Sestdien, 13. novembrī, ar Alvja Hermaņa "Kalpa zēna vasaru" LTV uzsāk jauno “Teātris.zip” sezonu. No TVNET arhīva piedāvājam mūsu žurnālistes Ditas Derumas sarunu ar režisoru, kas tapusi pirms trīs gadiem brīdi pirms pirmizrādes. Saruna notika starp izrāžu mēģinājumiem uz tukšās Jaunā Rīgas teātra skatuves, un tobrīd neviens nenojauta, ka pavisam drīz tā kļūs par pandēmijas laika ikdienas realitāti.
"Piedzimt par latvieti Latvijā – tas ir kā vinnēt loterijā neticamu laimestu," saka režisors Alvis Hermanis, kurš kopā ar savu Jaunā Rīgas teātra jauno aktierkursu nupat Latvijai simtgadē uzdāvinājis netverami skaistu dāvanu - Jāņa Akuratera "Kalpa zēna vasaru".
Kārlis Skalbe savulaik Akurateru nodēvēja par «laikmeta saucēju», un tāds vienmēr bijis arī Hermanis. Spurains un nepieradināms, viņš aizrautīgi kritizējis sabiedriskos un politiskos procesus valstī, nebaidoties būt neērts un nesaprotams sabiedrībā dominējošajam viedoklim. Viņa izrādes ir kā antropoloģiski latviešu nācijas pētījumi, kas dažkārt uzšķērž sāpīgas patiesības un jaunatklāsmes, kuras mēs labprātāk paslaucītu pagultē. Hermanis drīkst. Ne jau tāpēc, ka viņš ir starptautiskas slavas apvīts režisors, kurš savas izrādes iestudē ārpus Latvijas robežām un kuru aicina vadīt teātrus Maskavā, Berlīnē un Cīrihē, bet tāpēc, ka viņš mīl šo zemi un cilvēkus. Tāpēc, ka tikai tie, kas mīl, drīkst atļauties teikt mums patiesību, lai cik sāpīga tā būtu.
Svētku nedēļā portāls TVNET aicināja režisoru uz sarunu par neaizsniedzamo jaunību, Latviju globalizācijas laikmetā un latvieti.