/nginx/o/2018/07/17/10866181t1h6948.jpg)
Pavasaris teju sāksies, taču vēl ir laiks pirms tā iestāšanās padomāt par kosmētiskajām procedūrām. Kad parādās pirmā saule, bieži vien ieraugām, ka sejā parādījies vairāk krunciņu, un paši sev nepatīkam. Ir īstā reize nodarboties ar skaistumkopšanas procedūrām mājās atbilstoši savam ādas tipam vai ideālākais variants – doties uz kosmētisko kabinetu, kurā piedāvā speciālu skaistumkopšanas programmu: augļskābju procedūru, dziļo mitrināšanu un citu, lai āda pavasarī nesagādātu pārsteigumu.
Arī darbojoties ar sevi mājās un veicot kosmētiskās procedūras, izvēle ir plaša gan sievietēm, gan vīriešiem. Katrs mēģina izmantot pirmo sauli, tāpēc kosmetologi iesaka ādu tam sagatavot, tad iedegums būs vienmērīgs. Labākā metode ir ar augļskābju saturošajiem produktiem. Visbiežāk uz produktiem tos apzīmē ar burtiem AHA. Arī lietošanai mājas apstākļos ir nopērkami pīlingi, maskas, serumi, koncentrāti un krēmi ar AHA līnijām, kas ādai dod perfektu gludumu un mirdzumu.
Tīrīšana ar augļskābēm
Tie, kam ir problemātiska āda, skaistumkopšanas speciālisti pirms solārija apmeklējuma iesaka senu noteikumu – āda ir rūpīgi jāiztīra. Tas attiecas ne tikai uz sievietēm, bet arī vīriešiem. Pavasara saulē ļoti labi redzami melnie komedoni. Mūsdienīgas metodes nenozīmē tikai to, ka āda ir jātvaicē, bet gan jau pieminētās augļskābju procedūras. Sejas ādu var tīrīt, pamatojoties uz mitrinošo bāzi, izmantot parafīna maskas atbilstoši ādas tipam un katra gaumei. Darbojoties mājās, vispirms nepieciešams skrubis, lai noņemtu ādas virskārtu.
Ja ir dziļi izsitumi, pašam nevajadzētu veikt sejas tīrīšanu, bet doties pie speciālista. Tie, kam ir ādas pigmentācijas traucējumi, jau agri – marta sākumā – jāsāk lietot tā sauktās saules aizsardzības (SPF) līnijas. SPF faktoram jābūt norādītam ar skaitli 20. To lieto, uz dienas krēma uzklājot šo aizsargfaktoru. Ja to izdara pirms iziešanas no mājas, tiek novērsts risks iegūt pigmentācijas plankumus, jo jāatceras, ka pirmā pavasara saule ir visintensīvākā.
Jāmaina sejas krēms
Kosmetologi iesaka pēc ziemas nomainīt sejas krēmu. Ja ziemā tas ir barojošāks, bagātināts ar skābekli, sākoties saules sezonai, vairs nav aktuāli to lietot. Vajadzīgs mitrinošāks un vieglāks krēms, ņemot vērā ādas tipu. Dāmām gados starplaikā no ziemas uz pavasari vajadzētu izvēlēties liftinga krēmus. Pavasarī, kad pūš auksts un spēcīgs vējš, var izmantot tā sauktos laika apstākļu krēmus gan sievietēm, gan vīriešiem. Tos speciālisti iesaka lietot tiem, kam patīk ziemas sporta veidi. Diemžēl vīriešu ādai bieži vien raksturīga jutība Latvijas klimatiskajos apstākļos, tāpēc arī stiprajam dzimumam vajadzētu savu sejas ādu palutināt ar parafīna masku, lai tā justos komfortabli.
Vissvarīgākais katram ir zināt, kāds ir ādas tips. Ja tas nav skaidrs, vajadzētu atlicināt laiku apmeklējumam pie speciālista. Tad nav problēmu izvēlēties ādas kopšanas līdzekļus no plašā piedāvājuma klāsta. Kosmetologi krēmu izvēlē iesaka uzticēties savai intuīcijai. Ja piemeklē sajūta, ka krēms ir apnicis, to vajag mainīt. Tas jāmaina arī tad, ja tam ir izteikts sezonas raksturs. Gadiem ilgi nav ieteicams lietot vienu un to pašu krēmu.
Parasti valda uzskats, ka kvalitatīvi ādas kopšanas līdzekļi ir tikai tie, kas maksā dārgi. Pēc sastāva krēmi ir līdzīgi, taču dārgie krēmi atšķiras pēc to ražošanas tehnoloģijām un dod garantiju, ka iekļūst dziļākajos ādas slāņos. Vienkāršākie krēmi kvalitatīvi mitrina ādas virskārtu, bet nevar cerēt, ka tiem būs dziļa iedarbība.
Ar solāriju nedrīkst pārspīlēt
Garajos ziemas mēnešos, kad nav saules, daudzi iecienījuši apmeklēt solāriju. Arī šajā gadījumā ir svarīgi zināt ādas tipu. Solārijā ieteicams lietot speciāli šim mērķim paredzētos līdzekļus. Sarežģītāk ir sausas ādas īpašniekiem, jo tai nav dabiskā aizsargslāņa. Tad jāizveido speciāla programma, lai āda būtu veselīga un pēc solārija apmeklējuma nerastos problēmas. Jāatceras, ka arī pirms un pēc solārija apmeklējuma jālieto nepieciešamie ādas kopšanas līdzekļi, jāveic papildu masāža ādai. Tāpēc tiem, kam ir sausa un jutīga āda, nevajadzētu pārspīlēt ar solārija apmeklējumu. Ieteicams solāriju apmeklēt ne vairāk par vienu reizi nedēļā.
Kad Latvijā ir auksts, daudzi dodas ceļojumos uz siltajām zemēm. Kosmetologi iesaka pirms tam ādu sagatavot. Vēlams dažas reizes apmeklēt solāriju. Ja ārsts ir aizliedzis sauļoties solārijā, alternatīva būs paštonējošie krēmi, ko iesaka kosmetologi. Tie ir kvalitatīvi, papildināti ar dažādiem vitamīniem.
Dažādas maskas sejai
- Olas baltumu sakuļ mikserī, pievieno tējkaroti citrona sulas. Uz sejas masku klāj kārtām, ik pēc piecām minūtēm. Masku nomazgā ar siltā tējā samērcētu vati. Maska veicina ādas poru sašaurināšanos.
- Ņem olas dzeltenumu, ēdamkaroti citrona sulas, 1 gramu borskābes, 1 pilienu šampūna. Visu rūpīgi samaisa un klāj uz sejas. Pēc 20 minūtēm seju nomazgā ar vēsu ūdeni. Attīroša maska, ko lieto jebkura tipa ādai.
- Sausai sejas ādai – divas tējkarotes biezpiena saberž ar tējkaroti arbūza sulas, pusi olas dzeltenuma un tējkaroti kampareļļas. Iegūto masu liek uz sejas, pēc 15 minūtēm masku noņem ar kumelīšu uzlējumu. Tad ādu ieziež ar šķidru krēmu. Maska baro un mīkstina ādu.
- Ēdamkaroti arbūza mīkstuma sajauc ar pusi olas dzeltenuma, mazliet miltu un kartupeļu cietes. Arbūza mīkstuma vietā var ņemt tomātus, zemenes, aprikozes.
- Augļskābju masku sejai pagatavo no svaiga ananasu biezeņa, kam pievieno tējkaroti samalta cukura, tikpat daudz ananasu sulas, divus pilienus citronu ēteriskās eļļas (nav obligāti) un paniņas (arī tējkaroti). Visu rūpīgi samaisa un klāj uz sejas (izņemot rajonu ap acīm). Tur 10–12 minūtes, tad noskalo ar siltu ūdeni un uzliek sejas krēmu.
- Barojošu masku pagatavo no ēdamkarotes citrona sulas, 10 g bišu vaska, nedaudz spirta, 10 g krēma. Trauku ar maisījumu liek siltā ūdens peldē. Kad vasks sāk kust, visu rūpīgi samaisa. Masku uzklāj plānā kārtiņā. Pēc 15 minūtēm nomazgā ar siltu ūdeni.
- Pētersīļu un salātu lapas saberž, pievieno tējkaroti citrona sulas un 2 ēdamkarotes augu eļļas. Šāda maska tonizē sejas ādu.
- Cukura un auzu pārslu skrubi ķermenim pagatavo no 2 ēdamkarotēm samaltu auzu pārslu, brūnā cukura (tikpat daudz), alvejas mīkstuma (2 ēdamkarotes) un citrona sulas (ēdamkarote). Visu samaisa, līdz izveidojas viendabīga masa. Maigi ar to iemasē ķermeņa mitro ādu un tad noskalo ar siltu ūdeni. Ieteicams atkārtot vēl divas reizes, lai būtu labāks efekts. Auzu pārslas mīkstina ādu, palīdz dziedēt sausu un niezošu ādu.
Eksperta viedoklis - Mainoties sezonai, jāmaina arī sejas krēms
Alda Nogobode, skaistumkopšanas salona «Kolonna» kosmetoloģe:
Cilvēki bieži vien nezina, kāds ir viņu ādas tips. Pavasarī raksturīgi, ka āda apdeg un veidojas hiperpigmentācija. Ja sejas āda ir problemātiska un nav iztīrīta, sauļojoties pirmajā pavasara saulē, rezultāts nebūs kvalitatīvs, jo iekaisums nepazūd. Sākoties siltam laikam, nedrīkst aizmirst lietot dienas krēmu. Bez tā nevar iztikt, citādi ādas virskārta kļūs jutīga. Tas attiecas gan uz sievietēm, gan vīriešiem. Pavasarī ādai patīk vieglāks krēms, lai ir sajūta, ka tā elpo. Daudzi tagad strādā ar datoru, tāpēc nevajadzētu aizmirst par acu zonu. Piedāvājumā ir krēmveida un želejveida līdzekļi acu zonas kopšanai, ir arī speciāli vīriešiem. Tos lietojot, ir cits efekts. Vīriešiem āda ir atšķirīga, taču jutība ir vienāda. Arī vīriešiem vajadzētu veikt augļskābju procedūras pirms pavasara un lietot saules aizsardzības sērijas, tad iedegums būs vienmērīgs. Mainoties sezonai, rudenī un pavasarī nepieciešams apmeklēt kosmetologu. Nav pareizs uzskats, ka āda neelpo, ja uz tās ir uzklāts tonālais krēms. Jebkurš tonālais krēms labi izskatās uz koptas ādas, tāpēc jāizvēlas pareizais tonis un jāņem vērā ādas tips. Sausai un jutīgai ādai jāizvēlas biezākas konsistences krēms, normālai ādai – viegli mitrinošs, taukainai ādai – ar ārstniecisku efektu.