“Es gribu veidot pieminekli tādu, lai tas būtu saprotams visiem visos laikos,” tā par savu darbu reiz izteicies Brīvības pieminekļa autors Kārlis Zāle. Piemineklis pat padomju laikos ir saglabājis savu īpašo arhitektonisko nozīmi un kļuvis par vienu no izcilākajiem pieminekļiem Latvijas kultūras vēsturē. Ne velti Brīvības piemineklis ir teju centrālais objekts Latvijas neatkarības proklamēšanas dienā, 18. novembrī un citos valstiski nozīmīgos svētkos.
Pēc Pirmā pasaules kara beigām un Latvijas neatkarības atgūšanas sākās jauna dzīve un pieauga Latvijas iedzīvotāju nacionālā pašapziņa. Valsts sāka atgūties no kara nodarītajiem zaudējumiem, un jau pirmo gadu laikā samērā strauji uzplauka tautsaimniecība un kultūra. Drīz vien pēc neatkarības iegūšanas, 1922. gadā ārlietu ministrs Zigfrīds Anna Meierovics ierosināja celt pieminekli Latvijas atbrīvošanas cīņās kritušajiem karavīriem, tāpēc jau 1923. gadā tika izsludināts metu konkurss Brīvības piemineklim. Pēc vairākām konkursa kārtām vairāku gadu garumā, 1930. gadā konkursā triumfēja izcilais latviešu tēlnieks Kārlis Zāle ar projektu “Mirdzi kā zvaigzne”.
Brīvības pieminekļa celšanā palīgā nāk tauta
Lai gan pieminekļa plāns jau bija izvēlēts un projekts bija gatavs, Valsts prezidents Gustavs Zemgals bija spiests atzīt, ka budžetā nepietiek līdzekļu pieminekļa būvniecībai un vienīgais veids, kā īstenot sākotnējo ieceri, ir lūgt tautas atbalstu. Teju nekavējoties pēc lūguma izplatīšanas, 1929. gadā, sākās plašas ziedojumu vākšanas kampaņas, kas guva ievērojamu iedzīvotāju atsaucību. Tolaik ziedojumiem tika izplatītas īpašas ziedojumu zīmes, organizētas loterijas, pasākumi un balles, bet laikrakstus un citus preses izdevumus pārpludināja reklāmas ar aicinājumiem ziedot pieminekļa būvniecībai. Līdz 1935. gadam tika saziedoti aptuveni trīs miljoni latu – tā bija zaļā gaisma Brīvības pieminekļa būvniecības sākšanai.