:format(webp)/nginx/o/2025/05/10/16834556t1hc35d.jpg)
Otrdien, 13. maijā kultūrtelpā “Hanzas Perons” Rīgā ar vienīgo koncertu Baltijā uzstāsies ietekmīgais un novatoriskais amerikāņu stīgu kvartets "Kronos Quartet", kurš kopš tā dibināšanas 1973. gadā ir jūtami (un saklausāmi!) ietekmējis gan mūsdienu klasisko mūziku gan populāro kultūru, ieacinot to mijiedarboties ar laikmetīgās mūzikas autoru aktuālajiem redzējumiem.
"Kronos Quartet" ir neapšaubāmi līderi jaunu skaņdarbu pasūtīšanā un atskaņošanā, ievērojami paplašinot izpratni par to, ko iespējams nospēlēt stīgu kvartetam, kura konstrukts nav mainījies kopš vēlīnā 17. gadsimta: divas vijoles, viola un čells. "Kronos" ir strādājuši ar vairāk kā 1000 skaņdarbiem un aranžējumiem, savā skanējumā nemitīgi pārkāpjot mūzikas robežas, savos koncertos un ierakstos iekļaujot džeza, pasaules mūzikas, eksperimentālās un populārās mūzikas elementus.
/nginx/o/2025/05/10/16834559t1h945e.jpg)
Šobrīd "Kronos Quartet" sastāvā darbojas Deivids Heringtons (David Harrington, pirmā vijole), Gabriela Diaza (Gabriela Díaz, otrā vijole), Ajane Kozasa (Ayane Kozasa, alts) un Pols Vjnako (Paul Wiancko, čells).
Gadu gaitā apvienība ir sadarbojusies ar dažādiem māksliniekiem no dažādām mūzikas vidēm, tostarp ar minimālisma klasiķiem Filipu Glāsu un Teriju Railiju, rokmūziķiem Deividu Boviju un Polu Makartniju, kā arī pasaules mūzikas māksliniekiem, piemēram, azerbaidžāņu dziedātāju Alimu Kasimovu.
"Kronos Quartet" ir saņēmis divas Grammy balvas un 11 nominācijas tai, taču "nesēž uz lauriem" un centīgi darbojas dažādās izglītības programmās, semināros un jauno mūziķu apmācībās, tostarp īstenojot iniciatīvu "Kronos Learning Repertoire", kurā, sadarbojoties ar dažādu valstu komponistiem, piedāvā viņu opusu partitūras jaunajiem mūziķiem bezmaksas lejupielādei un tālākai apgūšanai.
Ansamblis ir piedalījusies vairāku filmu, tostarp "Rekviēms sapnim" (Requiem for a Dream, 2000), "21 grams" (21 grams, 2003) un "Strūklaka" (The Fountain, 2006), ieskaņošanā, tādējādi izplatot savu unikālo skanējumu plašākai auditorijai, no kuras kādam, iespējams, šī sastapšanās ir kļuvusi par nozīmīgu pagrieziena punktu muzikālo žanru dažādības atklāsmē.
Pateicoties "Hanzas Perona" mākslinieciskajam vadītājam Mikam Magonem, TVNET+ pirms otrdien, 13. maijā gaidāmā koncerta bija iespēja sarunāties ar Deividu Heringtonu – "Kronos Quartet" izveidotāju, kurš ir vienīgais pastāvīgais kvarteta dalībnieks kopš tā dibināšanas 1973. gadā Sietlā.
Toms Treibergs: Ņemot vērā jūsu gaidāmo vizīti "Hanzas Peronā", es jūs aicinātu sniegt ievadu par konceptuālajām idejām un emocijām, kuras jūs lūkosiet izraisīt Rīgas klausītājos.
Deivids Heringtons: Kopš mūsu pēdējā koncerta Rīgā ir pagājis diezgan ilgs laiks, un šajā starplaikā mūsu ceļus ir šķērsojis liels daudzums jaunas mūzikas. Ņemot to vērā, es iecerēju izveidot programmu, kas kalpotu kā ieskats mūsu līdzšinējā muzikālajā ceļojumā, piedāvājot Rīgas publikai iepazīt to, ko tajā esam piedzīvojuši un izpētījuši. Tajā pašā laikā mūsu mērķis ir smalkā un izteiksmīgā veidā pieskarties universālām problēmām, ar kurām saskaramies mēs visi, ieaužot tās mūsu koncerta programmā.
Mēs sāksim mūsu uzstāšanos ar Sun Ra mūziku, kas, manuprāt, ir viens no neparastākajiem un atjautīgākajiem mūzikas prātiem, kāds jebkad ir veidojis amerikāņu mūziku. Mūsu atklāšanas skaņdarbs būs "Outer Spaceways Incorporated", kas ir pacilājošs un dinamisks opuss, tieši kā radīts koncerta sākumam.
/nginx/o/2025/05/10/16834510t1h9f85.jpg)
Tālāk mūsu programma iedvesmojas no nesen Sanfrancisko notikušā festivāla "Good Medicine", kura nosaukums ir aizgūts no Terija Railija (Terry Riley) monumentālā kvarteta "Salome Dances for Peace" pēdējās daļas, kuras nosaukums ir tieši tāds: "Good Medicine". Tādējādi mēs vedam šīs "Labās zāles" arī uz Rīgu, daloties ar dziedināšanas un cerības vēstījumu. Varu droši apgalvot, ka šobrīd ikvienam amerikānim – un patiesībā ikvienam cilvēkam pasaulē – ir nepieciešama krietna labu zāļu deva. Nupat mēs šajā sajūtā dalījāmies ar klausītājiem Sanfrancisko, un tagad mums ir tas gods tajā dalīties arī ar rīdziniekiem.