Latviju starptautiskajā pasaules mūzikas forumā "Womex" pārstāvēs "Saucējas"

LETA
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1
 "Saucējas"
"Saucējas" Foto: publicitātes

Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupa "Saucējas" piedalīsies koncertā pasaules lielākajā pasaules mūzikas forumā "Womex", kas notiks no 23. oktobra līdz 27. oktobrim Tamperē, Somijā, informēja Latvijas mūzikas informācijas centra (LMIC) projektu vadītāja Vineta Romāne.

Īpaša starptautiska žūrija grupu "Saucējas" ir izvēlējusies no vairāk nekā 1000 dalībnieku pieteikumiem. Šī ir trešā reize "Womex" 25 gadu pastāvēšanas vēsturē, kad Latvijas mūziķi ir izvēlēti uzstāties foruma koncertā.

Latvijas stendu forumā organizē LMIC - šogad jau 14. reizi. Tā izveidi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Baltijas Kultūras fonds. Katru gadu forumam LMIC izdod arī etniskās mūzikas ierakstu izlasi "Native Music. Traditional /Folk/World-music/ Latvia".

"Latvijas tradicionālā mūzika plašākai publikai ir maz zināma, tāpēc īpaši priecājamies, ka varēsim koncertēt tik lielam etniskās mūzikas profesionāļu pulkam,”

uzsver "Saucēju" vadītāja Iveta Tāle.

Koncertā klausītāji dzirdēs krāšņākos tradicionālās dziedāšanas piemērus, gan vēlīnās izcelsmes daudzbalsīgās dziesmas, gan arhaisko sekundu un burdondaudzbalsību.

Pašlaik "Saucējas" strādā pie jauna projekta "Tradicionālā dziedāšanas dabas akustiskajā vidē", ierakstot dziesmas dabā. "Arī koncertā mēģināsim klausītājiem uzburt skanisko ainavu, kāda tā kādreiz bijusi Latvijas pakalnos, mežos un pļavās, kad vēl varēja dzirdēt ganu gavilēšanas, rotāšanas, garos saucienus, "leišus" un godu balsus," norāda Tāle.

Šogad forumā pirmo reizi ar Igaunijas un Lietuvas kolēģiem tiek veidota kopīga sadarbības platforma - Baltijas valstu paviljons, kurš sniegs plašāku atbalstu Baltijas valstu mūziķu virzībai pasaules mūzikas tirgū.

Latvijas stendā šogad klātienē būs pārstāvētas vairākas tradicionālas, folkmūzikas, etniskās un citu līdzīgu žanru grupas - "Auļi", "Tautumeitas", "Iļģi", "ZeMe", "Rahu the Fool", "Laiksne", "Imanta Dimanta un draugi", "Kanisaifa", "Ducele","Very Cool People", Saulkrastu jauktais koris "Anima", kā arī kultūras menedžmenta centrs "Lauska", festivāli "Porta" un "Sviests".

Jau vairākus gadus LMIC izdotās etniskās mūzikas izlases koncepcijas autore ir etnomuzikoloģe Lauma Bērza, kura izlasē iepazīstina ar šīs mūzikas aktualitātēm un spilgtākajiem pārstāvjiem Latvijā.

"Womex" piedalās vairāk nekā 2700 mūziķi, izdevēji, producenti, festivālu organizētāji un citi mūzikas industrijas profesionāļi no visas pasaules. Forumā var satikt sev līdzīgi domājošos, uzzināt par aktualitātēm, iegūt jaunus kontaktus un smelties iedvesmu jauniem projektiem, norāda Romāne.

Piecās dienās paralēli vairāk nekā deviņdesmit valstu stendu izstādei notiks 300 mūziķu koncerti uz septiņām skatuvēm, dīdžeji un filmu skates, kā arī dažādas tematiskas konferences.

"Womex" 25 gadu pastāvēšanas vēsturē no Latvijas mūziķiem līdz šim forumā ir uzstājusies koklētāja Laima Jansone (2011.gadā) un grupa "Iļģi" (2015.gadā).

Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās dziedāšanas grupas "Saucējas" dalībnieces jau 15 gadus apvieno kopīgs mērķis - apgūt un popularizēt latviešu tradicionālās dziedāšanas stilus un tehnikas, īpašu uzmanību veltot daudzbalsīgām lokālajām tradīcijām.

Paralēli jaunu koncertprogrammu gatavošanai jau trešo gadu "Saucējas" ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Latvijas Kultūras akadēmijas atbalstu turpina īstenot projektu "Tradicionālā dziedāšana dabas akustiskajā vidē", kurā grupas dalībnieces veic dziesmu ierakstus dabā. Šie ieskaņojumi sniedz priekšstatu par latviešu dziedāšanas tradīciju, kuras veselums top cilvēka, dabiskās akustikas un dažādu dabas radīto skaņu līdzās skanēšanā un mijiedarbībā.

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu