/nginx/o/2018/07/15/9392721t1h2a23.jpg)
Kādu, kur, cik tas maksā, bet galvenais - kāpēc?
Jo cilvēks koptāks, jo paškritiskāks. Tāds ir stilistu novērojums. Paradokss, bet par savu izskatu domā, rūpējas un to vēlas mainīt sievietes, kurām pārsvarā savs stils jau ir izveidojies. Pārējās jūtas labi tāpat. Izskaidrojums? Varbūt mazākumam no mums patīk meklēt savas pašsajūtas - kāpēc man ir tā, kā ir, cēloņus un iemeslus, un izskats to atklāj. Tās, kuras domā, var redzēt. Viņas ir pamanāmas.
Jāsāk ar motivāciju
Bez pamatojuma, kāpēc nepieciešamas lielākas vai mazākas pārmaiņas, nekas labs nesanāks - stilists tikai ķeksīša dēļ, jo draudzenēm vai gandrīz katrai sevi cienošai dāmai tāds ir, un tas nozīmēs vējā izsviestu laiku un arī naudu. Par ierastākajiem stilistu meklējuma iemesliem modes analītiķis Konstantīns Bogomolovs nosauc vecuma pāreju, darba maiņu, laulības krīzi. Runājot par vecumu, viņam patīk minēt kādu ideālu piemēru - režisora Eldara Rjazanova filmas Dienesta romāns galvenās varones, 36 gadus vecās Ludmilas Kaluginas, ko spēlēja talantīgā Alise Freindliha, pārvērtības. Tas ir aptuvenais vecums, kurā sievietes intuitīvi sākot izjust nepieciešamību pēc pārmaiņām, taču nesaprot, kā tās īstenot. Prasīt padomu draudzenei? Var, taču viņa ir zināma veselu mūžību un diez vai spēs ieteikt ko jaunu, interesantu. Turklāt nevienai, pat vislabākajai draudzenei nav sveša sievišķīgā skaudība. Protams, arī stilists nav glābiņš - var būt pat pretēji, tomēr dzīvot neapmierinātībā ar sevi un pasauli taču arī nav vērts?
Par pamatotu iemeslu var uzskatīt arī gadījumus, ja pie stilista vēršas ar sevi un dzīvi apmierinātas sievietes, kas saņēmušas aizrādījumus no laulātā drauga vai paziņām. Konstantīns Bogomolovs min reālu dzīves piemēru, ko viņš pats nosauc par klasisku. Izskatīga un enerģiska aptuveni 35 gadus veca sieviete, privātuzņēmēja sieva, kura nestrādāja, jo mājās audzināja divus mazgadīgus bērnus, vēlējās kaut ko mainīt vai uzlabot, jo bija apnicis uzklausīt draudzeņu aizrādījumus par viņas neinteresanto izskatu. Viņas ģērbšanās stils bija izteikti funkcionāls un sportisks - ērti džinsi, botas, džemperi un T krekliņi. Blondie mati allaž saņemti zirgastē, seju klāja minimāla dekoratīvā kosmētika - pūderis, skropstu tuša un lūpu spīdums. «Viņa jutās ar sevi apmierināta, tāpēc sliktākais, ko varēju darīt, bija sākt viņu pārtaisīt. Labs stilists nepārtaisa to, kuram to nemaz nevajag - imidžs nav jāmaina, bet jāatrod!» - atzīst Bogomolovs. Šajā gadījumā sievietei tika piekrāsoti mati - dabiskā, bet nedaudz košākā tonī, vecie džinsi tika nomainīti pret modernākiem, baltās botas pret stilīgāka modeļa zilajām, bet T krekli - pret sievišķīgākas formas krekliņiem. Sieviete jutās gandarīta par stilista paveikto, bet galvenais - bija ļoti apmierināta un patika pati sev!
