Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Pazīstamu skaņdarbu neparastie likteņi

Otto Ozols, speciāli TVNET
Pazīstamu skaņdarbu neparastie likteņi
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Otto Ozols
Otto Ozols Foto: TVNET

Skaņdarbiem, dziesmām mēdz būt tikpat neparasti likteņi kā cilvēkiem. Daži no tiem pārspēj visbrīnumainākās pasakas – spēj zvaigznes padarīt par superzvaigznēm, kardināli mainīt cilvēku likteņus, uzburt acu skatienu, kas uzrunā un paliek miljonu cilvēku atmiņās, vārdus, kas, reiz dzirdēti, paliek sirdī uz visiem laikiem.

Šoreiz vēlos izstāstīt par diviem skaņdarbiem, kuri gandrīz desmit gadus nebija pārāk plaši zināmi, līdz pienāca TAS brīdis - brīdis, kas uz visiem laikiem mainīja gan mūziķu pašu dzīvi, gan arī visu mūzikas industriju.

Vēl dzirdēsiet divus skaņdarbus, kas kādreiz bija ļoti populāri, pamazām aizmirsti un tad atkal piedzīvojuši neparasti skaistu atdzimšanu.

Neparasts likteņstāsts ir arī par

kādu latviešu skaņdarbu, kas fantastiskā kārtā spēj vienot pat Ziemeļ- un Dienvidkoreju.

Dzirdēsiet, kā tas izklausās somiski. Un vēl ir kāda dziesma, kuras iespaidā Putins un Medvedevs, romantiskā vasaras vakarā, dzerot tēju no patvāra, nolēma uzlabot dzelzceļa satiksmi.

"Nothing Compares 2 U"

Uz mūsu planētas noteikti nav daudz cilvēku, kuri kaut reizi nav dzirdējuši fantastiski skaisto īru dziedātājas Šainedas O'Konoras (Sinéad O'Connor) dziesmu "Nothing Compares 2 U". Tieši ar šo skaņdarbu viņa no iepriekš pazīstamas un augsti vērtētās dziedātājas burtiski katapultējās līdz superzvaigznes statusam. Pelnīti.

Mūzikas pasaulē O’Konoras balss pamatoti tiek uzskatīta par vienu no emocionāli visspēcīgākajām. Ir gandrīz neiespējami uzskaitīt visus iespējamās virsotnes, ko viņa sasniedza ar šo dziesmu. Joprojām tā tiek uzskatīta par vienu no iespaidīgākajām visu laiku roka balādēm, bet

videoklips ar O'Konoras acu skatienu noteikti paliks vairāku paaudžu atmiņās.

Interesanti, ka šī dziesma bija zināma jau vismaz desmit gadus, pirms to iedziedāja Šaineda. Tās īstais autors ir pavisam cita zvaigzne - šo dziesmu 1980.gadā uzrakstīja amerikāņu mūziķis Prinss (Prince) savam blakus projektam "The Family". Visus šos desmit gadus tas nebija īpaši ievērots skaņdarbs. Pēc fantastiskajiem Šainedas panākumiem dziesmas autors par to atkal atcerējās.

Šajā ierakstā viņam piebiedrojas cita zvaigzne – saksofoniste Kendija Dalfere (Candy Dulfer).

"Tom's Diner"

Mazliet citādāks, bet arī ļoti interesants bija amerikāņu dziedātājas Suzannas Vegas (Suzanne's Vegas) liktenis. Kādreiz pazīstamā dziedātāja kļuva par pasaules mēroga zvaigzni, pateicoties diviem viltīgiem deju mūzikas producentiem, kuri 1990.gadā remiksēja viņas 1981.gadā sarakstīto dziesmu "Tom’s Dinner". Šī dziesma jau iepriekš bija kļuvusi pazīstama "a capella" versijā. Neskatoties uz jauniešu auditorijai neparasto formātu, tā bija guvusi ievērību arī toreiz tik populārajā mūzikās kanālā MTV. 1990.gadā britu deju mūzikas apvienība DNA nolēma dziesmai pievienot deju mūzikas ritmus.

Interesanti, ka par savu izcilo veikumi viņi aizmirsa izstāstīt ierakstu kompānijai un pašai Suzanai Vegai, par ko gandrīz nonāca tiesas priekšā. Bet dziedātājai DNA versija tik ļoti iepatikās, ka apžēlojās un atpirka viņu darbu.

"Tom’s Diner" kļuva par pašu populārāko Suzannas Vegas visu laiku dziesmu.

Arī ienesīgāko, jo tas notika vēl laikā, kad mūziķi par savu darbu kopijām mēdza saņemt naudu.

Dziesma ir slavena ar vēl kādu interesantu faktu: tieši "Tom’s Diner" iedvesmoja mūzikas kompresijas tēvu Karlheincu Branderburgu (Karlheinz Brandenburg) izgudrot tagad plaši pazīstamo mūzikas kompresijas metodi - MP3. Līdz ar to Suzana Vega

simboliski kļuva par "mp3 māti".

Lieki teikt, ka mūziķiem un mūzikas industrijai šis zinātnes sasniegums, maigi izsakoties, mainīja dzīvi diezgan radikāli. Bet pati dziesma, pirms tai pieķērās deju mūzikas speciālisti, izklausījās šādi.

"You Make Me Feel Brand New"

Ir vēl neskaitāmas labas dziesmas, kas kādreiz aizkustinājušas miljoniem cilvēku, bet, laikam ritot, lēnām aiziet aizsaules dūmakā kā Mirtas tante filmas "Limuzīns Jāņu nakts krāsā" izskaņā. Ja vien izcili mākslinieki nebūtu par tām atcerējušies...

Tālajā 1976.gadā soulmūzikas grupa no Filadelfijas "The Stylistics" iekaroja klausītāju sirdis ar bezgala skaisto dziesmu "You Make Me Feel Brand New"; tā nokļuva dažādu topu virsotnēs, tika pārdota miljoniem kopiju lielā tirāžā, un pamazām ... tika aizmirsta.

Par laimi, britu salās par "rudmataino ģēniju" dēvētais grupas "Simply Red" solists Miks Haknels (Mick Hucknall) ar to nebija mierā, un 2003.gadā "You Make Me Feel Brand New" piedzima no jauna.

Pasaulē ir miljoniem cilvēku, kuri sirdī atkārto katru tās vārdu.

Ir reizes, kad šķiet - nav pasaulē skaistākas dziesmas...

"Temptation"

Līdzīgs stāsts ir par pazīstamās grupas "New Order" 1982.gadā uzrakstīto "Temptation". Savulaik šī dziesma bija puslīdz pazīstama, britu mūzikas topos sasniedzot ievērojamas pozīcijas, vēl populārāka kļuva, kad tika iekļauta 1996.gada kulta filmas "Trainspotting" skaņu celiņā. Ar to arī šī skaistā dziesma, iespējams, lēnām pazustu. Ja vien amerikāņu mūziķis Mobijs (Moby) neizdomātu to iekļaut savā lieliskajā albumā "Hotel". Bet ar to nebija gana – viņš to uzticēja savai toreizējai solistei Laura'i Dawn. Nebūs pārspīlēti teikts, ka vārdus

And I've never seen anyone quite like you before

No, I've never met anyone quite like you before”

neviens uz pasaules nevarētu nodziedāt labāk par viņu. Par šo dziesmu var teikt tikai vienu vārdu - noklausies!

"Dāvāja Māriņa"

Stāstot par dziesmām ar neparastiem likteņiem, noteikti ir jāpiemin arī leģendārā Raimonda Paula "Dāvāja Māriņa", ko pasaulē gan vairāk pazīst kā "Miljons rozes". Par šo dziesmu jau ir daudz rakstīts – gan par tās milzīgo popularitāti plašajā Krievijā un Japānā, kur daudzi to jau pieņēmuši kā savu tautas dziesmu, Vjetnamā un daudz kur citur. Interesanti, ka dziesma simboliski vieno abas Korejas - Ziemeļu un Dienvidu; tā ir ļoti populāra abās valstīs. Melodijai patiešām piemīt kaut kas ļoti neparasts –

tā uzrunā un aizrauj tik dažādas un atšķirīgas tautas...

Arī Somijā tas bija un joprojām ir ļoti populārs skaņdarbs. Populārās somu dziedātājas Paulas Koivuniemi versija „Miljoona ruusua” patiešām ir uzmanības vērta!

"Gaišzilais vagons"

Igauņu ziemeļu brāļi vispār ir naski skaistu dziesmu somiskošanā. Klīst leģenda, ka vienu mums visiem labu pazīstamu skaņdarbu somu valodā romantiskā vakarā pie kūpošas tējas klausījās Vladimirs un Dimitrijs. Pēc tējas, iedzēruši vēl kaut ko sīvāku, noklausījušies vēlreiz somiskoto "Gaišzilais vagons" ("Goluboi vagon")

un nolēmuši modernizēt dzelzceļa līniju Sanktpēterburga – Helsinki.

Taisnību sakot, iespējams, ka tā ir tikai un vienīgi neliela bauma. Kremlis gan šo ziņu nekad nav oficiāli apstiprinājis...Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu