.Rāviņš, B.Valante, I.Pukinska, A.Apinis, M.Mennika, I.Džindža.

Gunāra Priedes «Smaržo sēnes» Mārtiņa Eihes režijā.
Gunāra Priedes «Smaržo sēnes» Mārtiņa Eihes režijā. Foto: publicitātes

Turpat, «Zirgu pastā» 19. augustā plkst. 19.00 un 20.augustā pl. 14.00 un 19.00 (pēdējo reizi!) Augusta Strindberga kaislību drāma «Nāves deja» (rež. Elmārs Seņkovs).

Lugas notikumi risinās uz salas, kur mīt kapteinis Edgars (Aigars Apinis) ar sievu Alisi (Ieva Puķe), jau divdesmit piecus gadus savažoti naidpilnā laulībā. Abi ir nerealizējušās personības – Alise precību dēļ ir pametusi aktrises karjeru, bet Edgars tā arī nav uzdienējis līdz ilgotajai majora pakāpei. Karantīnas inspektora Kurta (Ivo Martinsons) ierašanās rada cerību, ka viņu mokošā divsavienība transformēsies. Kurts, cilvēks no malas, pašam negribot, ir ierauts šajā naida un mīlas zonā.

Savukārt Dailes teātra Mazajā zālē tiks spēlētas divas izrādesA. Menčela traģikomēdija «Rudenīgais blūzs» un Henrika Ibsena drāma «Celtnieks Sūlness».

«Rudenīgo blūzu», ko iestudējis režisors Varis Brasla, varēs noskatīties 19.augustā plkst. 19.00 un 20.augustā plkst. 14.00 un 19.00. Luga vēsta par trīs cienījamām atraitnēm, kas izveidojušas klubiņu savu aizgājušo vīru piemiņai, taču ierasto kārtību sagroza kāds vīrietis, arī atraitnis...

Kaut arī autoram piemīt Vudija Alena rakstības vieglums, luga skar ikviena cilvēka domas - kā sadzīvot ar vientulību, nekļūstot nīgram un noliedzošam, kā vitāli nodzīvot paša dzīvi, neupurējot sevi bijušajam un nenododot pagātni un jaunību. Un vai skaistumam ir gadu cenzs?

Izrādē spēlē Vizma Kalme, Regīna Devīte, Baiba Valante, Anna Putniņa un Rihards Rudāks.

A. Menčela traģikomēdija «Rudenīgais blūzs»
A. Menčela traģikomēdija «Rudenīgais blūzs» Foto: publicitātes

Viesizrādes noslēgsies 21.augustā ar režisora Dāvja Auškāpa iestudēto drāmu «Celtnieks Sūlness» ar Krišjāni Salmiņu galvenajā lomā.

Izrāde vēsta par valdonīgo celtnieku Sūlnesu, kurš atrodas savas karjeras virsotnē. Viņš baidās no tā, ka pienāks pagrieziena punkts un ceļš sāks vest lejup. Kādas pagātnē notikušas traģēdijas dēļ starp viņu un sievu Alīni (Elīna Vāne) valda sastingums un dzīvesprieka zudums. Viņš pārdzīvo dziļu radošo un personīgo krīzi, ilgodamies pēc jaunības un spēku pieplūduma, vienlaikus baidoties, ka jaunie gūs virsroku un atņems viņam varu un vietu. Viss mainās, kad pēc desmit gadiem viņš atkal satiek nu jau pieaugušo Hildi (Rūta Dišlere). Šī satikšanās kļūst liktenīga.

«Celtnieks Sūlness» pirmizrādi piedzīvoja tikai aprīlī, bet jau saņēmusi kritiķu un skatītāju atzinību. Teātra kritiķe Silvija Radzobe uzskata, ka «.. Sūlness ir labākais darbs visā K. Salmiņa radošajā karjerā. Un pati izrāde – nopietns nobrieduša mākslinieka, ne vairs iesācēja darbs». Arī teātra kritiķis Atis Rozentāls pievienojas: «Aktieris, Sūlnesa lomā ir biedējoši rāms, iekšēji iztukšots un nobruņojies pret apkārtējās pasaules vilinājumiem. Tas ir ļoti pārdomāts un pārliecinošs aktierdarbs.Dāvja Auškāpa līdzšinējā režisora darbā «Celtnieks Sūlness» neapšaubāmi ir veiksmīgākais iestudējums».

Pārējās lomās: Aigars Apinis, Ilze Lieckalniņa, Aigars Vilims, Juris Laviņš.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu