Šodienas redaktors:
Līga Āboma
Iesūti ziņu!

Leģendārais grieķu kuģniecības magnāts Aristotelis Onasis (2)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kļuva slavens ne tik daudz savu miljonu, cik mīlas romānu dēļ. 15. janvārī viņš svinētu 100. jubileju

Sievietes, sievietes...

Par grieķu bagātnieku Aristoteli Onasi rakstījuši visi, kam vien nav bijis slinkums: sekretāres, masieri, mīļākās, žurnālisti... Pasaules uzņēmēju bībelē "Loida sarakstā" kuģniecības dižvīrs pēc nāves nosaukts par gadsimta cilvēku.

Taču šo necilā izskata grieķi padarīja slavenu ne tik daudz īpašumi, cik kaislība uz slavenām sievietēm. Viņa mīlas dēkas tika ziņkārīgi apspriestas pat Āfrikas džungļos, taču no visām apkārt esošajām sievietēm Aristotelis patiesi mīlēja vienīgi savu māti un vecāko māsu, visas citas viņš vienkārši izmantoja. Tāpat kā savus biogrāfijas faktus, kurus iepina dažādos krāšņos stāstos. Vēl viņam ļoti patika jahta "Christina", kas viņam patiesībā aizstāja mājas.

Karjera

Pirmos miljonus Onasis sapelnīja Argentīnā, importēdams tabaku. 1932. gadā viņš nopirka sešus kravas kuģus, bet nebija pagājuši ne desmit gadi, kad viņš jau bija īpašnieks vienai no pasaulē lielākajām tankkuģu flotēm. Un pat kara laikā Onaša īpašums gandrīz nemaz necieta.

Veiksme biznesā izraisīja naidu kolēģos. Īpaši saasinājās attiecības ar svaini un nopietnāko konkurentu Stavru Niarhu — no atklātiem mēģinājumiem pārgriezt otram rīkli viņus atturēja vienīgi vajadzība ģimenes svētkos sēsties pie viena galda sievastēva mājās.

Abi sāncenši bija neārstējami slimi ar gigantomāniju. Piemēram, Niarhs nopirka pasaulē lielāko pasažieru kuģi, Onasis vienu fregati pārtaisīja par pasaulē greznāko jahtu "Christina", Niarhs izveidoja Grieķijā pirmo kuģu būvētavu, Onasis — nerentablās valsts aviolīnijas padarīja par plaukstošu kompāniju "Olympic Airways". Abi pirka un iekārtoja greznas mājas Manhatanā, Parīzē, Atēnās, Londonā...

Onasim bija iedzimta spēja saredzēt perspektīvu — gan biznesa darījumos, gan attiecībās ar sievietēm. Viņš nekad nerīkojās spontāni, bija ļoti apdomīgs, un viņam patika dzīvot ar vērienu.

Likumīgā sieva Atēna

Aristotelis Sokrats Onasis apprecēja Atēnu Livanu, grieķu kuģniecības patriarha Stavra Livana jaunāko meitu. Atēnai tad bija tikai 17 gadi, Onasim — jau 42. "Zelta grieķis" ne tikai tika pie laba pūra (kuģi, mājas...), bet arī beidzot tika uzņemts konservatīvajā Grieķijas kuģniecības ģildē — slēgtā un snobiskā kuģīpašnieku sabiedrībā.

Grieķietei Atēnai bija Anglijas pilsonība, bet meitene bija audzināta kā amerikāniete. Viņa bija mācījusies ASV, Anglijā, Kanādā. Kādai labai draudzenei Atēna reiz teica: "Esmu iemācīta runāt Anglijā, domāt — Ņujorkā, bet ģērbties — Parīzē." Izlutināto un vieglprātīgo sievu Onasis reizēm sauca par savu lellīti un līdz pat šķiršanās brīdim mēdza atkārtot, ka viņam ir trīs bērni: dēls, meita un Atēna. Pēdējā vienmēr bija labā noskaņojumā, lieliski izskatījās, moderni ģērbās un nevainojami uzvedās augstākās sabiedrības ballītēs — viņa bija laba sieva. Kaut arī par brīnišķīgu māti viņu nevarēja nosaukt, 1948. gada 30. aprīlī viņa Onasim dāvāja ilgi gaidīto pēcnācēju — dēlu Aleksandru. Pēc pāris gadiem viņa atkal palika stāvoklī, taču ne topošā māmiņa, ne tētis nevēlējās otru bērnu — visām brīnumainajām bagātībām vajadzēja nonākt vecāku dievinātā Aleksandra rokās. Pēc vairākiem gadiem Atēna savam mīļākajam Reinaldo Herreram stāstīja, ka vīrs viņu pat sitis, lai izraisītu priekšlaicīgas dzemdības. 1950. gada 11. decembrī piedzima meitiņa Kristīna, kas nebija mantojusi mātes skaistumu, taču, kā vēlāk atklājās, viņai bija iedzimtas vērtīgas īpašības no tēva — spēja savaldzināt pretējo dzimumu un veiksme biznesa darījumos. Atstājusi bērnus aukļu, audzinātāju un kalpu bara pārziņā, Atēna atkal no visas sirds metās augstākās sabiedrības dzīvē.

Pirmos piecus gadus laulība bija laimīga, diemžēl laika gaitā sievai apnika ievērojami vecākā vīra ballītes un viņa arvien biežāk uzkavējās vienaudžu sabiedrībā, nereti pat citā kontinentā nekā Aris (tā saīsināti sauca Onasi). Skaistā grieķiete nesūdzējās par pielūdzēju trūkumu un drīz vien vairs nevairījās neuzticīgajam dzīvesbiedram atmaksāt ar to pašu — tas ļoti aizskāra dienvidnieka vīrišķās ambīcijas, tomēr nelika viņam pārtraukt laulību.

Pirmo soli šķiršanās virzienā spēra pati Atēna. Par formālo laulības sabrukuma iemeslu kļuva nevis Onaša romāns ar operzvaigzni Mariju Kallasu, bet Aristoteļa sena mīļākā Džīna Marija Rainlandere, lai "tā bezkauņa Kallasa pārāk nesapriecājas". Onasis vēl mēģināja spirināties, bet šķiršanās notika.

Ja pakāpjas uz bagātībām...

Miljonārs nebija uzticīgs ne savām sievām, ne mīļākajām. Aristotelis tūlīt pēc kāzām ar Atēnu metās romānā ar Argentīnas pirmo lēdiju Evitu Peronu — dēka risinājās sešus mēnešus Itālijā. Par katru viņam izcepto omleti turīgais mīlnieks ar vieglu roku atdeva 10 tūkstošus dolāru labdarības organizācijām un mēdza jokot, ka dārgākas omletes dzīvē nav ēdis. Pagaidām gan nav izdevies noskaidrot, cik gardas omletes viņam gatavoja Glorija Svensone, Grēta Garbo, Veronika Leika, Žaklīnas Kenedijas māsa Lī Radzivila un neskaitāmas citas bagātā grieķa mīļākās.

Ikvienā Grieķijas ostā, tāpat arī katrā Eiropas un Tuvo Austrumu pilsētā Onasim bija kāda iecienītākā taverna vai krodziņš, kur viņa ierašanās kļuva par īstiem svētkiem. Ap kuģniecības magnātu bariem vien pulcējās sievietes, aicināja pie sevis, rotaļīgi koķetā intonācijā pārmeta, ka nesagaida zvanus un atbildes uz savām vēstulēm. Apkārtējiem bija grūti saprast, kā šis padruknais vīriņš ar garo degunu, tumšajām acenēm un kankarainajām drēbēm varēja būt tik valdzinošs, bet ironiskākie laikabiedri sprieda, ka Onasis izskatās daudz garāks un pievilcīgāks, ja pakāpjas uz savām bagātībām. Katrā ziņā pat Onaša nelabvēļi atzina, ka no viņa plūstošā pievilcības vara un egocentrisms ir tik magnētiski, ka iekaro pat visbezkaislīgākās un aukstākās zvaigznes sirdi. Onaša spēks slēpās spējā neievērot likumus un ierobežojumus. Tomēr zem pietiekami cietās čaulas slēpās gan sentimentalitāte, gan maigs romantisms. Leģendārais grieķis bija arī slavens ar savu lielisko humora izjūtu.

Operas leģenda Marija Kallasa

"Kas tad tu esi? Nekas! Vienīgais, kas tev ir, — maza svilpīte plaušās, bet arī tā reizēm nedarbojas," ar šādiem un līdzīgiem "komplimentiem", pēc aculiecinieku teiktā, Onasis mēdza "iepriecināt" ģeniālo operdziedātāju Mariju Kallasu. Kad vārdi vairs nelīdzēja, tika liktas lietā dūres. Apmēram tādas izskatījušās šā romāna beigas...

Pirmo reizi abi slavenākie 20. gadsimta grieķi satikās 1957. gadā Venēcijā lūgto viesu ballītē. Un uzreiz sajuta simpātijas viens pret otru. Tiesa, viņu pirmā saruna, pēc pasākuma dalībnieku atmiņās lasāmā, nebija romantiska. Marija bija slavena ar to, ka vienmēr teica, ko domāja. Kad Onasis sāka runāt skaidrā grieķu valodā, izbrīnītā primadonna to komentēja šādi: "Oho, redzu, ka neesi kaut kāds "tourkosporos"..." Tulkojumā no grieķu valodas šis vārds nozīmē "turka sperma", un tas ir briesmīgs apvai-nojums sevi cienošam grieķim. Aizkaitināto pielūdzēju Marija pēc tam mierinājusi, taisnodamās, ka tā bijusi uzslava tautietim par to, ka viņš nesmādē dzimto valodu.

Kallasas un Onaša dzīve neatgriezeniski mainījās 1959. gada 22. jūlijā, kad notika izbrauciens jūrā ar jahtu "Christina", kurā pēc Aristoteļa un Atēnas ielūguma piedalījās arī operzvaigzne kopā ar vīru Džovanni Batistu Menegīni — itāli, kas neprata nevienu svešvalodu. Onasim tolaik bija 55 gadi, Marijai — 35, Atēnai — 30.

Par šo astoņus gadus ilgušo un par leģendu kļuvušo mīlas stāstu šoreiz detalizētāk nerunāsim, pakavēsimies tikai pie sāpīgākās romāna lappuses. Ikviens biogrāfs noteikti uzrakstīs, ka Onasis piespieda Kallasu izdarīt abortu. Taču kādam grieķu žurnālistam izdevies atrast fotogrāfijas un dokumentus, kas liecina, ka nekāda aborta nav bijis. Patiesība ir daudz skaudrāka — kad pēc pāra pirmā randiņa pagāja astoņi mēneši, ar ķeizargrieziena palīdzību pasauli ieraudzīja mazs puisītis. Diemžēl drīz vien viņš nomira. Gaidot mazuli, vecāki viņam jau meklēja māju Austrijā, kur tas kopā ar māti būtu varējis mierīgi dzīvot...

Vieni nosodīja primadonnu, kas pameta vīru Onaša dēļ un izārdīja viņa ģimeni, citi juta līdzi nelaimīgajai sievietei, kas mīļotajam zem kājām paklāja gan savu godu, gan karjeru, gan pārējo dzīvi, bet tā arī nekļuva par viņa sievu. Taču pat lielākie mēles trinēji atzina, ka, par spīti visām peripetijām, viņiem abiem šī satikšanās bija liktenīga. Marijai pēc šķiršanās laiks it kā apstājās — vairs nenotika nekas nozīmīgs nedz viņas karjerā, nedz privātajā dzīvē. Kad sākās Onaša neveiksmes, ne viens vien aizspriedumains grieķis mēļoja, ka bagātnieks izaicinājis likteni: leģenda vēstī, ka sensenos laikos cilvēks esot pāršķelts divās daļās, un dzīves laikā viņam pazudusī otrā pusīte ir jāatrod. Onasis bija sameklējis, tomēr pameta to — tāpēc liktenis viņu soda.

Džekija Kenedija — pērle vainagā

Ne viena vien Onaša dzīves lappuse ir cieši saistīta ar viņa dārgo jahtu. Pirms tam šī skaistulīte bija kara fregate "Stormont" — kuģa pārbūvēšanai Onasis iztērēja četrus miljonus ASV dolāru. Rekonstrukciju vadīja vācu profesors Cēzars Pinavs, kas, starp citu, ierīkojis arī vienu no slavenākajiem Hitlera bunkuriem. Aristotelis pats apdomāja pat jahtas sīkākās detaļas un nevienai no savām sievietēm neļāva tās kritizēt. Uz jahtas bija lidmašīna, slimnīca, gaumīgi iekārtotas istabas viesiem — katra simbolizēja kādu no Grieķijas salām.

Onasis burtiski dievināja vēsturi, mitoloģiju un Senās Grieķijas mākslu, taču ar aizdomām izturējās pret literatūru un klasisko mūziku — un tas lieliski atspoguļojās arī greznās jahtas bibliotēkas plauktos.

Kuģniecības magnāts bija nakts cilvēks: viņam patika kilometriem garas pastaigas tumsā, bet jahta bija ideāla vieta vēlīniem pasākumiem — uz tās nekad netrūka viesu, kuri piekrita stundām ilgi klausīties Aristoteļa stāstos un kopā lūkoties zvaigznēs. Par savu dzīvi Onasis varēja pastāstīt piecās valodās. Viņš stāstīja brīvi, ļaudams sarunbiedriem iztēloties visus tos pārbaudījumus, kurus jau kopš bērnības viņam piešķīris liktenis...

Saviem ciemiņiem miljonārs veltīja īpašu uzmanību — viņš bija rūpīgs un viesmīlīgs namatēvs, kas nekad necentās izlikties pārāks, bagātāks vai labāks.

Džekija Kenedija — pērle vainagā

Jo slavenāka bija sieviete, jo vairāk Onasis viņu "mīlēja". Marija Kallasa, protams, bija ļoti iemīlējusies miljonārā, bet ne jau akla: vislielāko neapmierinātību viņā radīja Aristoteļa atklātā mīlināšanās ar Žaklīnas (Džekijas) Kenedijas māsu Lī Radzivilu. Kaut gan lielākā zaudētāja šajā trīsstūrī bija tieši Lī (kas, starp citu, tāpat kā citas bija gatava pamest visu un kļūt par Aristoteļa sievu), kura iepazīstināja Aristoteli ar savu māsu Džekiju un ielūdza viņu paviesoties uz jahtas "Christina"... Neko vairāk jau Onasim nevajadzēja — lai nu ko, bet ar dāvanām un uzmanības izrādīšanu iekarot iepatikušās sievietes sirdi viņš gan prata! Tiesa, vairāki biogrāfi sliecas domāt, ka Džekija vairāk alka apprecēties ar Aristoteli, nekā viņš kļūt par tās likumīgo vīru. ASV prezidenta atraitne tā cerēja rast mieru un bija pat iemīlējusies Onasī.

Risinoties konkurences cīņai ar Niarhu, romāns un kāzas ar nogalinātā ASV prezidenta atraitni bija kā daiļākā pērle vainagā. Vai arī, pēc aizspriedumu pilno grieķu domām, kā lieka pērle, kas lēni grimst dibenā, nesot sev līdzi neveiksmes biznesā un ģimenē.

Laime ar "pērli" neturpinājās ilgi. Drīz vien Onasis jau atkal meklēja mierinājumu Kallasas kundzes klēpī, sūrojās par sievas vēsumu, vainoja viņu izšķērdībā (pēc laulību līguma, tikai apģērbiem vien Džekija no vīra mēnesī saņēma ne mazāk kā 20 000 ASV dolāru), pat nolīga detektīvus, jo lielāko laika daļu prezidenta atraitne pavadīja ASV. Klīda runas, ka pirms nāves miljonārs bija plānojis šķiršanos...

Grieķu traģēdijas epilogs

Visa Aristoteļa Onaša dzīve no dzimšanas brīža līdz nāvei bijusi ne vienas vien grieķu traģēdijas vērta, un, kā presei paziņoja Onaša mazmeita, tieši nauda kļuvusi par viņu ģimenes lāstu.

Bagātnieka pirmā sieva Atēna tā arī neapprecējās ar savu mīļāko Hereru, viņas otrā laulība nebija laimīga, bet Atēnas trešās kāzas bija smags trieciens Onasim un bērniem. Tikai astoņus mēnešus pēc tam, kad mīklainos apstākļos pašnāvību bija izdarījusi Onaša galvenā sāncenša Niarha sieva, Niarhs apprecējās otrreiz — ar Atēnu. Saņēmis vēstuli par mātes slepenajām laulībām, 23 gadus vecais Aleksandrs šoka un pazemojuma dēļ nedēļas laikā nokritās svarā par 10kilogramiem un nekad vairs ar māti nekontaktējās.

Savukārt attiecības ar tēvu Aleksandram kļuva vēl labākas. Kaut arī daudzās lietās tēva un dēla viedoklis bija krasi atšķirīgs, tas viņiem netraucēja kontaktēties un apspriest biznesa lietas. Aleksandrs pat iemācījās nereaģēt uz tēva dzēlīgo humoru, bet Aristotelis novērtēja savas atvases iekšējo spēku. Īpaši viņš lepojās ar dēla prasmi vadīt dažādus lid-

aparātus. Tiesa gan, šajā ziņā liktenis bija traģisks — Aleksandrs gāja bojā. (Starp citu, 26 gadus vēlāk ļoti līdzīgā mistiskā lidmašīnas katastrofā gāja bojā Džekijas dēls Džons Kenedijs jaunākais.)

Un Aleksandra tēvs pilnīgi zaudēja vēlmi dzīvot — apzināti nedzēra zāles, uzrakstīja testamentu un pamazām gatavojās aiziet no šīs pasaules.

Līdz dēla nāvei Onasis visas lietas kārtoja ar naudu. Tā bija pārvērtusi viņu no parasta vidusšķiras pilsoņa par augstākās sabiedrības saietu spīdekli. Nauda bija arī palīdzējusi iegūt jebkuru sievieti, taču pat visa impērija kopā nespēja izglābt dzīvību lidmašīnas katastrofā nāvējoši ievainotajam Aleksandram. Viesodamies Skorpijas salā pie dēla atdusas vietas Onasis mēdza runāties ar Aleksandru, vienatnē stundām ilgi sēžot pie pudeles grieķu degvīna un divām glāzītēm...

Neilgi pirms nāves Onasis visvairāk laika pavadīja nevis kopā ar sievu vai mīļākajām, bet gan ar savu mazāk mīlēto meitu Kristīnu. Leģendārais grieķis aizgāja no dzīves lietainā 1975. gada pavasara dienā. Nāves iemesls: bronhiālā pneimonija.

Taču pēc Onaša nāves šīs grieķu ģimenes traģēdija vēl nebeidzās. Meita Kristīna, kas veiksmīgi bija pārņēmusi impērijas grožus savās rokās, 37 gadu vecumā nomira, pārdozējusi miegazāles.

Visu mūžu Onasis lepojās ar savu izcelsmi, taču viņa bagātību vienīgā mantiniece, Kristīnas meita Atēna, pat kārtīgi neprot mātes dzimto valodu, un vectētiņa dievinātā grieķu vēsture, reliģija un māksla viņai ir gluži sveša. 2003. gadā Atēna pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas kļuva par vienu no bagātākajām sievietēm pasaulē: saskaņā ar vectēva testamentu viņas rīcībā nonāca īpašumi, kuru vērtība tiek lēsta pat 2,7 miljardu dolāru apmērā. Tiesa gan, sākotnēji meitene varēja kontrolēt vien daļu no mantojuma — "tikai" 700—800 miljonus, taču drīzumā viņa kļūs 21 gadu veca un saņems tiesības vadīt fondu, kas pārvalda visus Aristoteļa Onaša īpašumus. Jācer, ka pret Onaša mazmeitu Olimpa dievi būs labvēlīgāki.

Komentāri (2)
Uz augšu