Ko nozīmē labs stilists
Vienotas receptes nav, jo kādai patiks stilista paša vizuālais tēls un harismātiskā personība, citu iedrošinās draudzenes ieteikums, bet vēl kādai svarīgāks par stilista profesionalitāti šķitīs viņa vārda skanējums pašu mājās un varbūt pat ārzemēs. Tomēr ir lietas, precīzāk, īpašības un pieredzē iegūtas zināšanas, bez kurām neiztikt nevienam sevi un savus klientus cienošam stilistam, proti - cilvēku pazīšana, psihologa iemaņas, bet galvenais - cilvēkmīlestība. «Stilistam nav jābūt psihoanalītiķim, taču viņam jāsaprot cilvēki, viņu vēlmes, pārmaiņu motivācija pat tad, ja viņi paši to neprot vai arī negrib izskaidrot. To neizprotot, nav iespējams palīdzēt atrast to vizuālo tēlu, kas liecinās par cilvēka personību. Āriene ir tikai viens no cilvēka tēla komponentiem, tāpēc būtu nepareizi cilvēku vērtēt un zināt, ko viņam ieteikt, spriežot tikai pēc tās. Tas ir neprofesionāli un nozīmē, kas stilists cilvēku uztver kā modeli, nevis personību,» skaidro Bogomolovs. Atšķirība ir liela - modele tomēr vairāk piestāv modes mainīgajai pasaulei, kurā nav pieņemts iebilst modes korifeju idejām, lai cik nepieņemamas tās šķistu, kamēr personībai, katrai no mums jādzīvo reālajā ikdienā. Diezin vai mums gribētos justies skaistai vien stilista, friziera vai grima speciālista klātbūtnē? Svarīgi ir sev patikt arī nākamās dienas rītā, kad jaunās matu cirtas jāsavalda pašai.
Protams, lai cik labs būtu stilists, diezin vai var nosaukt viņu par objektīvu, jo, tāpat kā mēs katra esam individuālas, arī stilistiem katram ir sava gaume, pieredze un darba metodes, kas ne vienmēr ir saprotamas un pieņemamas. Tieši tāpēc ir tik daudz iespēju starp privātstilistiem un stila studiju speciālistiem meklēt un izvēlēties tieši sev piemēroto. Tam piekrīt arī privātstiliste Evita Ormane: «Klientam satiekoties ar stilistu, veidojas tāda kā jūtu ķīmija, kurā īpaša nozīme ir intuīcijai. Plus vēl profesionālās zināšanas, stilista ieinteresētība un izpratne par klienta vajadzībām rada savstarpējo pievilkšanās spēku un atziņu - jā, mēs varēsim sastrādāties!» Ne mazāk svarīgi ir novērtēt, cik pieņemams un patīkams ir stilista paša vizuālais tēls - tas var būt daiļrunīgāks nekā viņa vizītkarte. Arī diskrētumam jābūt neatņemamai profesionāla stilista darba sastāvdaļai, kas var izpausties jau pirmajās tikšanās minūtēs. Bēdīgi, ja stilists steidzas dižoties ar savu klientu vārdiem, ja viņam tie nav jautāti. «Stilists kādam var būt tikpat intīma lieta kā psihoterapeita apmeklējums, tāpēc jāsaprot, cik svarīgi ir būt konfidenciālam. Visi gribam izskatīties skaisti, laimīgi un sakopti, turklāt tā, lai tas liktos dabiski, it kā pats no sevis, tāpēc ir tikai pašsaprotami, ka ne visi vēlas sludināt - mani kāds ir palīdzējis salabot,» komentē sociopsiholoģe, Sievietes studijas vadītāja Ieva Kaminska.
Vilšanās stilistā gandrīz neesot iespējama, ja vien cilvēkam ir pamatota pārmaiņu motivācija, bet stilists savukārt to saprot un respektē, nelaužot un nemainot. Ja stilists neuzzina pārmaiņu patiesos iemeslus un pūlas pārveidot cilvēku no matiem līdz papēžiem, gala rezultātā nelaimīgi var būt abi. Viens vaino izvēlīgo klientu, bet otrs - neko nesaprotošo stilistu. «Stilisti kļūdās tad, kad cenšas cilvēku par visām varītēm pēc iespējas vairāk pārveidot tā vietā, lai iedvestu jaunas idejas un cilvēku tikai papildinātu. Risinājums ir ļoti vienkāršs - vispirms jāatrod cilvēks, viņa būtība, tikai viņam piemītošā rozīnīte, nevis stils! Pēdējais atklāsies tikai pēc tam un kā ikvienā radošā procesā - it kā pats no sevis,» piebilst Konstantīns Bogomolovs. Interesanti, kā tas notiek?
Atrodam stilistu. Tālāk?
Jāuzzina, cik ilgi un par kādu samaksu notiek pirmā iepazīšanās vai konsultācija, jo katrs stilists un stila studijas to nosaka individuāli. Kāds par pārdesmit minūšu ilgu iepazīšanos samaksu neprasa, bet citviet šī iepazīšanās nozīmē stundu ilgu konsultāciju, kuras cena var būt no pieciem līdz divpadsmit latiem. Tās laikā stilists iepazīstina ar portfolio jeb savu iepriekšējo klientu pārvērtību kartotēku (tā ir saskaņota ar pašiem klientiem), lai radītu priekšstatu par sevi un savu darbu, kā arī noskaidro pārvērtību iemeslu un mērķi, no kā atkarīga tālākā sadarbība, tās ilgums un turpmākie izcenojumi. Pēdējie ir jāizrunā uzreiz un pēc iespējas sīkāk, lai vēlāk nerastos liekas domstarpības. Mums atliek vien novērtēt - patīk vai nepatīk, varu vai nevaru atļauties. Stilista honorārs ir samaksa par katru stundu (minimālā cena - Ls 10 stundā), ko viņš pavada kopā ar klientu, piemēram, ja vēlaties, lai stilists ir klāt, kad frizieris strādā ar jūsu matiem, būs jāmaksā kā frizierim, tā arī stilistam.
Pēc iepazīšanās seko stilista vizīte jūsu mājās, lai veiktu visas garderobes analīzi, jo, iespējams, ka tajā ir daudz labu lietu, kuras atliek vien papildināt ar pāris jaunām idejām. Turklāt sievietes garderobe, iemīļotākās lietas un pat apģērbu pielaikošanas veids ir tik daudzrunīgs - vairākās dienās, nemitīgi sarunājoties, nav atklājams tas, kas vienā stundā, apskatot viņas garderobi. Tālāk stilists iesaka matu un grima pārvērtības, ja tādas nepieciešamas, un piedāvā izmantot savu vai klienta meistaru pakalpojumus. Pēc stilistu pieredzes labāk izvēlēties savu meistaru, jo tāpat kā pie draudzenēm, arī pie saviem meistariem ir pierasts. Ir stilisti, kuri piedāvā izmantot frizūru modelēšanas iespēju jeb 20 dažādu matu griezumu un krāsu variantus, kas piestāvētu katrai sievietei. Tas gadījumā, ja ir grūti saņemties un paļauties uz stilista apgalvojumiem, ka rezultāts patiešām būs labs. Arī grima pārvērtības ir pārliecinošākas, ja tās iespējams realizēt arī pašas spēkiem. Par atsevišķu samaksu var tikt piedāvāta stundu ilga konsultācija, kuras laikā speciālists uzklāj dekoratīvo kosmētiku vienai sejas daļai, bet otra jākrāso pašai. Tas ir dubults ieguvums, jo iespējams apgūt sev vien nepieciešamus un zināmus knifiņus, kā arī saprast, kādus dekoratīvās kosmētikas līdzekļus savā kosmētikas maciņā paturēt, bet kādus nomainīt pret kaut ko citu - savam jaunajam tēlam atbilstošāku.
Veikalu tūres jeb šopings ir sieviešu iecienītākais pārvērtību posms, un atkarībā no garderobes analīzes rezultātiem, kā arī finansiālā varējuma - ilgāks vai ātrāks process. Visvairāk laika un naudas tiek tērēts, ja nepieciešama pilnīga tēla pārvērtība, bet, ja tie ir tikai daži akcenti, tad arī iepirkšanās var aizņemt tikai pāris stundu. Ja stilists ir profesionālis un ciena kā jūsu, tā savu laiku, vēl pirms došanās uz veikaliem kopā ar jums viņš būs atradis un sarunājis pielaikošanai tieši jums nepieciešamās lietas. «Laiks, ko sieviete tērētu, skraidot pa veikaliem, tiek būtiski taupīts! Turklāt netiek nopirkts lērums skaistu, bet nevajadzīgu lietu, pret kurām sievietēm parasti uznāk vājums. Sarēķinot to visu kopā - laiks plus nauda, ko tērējam stilista pakalpojumiem, salīdzinot ar lieki nopirktajām mantām, cena var nebūt liela! Sieviete patiesībā ir tikai ieguvēja, jo ietaupītajā laikā var atpūsties un būt kopā ar ģimeni, nevis staigāt pa veikaliem,» pamato privātstiliste Ilona Ilarionova, kura par šīs teorijas patiesumu pārliecinās, jau otro gadu strādājot ar Ņujorkas prasīgajiem un laiku ļoti taupošajiem klientiem.
Tā kā mēs dzīvojam tikai vienreiz, brīnišķo sevis pārveidošanas iespēju varam uzskatīt par zināma veida kompensāciju. Varbūt tikai vienreiz, bet varbūt pāris reizes gadā - atbilstoši gadalaikam, dvēseles noskaņām vai modei. Ja ir iespēja, tad varbūt vajag ļauties, lai justos labāk, interesantāk, atšķirīgāk. Gan viena no otras, gan pati no sevis pirms mēneša, gada, diviem. Skaisti, ja izdodas!
Kur meklēt stilistu?
- Konstantīna Bogomolova imidža skola, Elizabetes iela 51, tālr. 7240194.
- Birutas Mageles stilistu meistardarbnīca, Brīvības gatve 193d, tālr. 7542409.
- «Beauty For All Seasons» - kosmētikas, krāsu un stila studija, Pērses iela 13-13a, tālr. 7280975.