Šodienas redaktors:
Krista Garanča

LNO top Verdi operas "Masku balle" atjaunojums

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: Publicitātes foto

20.novembrī Latvijas Nacionālajā operā (LNO) notiks Džuzepes Verdi operas "Masku balle" muzikālā atjaunojuma pirmizrāde, informēja LNO sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Vasiļjevs.

Atjaunojuma muzikālais vadītājs ir Normunds Vaicis, režisors - Gintars Varns, scenogrāfs - Andris Freibergs, kostīmu māksliniece - Natālija Jansone. Lomās: Gustavs III - Dmitrijs Popovs, Georgs Onjani, Amēlija - Aira Rūrāne, Liene Kinča, Ieva Viļuma, Grāfs Ankarstrēms - Samsons Izjumovs, Jānis Apeinis, Ulrika - Ilona Bagele, Oskars - Inga Šļubovska, Kristīne Gailīte, Gunta Davidčuka, Diāna Silova, Kristiano - Juris Ādamsons, Armands Siliņš, Grāfs Horns - Rihards Mačanovskis, Imants Erdmans; Grāfs Ribings - Krišjānis Norvelis, Romāns Poļisadovs, Tiesnesis - Nauris Puntulis, Andris Lapiņš, Kalps - Guntars Ruņģis, Miervaldis Jenčs.

Iestudējuma pirmizrāde notika 2002.gada 8.februārī.

Līdzās LNO vadošajiem solistiem, kas piedalījās iestudējuma tapšanā 2002.gadā, galvenajās lomās atjaunojumā iejutīsies jaunā solistu paaudze. Katrs mākslinieks savu atveidojamo tēlu redz un izprot atšķirīgi, tāpēc arī uz skatuves jau zināmajā režijā atklāsies jaunas attiecības, jūtu nianses, raksturi un sapņi, pastāstīja diriģents Normunds Vaicis.

Pēc sākotnējās ieceres, operas darbība notika Zviedrijas karaļa Gustava III galmā. Pēc atentāta mēģinājuma pret Napoleonu III Parīzes operā cenzūra pieprasīja operas sižeta maiņu, jo pirmā redakcija pārsteidzoši atgādināja Parīzes atentāta notikumus. Komponists atteicās, bet pēc gada, pateicoties kādam Romas teātra "Apollo" darbiniekam, darbību pārcēla uz Ziemeļameriku, karalis Gustavs III kļuva par Bostonas gubernatoru grāfu Ričardu, karaļa slepkava grāfs Ankarstrēms - par viņa sekretāru Renato.

Režisors Gintars Varns apgalvo, ka viņam Verdi darbu "Masku balle" atklāja frāze: "Per la gloria e molto, nulla per cor - daudz slavai, nekā sirdij". "Masku balle" ir dīvaina, kontrastiem bagāta opera, kurā ir kaut kas no operetes, cirka, klaunādes un traģēdijas vienlaikus. Neapšaubāmi, mūziku iedvesmoja zviedru karaļa Gustava III gaumes veidotāja Ludviķa XIV galma "smaržas" un "garšas" - balles skatā ik pa brīdim jaušamā bravūrā ieaužas frančiem raksturīgā frivolitāte, vieglprātība.

"Mani urdīja mūzikas spēka un libreta trūkumu disonanse, īpaši otrajā redakcijā ar nejēdzīgu darbības pārnešanu uz ASV. Kas viņš ir - Zviedrijas karalis Gustavs III? Kas veidoja viņa iekšējo pasauli? Kas lika rīkoties tā un ne citādi? Pētot viņa dzīves aprakstus, sāku izprast viņa teatralitāti. Operas karalis, kurš, iespējams, visu mūžu pavadījis ne savā vietā un laikā. Viņš būtu lielisks kultūras ministrs, radošais gars vai režisors. Jebkuru dzīves jomu Gustavs III pārvērta par mākslas objektu. Un, manuprāt, kā visi aktieri, bija narciss, mīlēja balles, tērpus, spožumu. Viņš mīlēja sevi kā notikuma galveno aktieri, mīlēja ieskatīties sevis izveidotā spogulī - uzbūvētajās operās un teātros, ar apskaužamu biežumu rīkotajās ballēs. Gustavs būtībā radīja ap sevi daudzas citas realitātes - mākslīgās pasaules. Tāda apsēstība ar neesošo, mākslīgo piemīt tiem, kam ir kādi nepiepildīti iekšējie tuksneši. Un tas Gustava III personībā ir tik vilinošs. Iedomājieties, kā viņš jutās, kad atgriezās no Francijas uz Eiropas toreizējo provinci Zviedriju. Provinciālo tukšumu viņš centās aizpildīt ar teātri, kurā galvenās lomas izpildītājs ir viņš pats," pastāstīja Varns.

Operā šī tukšuma izjūta Gustava dvēselē rodas no apziņas, ka mīlestība pret Amēliju nekad nebūs piepildāma. Verdi darba notikumi risinās divu dienu laikā, kurās karaļa zemapziņa jau iet roku rokā ar nāvi. Gustavs nepievērš uzmanību vairākkārtējiem brīdinājumiem. Faktiski jau ir notikusi pašnāvība zemapziņā. Priekšnojautas vēl asāk izgaismo bravūra un acīmredzamā vieglprātība.

Karalis - āksts, karalis - pajaco, kurš savu dzīvi pārvērš izrādē.

Scenogrāfs Andris Freibergs uzskata, ka Gustava III personība, īpaši mākslinieka, ne valdnieka šķautne, ir neparasta un saistoša. Teātris bija viņa dzīves piepildījums. Teātrī viņš izspēlēja visu - kaislības, mīlestību un arī nodevību. Viņa dzīves kulminācijā, kad iegūta vara, slava, manta un, pats galvenais, uzcelta Karaliskā opera, viņš tiek nošauts. Pēc karaļa palika ne tikai zviedru kultūras sākumi, teātri. Palika kas būtiskāks - leģenda par teātra cilvēku. Tāpēc izrādē visur tieši vai slēpti jūtams operas gars: skatuve un aizkulises, gaismas un ēnas, svētki un ikdiena. Viss, kas lasāms Gustava III dzīves līnijā.

Nepalaid garām!

Uz augšu