26. jūlijā Daugavgrīvas cietoksnī ceturto reizi norisināsies laikmetīgās kultūras festivāls “Komēta”, piedāvājot gana plašu un intensīvu mūzikas un izglītības programmu trīs dienu garumā. Šogad festivāla centrālais temats būs attiecības, par kurām tiks reflektēts gan ar mūzikas starpniecību, gan arī diskusijās, performancēs un meistarklasēs. Tikāmies ar vienu no „Komētas” organizatorēm un festivāla izglītības programmas „Akadēmija” kuratori Lieni Jurgelāni, lai uzzinātu par šā gada „Komētas” tapšanu un to, kādi pasākumi slēpjas aiz programmu nosaukumiem “Pachamama Tribe”, “Higgs Boson”, “Akadēmija”, “Signāls” un „Ēteris”.
Pasākuma rīkotāji par “Komētu” saka, ka tas ir “unikāls brīvdabas festivāls – tas ir sociāls un kultūras eksperiments trīs dienu garumā”. Tomēr man “Komēta” vairāk asociējas ar nometni. Jo apmeklētāji, kas lielākoties ir rīdzinieki, izvēlas divas naktis pavadīt teltīs festivāla teritorijā, lai arī varētu doties nakšņot uz mājām; no rīta visi kopīgi brokasto, tad dodas uz meistarklasēm, lekcijām, diskusijām, kāds vada laiku pie dīdžeju spēlētās mūzikas, savukārt dienas noslēgumā apmeklētāji atvēsina prātu koncertā vai dejojot. Lūdzu, palīdzi noformulēt, kas ir šīs nometnes apmeklētājs?
Jau četrus gadus cenšamies saprast, kas ir “Komētas” auditorija. Vērtējot demogrāfiski, auditorija ir ļoti plaša, tomēr galvenokārt tie ir cilvēki, kuri meklē autentisku pieredzi, kuri vēlas tā vai citādi atbrīvoties. Piemēram, reiz kāds draugs ieradās festivāla pirmajā dienā, lai vienkārši dažu stundu laikā gūtu priekšstatu par “Komētu” un pēc tam dotos prom. Rezultātā viņš bija paspējis iepazīties ar cilvēkiem, atrast festivāla teritorijā naktsmājas un galu galā šķīrāmies festivāla pēdējā dienā. Tāpat “Komētas” auditorija var būt droša, ka festivāla rīkotāji viņiem neko nemēģinās “iesmērēt”, jo cenšamies būt maksimāli atklāti par festivāla rīkotāju vērtībām.