Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Tilti ne vien veic konkrētu funkciju pilsētas vai dabas vidē, bet arī ir apvīti ar lielu devu romantisma. Turp dodamies kāzās, lai nestu pāri līgavu un saslēgtu atslēdziņu. Pat ikdienā, ja gadās doties pāri tiltam, kur neesi bijis, pastāv ticējums, ka kaut kas jāvēlas. Lūk, daži no pasaules interesantākajiem tiltiem!
Foto: capbridge.com
Kapilano tilts (Capilano brigde)
Kapilano tilts – garākais iekārtais tilts Kanādā. Sākotnēji uzcelts 1889. gadā no kaņepāju virvēm, bet vēlāk pārbūvēts, izmantojot kabeļus. Tilts tika uzcelts 1889. gadā, lai atvieglotu mežcirtējiem nokļūšanu līdz mežam.
Atrašanās vieta - Kanāda
Garums 140 metri
Augstums 70 metri
Foto: capbridge.com
Foto: flickr.com/joanet
Bezgalības tilts (Infinity Bridge)
Dizainiski skaists gājēju un riteņbraucēju tilts. Tilts tapis 18 mēnešu laikā un pabeigts 2008. gadā. Svinīgā atklāšana notikusi 2009. gada 14. maijā.
Atrodas Lielbritānijas ziemeļaustrumos, pilsētā Stockton-On-Tees.
Garums 240 metri.
Platums 5 metri
Augstums 120 metri
Foto: flickr.com/victoriajohnsonphotography
Foto: flickr.com/romanboed
Kārļa tilts (Charles Bridge)
Slavenais Prāgas Kārļa tilts, kurš tapis 13. gadsimtā, šķērso Vltavas upi. Šis savienojums savulaik padarīja Prāgu svarīgu tirdzniecības ceļā starp austrumu un rietumu Eiropu. Sākotnēji tilts tika saukts par Akmens tiltu vai Prāgas tiltu, taču kopš 1870. gada saucas par Kārļa tiltu. Tiltam, kurš ir gandrīz 516 metrus garš, ir 16 pīlāri un trīs torņi. Viens no tiem, Vecpilsētas tilta tornis, tiek uzskatīta par skaistāko tilta torni Eiropā savas bagātīgās skulpturālās apdares dēļ.
Atrodas Prāgā
Garums 515.8 metri
Platums 9,5 metri
Augstums 13 metri
Foto: flickr.com/brighton
Foto: flickr.com/aiace
Mostaras vecais tilts jeb Stari most (Old bridge)
Bosnijas kara laikā tika sagrauts Mostaras pilsētas simbols un viens no Bosnijas un Hercegovinas dārgumiem – vairāk nekā pirms 400 gadiem celtais Vecais tilts, kurš savienoja pretējās upes pusēs dzīvojošās horvātu un musulmaņu kopienas. 2004.gada 23.jūlijā atklāja rekonstruēto Veco tiltu. Starp citu, šīs pilsētas jaunekļiem ir kāds visai skarbs pārbaudījums – lēciens no 20 metrus augstā tilta ledusaukstajā Neretvā. Ne katrs uz to ir spējīgs.
Atrodas Bosnijā un Hercegovinā
Garums 29 metri
Platums 4 metri
Augstums augstākajā punktā 20 metri
Foto: flickr.com/aiace
Foto: flickr.com/aslives
Vecais akmens tilts (Ponte Vecchio)
Romiešu būvētais akmens arku tilts pār Arno upi Florencē ir īpašs vairāku iemeslu dēļ – uz tā jau kopš pašiem pirmsākumiem darbojas veikaliņi un tas ir vienīgais tilts pilsētā, kuru II Pasaules kara laikā nesaspridzināja.
Atrodas Florencē, Itālijā
Garums 100 metri
Platums 32 metri
Augstums augstākajā punktā 30 metri
Foto: flickr.com/joanet
Foto: ITAR-TASS/Reuters
Miera tilts (The Bridge of Peace)
Atrodas Tibilisi
Garums 150 metri
Foto: REUTERS/ScanPix
Foto: http://www.leonardobridgeproject.org/
Leonardo tilts (Leonardo Bridge)
Šis koka gājēju tilts ir mini reprodukcija Leonardo da Vinči izstrādātajam projektam Stambulas Zelta ragam. 1502. gadā Leonardo uzprojektēja tiltu Konstantinopoles (tagad Stambulas) sultānam Bajezidam II, kurš to noraidīja, jo uzskatīja par nerealizējamu ideju. Tomēr mūsdienās - 2001. gadā - Osas pilsētā Norvēģijā uzcēla gājēju tiltu tieši pēc da Vinči skicēm.
Atrodas Oslo, Norvēģijā
Garums 110 metri
Platums 3 metri
Foto: http://www.sultanbath.net/
Foto: http://www.leonardobridgeproject.org/
Foto: REUTERS/ScanPix
Bruklinas tilts (Brooklyn Bridge)
Bruklinas tilts ir piekartilts Ņujorkā, ASV. Tas savieno Manhetenu un Bruklinu, šķērsojot Īstriveru. Laikā no tā atklāšanas brīža līdz 1903. gadam tas bija pasaulē garākais piekartilts. Tas tika atklāts 1883. gada 24. maijā. Kopš tā atklāšanas tilts ir bijis Ņujorkas simbols.
Pirms Magdeburgas ūdens tilta izbūves, lai nokļūtu no Elbas – Hāfeles kanāla Vidusvācijas kanālā, kuģiem bija jāveic 12 km garš ceļš pa Elbu, izejot caur divām slūžām. Ideja par šo divu kanālu savienošanu pa taisnāko ceļu radās jau 1919. gadā. Gan 1. pasaules karš, gan 2. pasaules karš liedza Vācijai īstenot šo inženiertehnisko ideju. Trīsdesmitajos gados tika sākta tilta būvniecība. Tikai pēc Vācijas apvienošanās 1990. gadā kļuva iespējams sākt un realizēt šo grandiozo projektu. Magdeburgas ūdens tilta būvniecība sākās 1997. gadā, un tilts ar pievadkanālu sistēmu un slūžām ekspluatācijā tika nodots jau pēc 6 gadiem – 2003. gada 10. oktobrī.
Šis iespaidīgais tilts ir ieguvis pasaulē augstākā titulu. Tilts šķērso Tarnas upes ieleju, un tā celtniecības izmaksas bija aptuveni 320 miljoni eiro. Millau viadukts tika uzcelts trīs gadu laikā un tika oficiāli atvērts 2004. gada decembrī.
Atrodas Millau, Francijā
Garums 2460 metri
Platums 32 metri
Augstums augstākajā punktā 343 metri
Foto: leviaducdemillau.com
Foto: leviaducdemillau.com
Foto: flickr.com/ahinsajain
Dzīvie koka tilti (Tree bridge)
Atrodas daudzviet Indijā
Foto: flickr.com/ahinsajain
Foto: Ekrānšāviņš
Drakonu tilts (Dragon Bridge)
Tilts uzstādīts Vjetnamas centrālajā piekrastes pilsētā Danangā, savienojot Hanas upes abus krastus. Sevišķi gaidīti pilsētā ir piektdienas vakari, kad ikviens var baudīt pirotehnikas šovu, kura laikā pūķis spļauj dzīvu uguni.