Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Paziņotas «Spēlmaņu nakts» nominācijas

LETA
Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments
Foto: LETA

Uz gada nozīmīgākās lielās formas izrādes statusu pretendē piecas izrādes, šodien paziņoja Gada balvas teātrī - «Spēlmaņu nakts» - žūrijas komisija. Uz augsto godalgu pretendē režisores Lauras Grozas-Ķiberes izrāde «1984» Liepājas teātrī, režisora Vladislava Nastavševa izrāde «Cerību ezers» Jaunajā Rīgas teātrī (JRT), režisora Ruslana Kudašova izrāde «Fro» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, režisora Sergeja Zemļanska izrāde «Indulis un Ārija» Liepājas teātrī un režisora Kirila Serebreņņikova izrāde «Raiņa sapņi» Latvijas Nacionālajā teātrī.

Kā gada mazās formas nozīmīgākais iestudējums nominēta režisora Elmāra Seņkova izrāde «Antigone» Nacionālajā teātrī, režisores Grozas-Ķiberes izrāde «Equus» Dailes teātrī, režisora Viestura Meikšāna izrāde «Māceklis» JRT, režisores Lucinas Sosnovskas izrāde «Pie mums viss kārtībā» Daugavpils teātrī, režisora Valtera Sīļa izrāde «Prāts» Nacionālajā teātrī un režisora Dmitrija Petrenko darbs «Visas viņas grāmatas» Dailes teātrī.

Kategorijā «Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem» nominēts režisores Leldes Kaupužas iestudējums «Bezgalīgo stāstu stāsts» Liepājas teātrī, režisora Ģirta Šoļa «Emīls un Berlīnes zēni» Latvijas Leļļu teātrī, režisores Zanes Kreicbergas «Jokdara Bustera pasaule» Zirgu pastā, režisora Oļega Šapošņikova «Leo - mazais lauva» Daugavpils teātrī, režisora Petrenko «Neglītais pīlēns» Latvijas Leļļu teātrī.

Latvijas Profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija kategorijai "Gada sasniegums laikmetīgajā dejā" izvirzījusi Elīnas Gaitjukevičas, apvienības "Dejas anatomija" un muzikālās apvienības "Kaktiņš Stūrītis" izrādi "Atgriešanās, Olgas Žitluhinas izrādi "Es jums saku: dziediet!", Elīnas Lutces un Kristas Dzudzilo iestudējumu "Korpuss", apvienības "Dejas anatomija" izrādi "Mežonīgā triloģija", Kristīnes Vismanes darbu "Noķer mani", kā arī Eiropas kultūras galvaspilsētas notikumu "Deja iziet pilsētā", kuru organizējis Latvijas Jaunā teātra institūts.

Savukārt uz gada režisora godu pretendēs Petrenko, Seņkovs, Serebreņikovs, Groza-Ķibere un Nastavševs. Petrenko balvai nominēts par izrādi «Visas viņas grāmatas» Dailes teātrī un «Neglītais pīlēns» Latvijas Leļļu teātrī, Seņkovs - par izrādi «Antigone» Nacionālajā teātrī, Serebreņņikovs - par izrādi «Raiņa sapņi» Nacionālajā teātrī, Groza-Ķibere - par «Equus» Dailes teātrī un «1984» Liepājas teātrī, bet Nastavševs - par izrādi «Cerību ezers» JRT.

Gada aktiera nominācijai izvirzīti Andris Keišs, Artūrs Skrastiņš, Dainis Grūbe, Gundars Grasbergs, Juris Žagars un Lauris Subatnieks. Savukārt gada aktrises nominācijai - Baiba Broka, Daiga Kažociņa, Guna Zariņa, Ilze Ķuzule-Skrastiņa, Jekaterina Frolova un Maija Doveika.

Keišs balvai izvirzīts kā Ostaps Benders izrādē «Divpadsmit krēsli», Kalošins, Homutovs izrādē «Provinces anekdotes» un Viktors izrādē «Cerību ezers» JRT, Skrastiņš - kā Šarls Bovarī izrādē «Bovarī kundze» Dailes teātrī, Grūbe - kā Alans Strengs izrādē «Equus» un Mihaels izrādē «Visas viņas grāmatas» Dailes teātrī, Grasbergs - kā Kreons izrādē «Antigone» Nacionālajā teātrī, Žagars - kā Pāvels Fjodorovičs Protasovs izrādē «Saules bērni» un Frenks Strengs izrādē «Equus» Dailes teātrī, bet Subatnieks - kā Mārtins Daiserts izrādē «Equus» Dailes teātrī.

Broka balvai izvirzīta par Aspazijas lomu izrādē «Aspazija. Personīgi» un Matrjonu izrādē «Tumsas vara», kā arī lomu izrādē «Divpadsmit krēsli» JRT. Kažociņa balvai nominēta par Vivjenas Bēringas lomu izrādē «Prāts» Nacionālajā teātrī, Zariņa - par Aņisju izrādē «Tumsas vara», Nadeždu izrādē «Cerību ezers» un lomu izrādē «Divpadsmit krēsli» JRT, Ķuzule-Skrastiņa - par Navālu izrādē «Ugunsgrēki» un Felicitu izrādē «Bovarī kundze» Dailes teātrī, Frolova - par Fro izrādē «Fro» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, bet Doveika - par Antigoni izrādē «Antigone» Nacionālajā teātrī.

Kā gada aktrise otrā plāna lomā uz «Spēlmaņu nakts» balvu pretendēs Anete Berķe par Vizbulītes lomu izrādē «Indulis un Ārija», Annu izrādē «Dērbijas vergi» un Veroniku izrādē «Zelta pods» Liepājas teātrī. Šajā kategorijā nominēta arī Dace Everss par Dori Kalniņu izrādē «Balle būs» Valmieras drāmas teātrī, Ieva Segliņa par Žannu izrādē «Ugunsgrēki» Dailes teātrī, kā arī Indra Briķe par Doru Strengu izrādē «Equus» un Mammu izrādē «Pusslepkava» Dailes teātrī. Balvai nominēta arī Lolita Cauka par lomām izrādē «Šis bērns», «Raiņa sapņi» un «Šengenas zonas spožums un posts» Nacionālajā teātrī, kā arī Marija Bērziņa - Koris izrādē «Antigone» Nacionālajā teātrī.

Kategorijā «Gada aktieris otrā plāna lomā» nominēti Artis Robežnieks kā Boriss Nikolajevičs Čepurnojs izrādē «Saules bērni» Dailes teātrī, Gatis Maliks par O’Braienu izrādē «1984» un lomu izrādē «Mans Blasters ir izlādējies» Liepājas teātrī, kā arī Gints Andžāns kā Simons izrādē «Ugunsgrēki», Tīrradnis un Jauns jātnieks izrādē «Equus» Dailes teātrī un «Cēzars» izrādē «Vakariņas ar Elvisu». Balvai nominēts arī Ģirts Krūmiņš kā Rainis izrādē «Aspazija. Personīgi» un Akims izrādē «Tumsas vara» Jaunajā Rīgas teātrī, Jānis Āmanis par lomu izrādē «Šis bērns» Nacionālajā teātrī un Juris Bartkevičs par Čezviku izrādē «Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu» Dailes teātrī.

Kategorijā «Gada debija vai jaunais skatuves mākslinieks» balvai izvirzītas Agnese Cīrule par Marianni izrādē «Vīnes meža stāsti» Nacionālajā teātrī, Alise Danovska par Aņutku izrādē «Tumsas vara» JRT, Jeļena Ņetjosina par Meitenes lomu izrādē «Pie mums viss kārtībā» un Aņutku izrādē «Tumšās alejas» Daugavpils teātrī. Uz balvu pretendēs arī Māris Kalve - par debiju scenogrāfijā izrādē «Zelta pods» Liepājas teātrī, kā arī Velta Emīlija Platupe par marionešu lellēm izrādē «Pasaka par Veco Nāvi» Ģertrūdes ielas teātrī.

Kā gada scenogrāfs balvai nominēti Andris Freibergs par izrādi «Nāves deja» Valmieras drāmas teātrī, Serebreņņikovs par izrādi «Raiņa sapņi» Nacionālajā teātrī, Lucina Sosnovska un Matejs Horažijs par izrādi «Pie mums viss kārtībā» Daugavpils teātrī, Mārtiņš Vilkārsis par izrādi «1984» Liepājas teātrī un Reinis Dzudzilo par izrādi «Vīlas» Latvijas Nacionālajā operā (LNO).

Kategorijā «Gada kostīmu vai grima mākslinieks» uz balvu pretendēs Ilze Vītoliņa par kostīmiem izrādē «Saules bērni» Dailes teātrī, «Zelta pods» un «1984» Liepājas teātrī, Inga Bermaka un Agnese Leilande par kostīmiem izrādē «Leo - mazais lauva» Daugavpils teātrī, kā arī Krista Dzudzilo par kostīmiem izrādē «Vīlas» LNO. Balvai nominēta Ivanda Šmite, Aiga Židova, Dita Ulmane, Ligita Puišele un Līva Drešere par grimu izrādē «Migla» Nacionālajā teātrī, kā arī Kristīne Jurjāne un Sarmīte Balode par tēlu vizuālo risinājumu izrādēs «Divpadsmit krēsli» un «Aspazija. Personīgi» JRT.

Gada gaismu un video mākslinieka statusam izvirzīti Igors Kapustins par gaismām izrādē «Raiņa sapņi» Nacionālajā teātrī, Mārtiņš Feldmanis par gaismām izrādē «Zelta pods» Liepājas teātrī, Oskars Pauliņš par gaismām izrādē «Antigone» Nacionālajā teātrī un «Vīlas» LNO, Gints Gabrāns un Ineta Sipunova par video izrādē «Aspazija. Personīgi» JRT, Katrīna Neiburga par video izrādē «Maija un Paija» Valmieras Drāmas teātrī, kā arī Māris Kalve par video izrādē «Zelta pods» Liepājas teātrī un «Bāskervilu leģenda» Nacionālajā teātrī.

Gada kustību mākslinieka titulam nosaukti Inga Krasovska par darbu izrādē «Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu» Dailes teātrī, Inga Raudinga par darbu izrādē «Zelta pods» Liepājas teātrī un izrādē «Vīnes meža stāsti» Nacionālajā teātrī, Karls Sakss par darbu izrādē «Vaņa» Ģertrūdes ielas teātrī, Kārlis Božs par padarīto izrādē «Pērs Gints un sievietes» Smiļģa muzejā, kā arī Liene Grava par darbu izrādē «Equus» Dailes teātrī un «1984» Liepājas teātrī.

Latvijas Profesionālā baleta asociācija kategorijā «Gada sasniegums baleta mākslā» balvai izvirzījusi dejotājus no izrādes «Romei un Džuljeta» LNO - Arturu Sokolovu par Romeo lomu, Raimondu Martinovu par Tibalta lomu, Alisi Prudāni par Kurtizānes un Kolumbīnes lomām, kā arī Evelīnu Godunovu par Džuljetas lomu. Šajā kategorijā balvai nominēta arī Elza Leimane par Raimondas lomas atveidojumu izrādē «Raimonda» LNO.

Kategorijā «Gada mūzikas autors» balvai nominēts Andris Vilcāns par mūziku izrādei «Zelta pods» Liepājas teātrī, Edgars Mākens par mūziku izrādē «Antigone» Nacionālajā teātrī un «Nāves deja» Valmieras Drāmas teātrī, kā arī Jēkabs Nīmanis par kompozīcijām izrādēm «Blakts» un «Raiņa sapņi» Nacionālajā teātrī. Balvai nominēts arī Kārlis Auzāns, kurš sacerējis mūziku izrādei «1984» Liepājas teātrī, «Pāvels Akimkins», kurš radījis mūziku izrādei «Indulis un Ārija» Liepājas teātrī, kā arī «Xylem Trio» par mūziku izrādei «Hanuma» Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī.

Latvijas Dramaturgu ģilde kategorijā «Gada sasniegums oriģināldramaturģijā (teksts, luga vai scenārijs)» kā nominantus balvai nosaukusi Agnesi Rutkēviču par izrādi «Svešie svētki» Daugavpils teātrī, Ievu Struku par iestudējumu «Raiņa sapņi» Nacionālajā teātrī, Inesi Zanderi par «Kartupeļu operu», Ingu Ābeli par JRT izrādi «Aspazija. Personīgi», kā arī Ludmilu Judinu par «Dērbijas vergiem» «Goda teātrī».

Žūrijas komisija uzsver, ka šajā sezonā ir bijis daudz spēcīgu izrāžu. Tika atzīmēts arī «jaudīgs» aktieru darbs. Žūrijai neesot bijis viegli izlemt, kuras izrādes izcelt. Kā atzina žūrijas komisijas vadītāja, teātra kritiķe Zane Radzobe, diskusijas par nominācijām norisinājušās septiņas stundas.

«Nebija viegli pieņemt lēmumu, jo sezona bijusi ļoti daudzveidīga un spoža. Tas bija ļoti sarežģīts un sāpīgs process,» stāstīja Radzobe. Viņa atzina, ka darbs nav bijis viegls arī tādēļ, ka žūrijas locekles bijušas ļoti dažādas. «Tas gan ir arī labi, jo žūrijas sastāvs atspoguļo Latvijas kritiku. Neviena no mums līdz galam nav apmierināta ar nominācijām, bet visas esam apmierinātas ar diskusiju un arī teātra procesu Latvijā. Šogad tiešām bija ļoti dažādu tehniku un stilu izrādes,» stāstīja Radzobe.

Kopumā 2014./2015.gada sezonā tiks apbalvoti teātra nozares sasniegumi 17 kategorijās.

Facebook Draugiem X Whatsapp
Comments

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu