Mārtiņš Freimanis šodien būtu svinējis 42. dzimšanas dienu

TVNET
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2
Foto: Paula Čurkste/LETA

2011. gadā Latvijas Infektoloģijas centrā 27. janvārī, plkst.01:20 aprāvās 33 gadus vecā latviešu vokālista, komponista, aktiera un dzejnieka Mārtiņa Freimaņa dzīve. Ārstniecības iestādē viņš tika ievietots 18. janvārī pēc smagas elpvadu ceļu saslimšanas. 2019. gada 7. februārī viņš būtu sagaidījis savu 42. dzimšanas dienu.

Pēdējā intervijā ar TVNET mūziķa audzēknis, draugs un grupas “Tumsa” līdera aizstājējs Valters Frīdenbergs, kuru pērnā gada 17. oktobrī pieveica vēzis, pastāstīja, ka Freimis bijis traks un dzīvojis ar pilnu krūti.

Kādu tu atceries Freimani?

Viņš bija čoms. Mums bija 10 gadu atšķirība, bet nekad nepateiksi, ka viņš bija vecāks. Viņš vienmēr gan pret mani, gan pārējiem “Putnu balles” dalībniekiem izturējās kā pret savējiem.

Viņš neaudzināja kā tēvs, viņš bija čoms, deva labus padomus no savas pieredzes.

Nu tā viņu arī atceros – kā čomu, pie kura varēja aizbraukt, ar kuru varēja gan papriecāties, gan pabēdāties, ja bija tāda nepieciešamība. Viņš bija blakus, un ne tikai man, bet ļoti daudziem cilvēkiem. Tāpēc jau arī daudzi viņu atceras ar labu vārdu. Un es ceru, ka atcerēsies vēl un vēl.

Kāds viņš bija kā cilvēks?

Jāsaka, ka Freimis bij traks. Un traks labā nozīmē, jo viņam laikam bija 25 gadi, kad viņš paņēma “Putnu balli” savā paspārnē. Tad, kad man bija 25, viņa jau diemžēl vairs nebija, un tad es padomāju – vai es varētu tagad paņemt sešus jauniešus, kuri īsti nezina, kas tur būs un ko iesākt? Rakstīt viņiem dziesmas, taisīt mēģinājumus, ierakstus, izdot albumu, braukt uz “Eirovīziju”... viņš gāja avantūrās, un “Putnu balle” pilnīgi noteikti bija viena no viņa avantūrām. Viņš nekad neteica nē. Vai tas ir labi, vai slikti, tas laikam katram pašam jāspriež. Viņš vienmēr bija traks “cilvēks jā”.

Guntars Račs sarunā ar mani albuma prezentācijā par Mārtiņu teica: “Ja viņš būtu bijis mazliet atklātāks un atļāvies beidzot pasūdzēties, ko viņš nedarīja, mēs būtu viņu izglābuši.” Kāds ir tavs viedoklis?

Vienmēr var teikt “ja nu”. Protams, cilvēki pēc kāda mīļā aiziešanas domā, ko viņi varēja darīt citādāk. Vai Freimis būtu gribējis citādāk? Es domāju, ka nē. Man šķiet, ka viņš dzīvoja to visu savu dzīvi, gan skatuves, gan sadzīves, tieši tā, kā viņš to gribēja darīt.

Jā, varbūt, vedot pie kaut kādiem ārstiem vai uz pārbaudēm, varētu kaut ko atklāt, kaut ko mainīt, varbūt izglābt. Bet tā bija tā Freimaņa dzīve. Tā bija viņa izvēle, ko es respektēju.

Es arī savā sadzīvē un ikdienā pieturos pie tā, ka, nu, tā ir mana dzīve un es to gribu dzīvot tā, kā man pašam prieks. Lai es tajā pēdējā minūtē varu padomāt, ka, jā, eu, viss bija ļoti forši, tieši tā, kā vēlējos. Es domāju, ka šādi Freimis dzīvoja - uz pilnu klapi. Ir jau tie “ja nu”, bet vai viņš pats gribētu tādu “ja nu”?

Pērnā gada vasarā tika laista klajā grāmata par Mārtiņa Freimaņa dzīvi un uzsākta koncerttūre, kurā tiek izpildītas viņa dziesmas.

Freimanis dzimis 1977. gada 7. februārī Liepājā. Bērnību pavadīja Aizputē, kur pabeidza vidusskolu. Vēlāk strādāja par angļu valodas pasniedzēju Liepājas 1. vidusskolā. Kopš 1996. gada Mārtiņš bija grupas «Tumsa» solists, līderis un galvenais dziesmu autors. Kopā ar grupu tika izdoti seši albumi. Kad «Tumsa» Latvijas mūzikas vidē jau bija nostabilizējusies, Freimanis sāka komponēt dziesmas un rakstīt tekstus arī citiem izpildītājiem.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 2

Tēmas

Lasītākais šobrīd
Top raksti
Uz augšu