Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Vairāki tūkstoši cilvēku pavasara saulgriežus dodas svinēt Brīvdabas muzejā

LETA
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: Kaspars Meinerts / TVNET

Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, kur šodien tiek svinēti pavasara saulgrieži, līdz dienas vidum apmeklējuši aptuveni 4000 interesentu. Ceļā no Juglas izveidojušies sastrēgumi, tādēļ interesenti, dodoties uz muzeju, aicināti izmantot sabiedrisko transportu vai velosipēdus, pastāstīja muzeja Informācijas un izglītības nodaļas vadītāja vietniece Līga Miklaševiča.

Viņa norādīja, ka

autostāvvietās vairs neesot brīvo vietu, taču pēcpusdienā cilvēku plūsma sākusi nedaudz norimt

un tiek prognozēts, ka

dienas laikā muzeju kopumā varētu apmeklēt ap 6000 cilvēku.

«Pirms kāda laika ceļā no Juglas bija izveidojies sastrēgums, taču tagad situācija varētu būt nedaudz labāka. Tomēr mēs aicinām interesentus izmantot sabiedrisko transportu vai velosipēdus,» viņa sacīja, norādot, ka pasākumi muzejā vēl kādu laiku turpināsies.

Jau ziņots, ka pasākumā līdz plkst.16 var kopīgi krāsot un ripināt olas, šūpoties, minēt mīklas, klausīties teikas un pasakas, rotāt lielo olu, taisīt lellītes un darīt vēl daudz ko citu.

Brīvdabas muzeja Lieldienu programmā apvienotas kā kristīgās, tā arī tradicionālās kultūras vērtības. Latvieši ticēja, ka, veicot ar olām Lieldienu izdarības, dzīvības spēks, kas tām piemīt, pāriet uz cilvēkiem un dzīvniekiem.

Ticējums vēsta, ka Lieldienu rītā agri jāceļas, lai visu gadu možums un laime.

Lieldienu simboli ola un zaķis ir nākuši no pagāniskajām tradīcijām - ola kā saules un arī jaunas dzīvības, bet zaķis - auglības un bagātības simbols.

Šogad Brīvdabas muzejā galvenās aktivitātes notiks Kurzemes zvejniekciema pļavā, Gadatirgus laukumā pie lielajām šūpolēm un Kurzemes zemnieka sētā. Īpašs piedāvājums muzeja mazajiem apmeklētājiem būs izstāde «Lelles šūpolēs», kas būs skatāma Izstāžu zālē.

Kā lieli, tā mazi Brīvdabas muzeja apmeklētāji varēs uzzināt un paši izmēģināt krāsot olas pēc senām latviešu tradīcijām. Gan olas, gan sīpolu mizas un citus dabas materiālus krāsošanai, gan lielo olu vārāmo katlu un ugunskuru būs sarūpējis Brīvdabas muzejs.

Olu sišanās ir viena no jautrākajām aktivitātēm Lieldienās. Viens no ticējumiem ir, kam stiprāka ola, tas ilgāk dzīvos. Un īpaši svarīgi esot ievērot principu - Pirmajās Lieldienās sitas ar tievo galu, Otrajās Lieldienās - ar resno galu.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu