/nginx/o/2018/08/31/11335459t1h262f.jpg)
Karstā laikā iemanās spīdēt pat normāla āda, nemaz jau nerunājot par taukainu un kombinētu.
Šo nepatīkamo situāciju atrisināt palīdzēs kopjošā un dekoratīvā kosmētika ar matējošu efektu.
Matētas ādas kults, protams, ir civilizācijas izgudrojums. Grūti ir rast kādu dzīvībai vai veselībai būtisku iemeslu, kādēļ gan ādas dabiskie tauki varētu būt kaitīgi. Gluži pretēji — tie aizsargā ādu no apkārtējās vides nelabvēlīgās iedarbības un aizkavē mitruma iztvaikošanu, neļaujot ādai tik ātri novecot. Cita lieta — skaistums!
Taukainai ādai diemžēl lielākoties ir nosliece uz paplašinātu poru, komedonu un pūtīšu veidošanos. Lai to nepieļautu, āda sistemātiski un pareizi jākopj. Savukārt matēts ādas tonis jau gadsimtiem ilgi asociējas ar ideālu, kas jāsasniedz par jebkādu cenu. Franču karaļu pilīs savulaik bija ierīkotas pat īpašas pūderistabas, kur bija iespējams nopūderēt ne tikai deguntiņu, bet arī — un tā labi bagātīgi! — gan seju, gan pie reizes arī parūku. Tā laika galma etiķete pieteica karu taukainajam ādas spīdumam, neņemot vērā to, ka pieejamais pūderis nepavisam neatbilda ādai draudzīga kosmētikas produkta statusam. To gatavoja no rīsu vai kādu citu graudaugu miltiem. Milti, sajaucoties ar ādas taukiem un mitrumu, piebrieda, saķepa un aizsprostoja poras, kā rezultātā radās pinnes un citi nesmukumi. Bet kuru gan tas satrauca — ka tik āda nespīd!
Par laimi, mūsdienās vairs nav nepieciešama bieza pūdera kārta, lai kļūtu par laimīgo pareizās — matētās ādas īpašnieci…
Kāpēc āda kļūst taukaina?
Pavērojiet — maziem bērniem nekad nav novērojama ādas taukošanās vai paplašinātas poras. Šīs nepatikšanas sākas pusaudžu vecumā, kad aktivizējas hormonu darbība, un turpinās, līdz hormonu vētras norimst. Jāatzīst, ka daļa cilvēku iegūst
taukainu ādas tipu un līdz ar to arī noslieci uz komedonu un pūtīšu veidošanos uz mūžu. Vainīgs pie visas šīs jezgas ir vīriešu hormons, kuru, sākoties dzimumnobriešanai, producē arī sievietes organisms. Tas gan nenozīmē, ka vīrieša vai sievietes organismā šā hormona ir par daudz. Viss ir mazliet sarežģītāk. Lieta tāda, ka katram tauku dziedzerim ir receptors, kas reaģē uz šo hormonu un dod signālu tauku dziedzerim izdalīt lielāku vai mazāku tauku daudzumu. Šī reakcija dažādiem cilvēkiem var būt atšķirīga arī tad, ja hormonu daudzums ir pilnīgi normāls. Tātad — tā jau ir iedzimtība, un pat vislabākā ādas kopšana nevar izmainīt ģenētiski noteiktas norises mūsu organismā. Bet kosmētikas spēkos tomēr ir ļoti daudz — samazināt taukaino spīdumu un noslieci uz pūtīšu veidošanos, sašaurināt poras un pat nedaudz regulēt tauku dziedzeru darbību. Un tā var uzturēt ādas izskatu pat ļoti pieklājīgu.
Kā novērst lieko spīdumu?
Matējošā kosmētikas līdzekļa izvēle atkarīga no tā, cik lielā mērā šī problēma jūs skar. Ja par spīdumu atcerieties tikai vasaras karstumā un pret vakaru, jums pilnīgi pietiks ar birstošo vai kompakto pūderi un papīra vai labāk — īpašām kosmētikas salvetītēm spīduma nosusināšanai. Pūderis ir vissenākais civilizācijai pazīstamais matējošais līdzeklis, tikai tagad atšķirībā no sava senča, kas bija pagatavots no risu miltiem, tas vairs neaizsprosto poras un arī ir gandrīz neredzams (protams, tad, ja izvēlēts kvalitatīvs un piemērots pūderis). Visneredzamākais uz ādas ir birstošais pūderis, to var visvienmērīgāk uzklāt, un tieši ar šādu pūderi strādā profesionāļi. Šis ir vispiemērotākais pūdera veids, lai izveidotu kvalitatīvu meikapu. Diemžēl lielākoties tas nav ērts nēsāšanai līdzi rokassomiņā tieši tāpēc, ka ir birstošs, — ja vien jūsu plānos nav piepūderēt arī rokassomiņas saturu. Lai pielabotu meikapu dienas laikā, piemērotāks ir kompaktais pūderis, kas aizņem mazāk vietas un nedraud izbirt. Taču robeža starp pūderu veidiem jau kļūst samērā nosacīta, jo, piemēram, šīs vasaras YSL jaunums — Poudre Sur Mesure apvieno birstošā pūdera efektivitāti ar kompaktā ērtumu. Gluži vienkārši: šis pūderis no kompaktā pārvēršas par birstošo, ja vien pagriežat pūdernīcu ap savu asi, tā iegūstot tikai konkrētajai reizei nepieciešamo birstošā pūdera daudzumu. Pirms katras pūderēšanās dienas gaitā vienmēr jāatceras nosusināt taukaino spīdumu salvetītē — pretējā gadījumā pūderis sajauksies ar ādas taukiem un izveidos nevajadzīgi biezu un nevienmērīgu grima kārtu! Veikalos nopērkamas īpašas kosmētikas salvetītes (piemēram, Shiseido Pureness Oil-Control Blotting Paper), kas ļoti ērti nēsājamas līdzi rokassomiņā, turklāt atšķirībā no parastajām papīra salvetēm noklātas ar ļoti plānu pūdera kārtiņu, kas papildus sniedz matējošu efektu. Jau izsenis Japānā un Ķīnā šim nolūkam izmanto īpašu rīspapīru, kas lieliski absorbē ādas taukus. Šo salvešu lietošana pilnīgi noteikti nesabojās meikapu.
Ja ar šiem abiem paņēmieniem — nosusināšanu un piepūderēšanu — nav līdzēts, palīgā nāks matējošie un tauku dziedzeru darbību regulējošie ādas kopšanas līdzekļi. Tie paredzēti galvenokārt taukainas un kombinētas ādas kopšanai — želejas, losjoni, krēmi, emulsijas un serumi… Clarins kosmētikas līdzekļu klāstā atrodama pat eļļa taukainai un kombinētai ādai! Tiesa, tā saprotamu iemeslu dēļ lietojama tikai kā nakts kopjošais līdzeklis vairāk ar regulējošu, nevis matējošu iedarbību.
Lielākoties matējošie kosmētikas līdzekļi satur pūdera daļiņas, kas losjonu gadījumā ir pat uzskatāmi redzamas, jo nogulsnējas. Loģiski — pirms lietošanas šāds losjons jāsakrata. Atrodami īpaši līdzekļi T zonas matēšanai (pierei, degunam un zodam, kur ādas tauki izdalās visintensīvāk). Arī katras vīriešu kosmētikas līnijas neatņemama sastāvdaļa ir kāds matējošs sejas kopšanas līdzeklis, jo vīriešiem šī problēma ir ne mazāk (ja pat ne vairāk) aktuāla nekā sievietēm, turklāt stiprā dzimuma rindās pūderi lietot vēl pagaidām nav pieņemts… Arī pīlingi, lietoti saprātīgos daudzumos (taukainai ādai šī procedūra pieļaujama divreiz nedēļā), nāks tikai par labu, jo regulāri attīrīs ādu no atmirušajām šūnām. Sajaukušās un salipušas ar ādas taukiem, tās veido biezu ragvielas slānīti, kas savukārt neļauj ādai elpot.
Pārmaiņu vēji jeb modes tendences
Āda bez taukaina spīduma ir modē aizvien. Tas spīdums, par ko pēdējā laikā runā grima mākslinieki, ir drīzāk mirdzums un starojums. Lūdzu nejaukt šos jēdzienus ar taukaino spīdumu! Pareizā secība modernas un glītas ādas tekstūras iegūšanai ir šāda: vispirms atbrīvoties no dabiskās taukainības, tad sākt domāt, kādu moderno efektu — mirdzumu vai starojumu — tai piešķirt. Un tas, starp citu, uz kopējā matēto seju fona izskatīsies vēl efektīgāk…
Eksperta viedoklis
Skaistumkopšanas salonu tīkla «Kolonna» vadošā speciāliste Baiba Jevdokimova: «Lai novērstu taukainas sejas ādas spīdēšanu, ar pūderi vien nepietiks. Daudzu kosmētikas līniju klāstā atrodami produkti, kas regulē tauku sekrēciju. Pareizi izvēlēta un lietota, šāda kosmētika samazinās arī ādas spīdēšanu. Jo vairāk izdalās ādas tauki, jo lielāka iespēja, ka aizsprostosies poras. To var novērst ar sistemātisku un regulāru ādas kopšanu, arī sejas procedūru veikšana manāmi uzlabos situāciju. No sejas procedūrām vispiemērotākā taukainai ādai ir dziļā tīrīšana, īpaši labi rezultāti sasniedzami ar augļskābēm un enzīmiem.
Protams, arī pūderis ir neaizstājams ādas matēšanas līdzeklis. Tikai nevajadzētu to dienas laikā klāt kārtu kārtām! Ja ādas tauki sajaucas ar pūderi, izveidojas nevajadzīgi bieza un tātad arī pamanāma kārta. Pirms katras pūdera uzklāšanas ieteicams ādas taukus vismaz nosusināt kosmētiskajā salvetē.»