Aizvadīta “Vijas Artmanes Lielā nakts”

Foto
TVNET
Aizvadīta “Vijas Artmanes Lielā nakts”
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: Artūrs Krūmiņš/TVNET

21. augustā leģendārajai aktrisei Vijai Artmanei apritētu 90. Tam par godu 17. augusta vakarā aizvadīta “Vijas Artmanes Lielā nakts”, kas leģendas dzīvei ļāva pietuvoties Rīgas pilsētvidē. Kinoteātrī “Splendid Palace” pulcējās aktrises ģimene, laikabiedri, draugi un talanta cienītāji, lai dalītos savos atmiņu stāstos par kinodīvu un teātra karalieni, bet lielformāta videoprojekcijas priecēja Rīgas svētku apmeklētājus arī pie Dailes teātra un Laipu un Meistaru ielas stūrī.

Ar leģendārā režisora Rolanda Kalniņa ievadvārdiem kinoteātrī “Splendid Palace” notika īpašs dokumentālās filmas “Saruna ar karalieni” (1980) atjaunotās versijas seanss. “Vija sabiedrībā vienmēr bija tāda ļoti atsaucīga. Nemīlēja pļāpāt, bet vienmēr, vai saistībā ar teātri, vai kino, vai dzīvi, tās sarunas, tās nebija vienkārši tādas, nu, par laiku, ko mēs darām un tā tālāk. Nē, vienmēr bija tomēr dzīves pārdomas,” priekšvārdā atzina stāstīja Rolands Kalniņš, un tieši šādas sarunas ir arī “Saruna ar karalieni” centrā.

Pēc filmas kinoteātra pagalmā notika sirsnīga kavēšanās atmiņās par leģendāro kinodīvu. Savos stāstos dalījās aktrises meita Kristiāna Dimitere, mazmeita Berta Vilipsone, režisors Jānis Streičs un kinokritiķe Daira Āboliņa. Pasākumā skanēja Vijas Artmanes balss ieraksti, bet aktrises meita un mazmeita lasīja Artmanei sūtītās vēstules, uz kurām aktrise, starp citu, tiešām rūpīgi centās atbildēt.

Laipu un Meistaru ielas stūrī un Dailes teātra logos redzamās projekcijas savukārt vēstīja par Artmanes jaunības gadiem un Vijas Artmanes kā teātra karalienes mūžu. Projekcijās izmantoti arī unikālie materiāli, ko Vijas Artmanes ģimene uzticējusi LTV filmēšanas grupai – personīgais arhīvs ar 8 mm lentām, kur aktrise filmēta mājās un teātrī.

“Vijas Artmanes Lielā nakts” bija arī pēdējo kadru uzņemšanas laukums Latvijas Televīzijas jaunākajai dokumentālajai filmai“Aktrise un laiks. Vija Artmane”. Filma būs mēģinājums saklausīt aktrises atklātības mirkļus arhīva ierakstos un senās intervijās, lai mēģinātu sajust, ko nozīmēja dzīvot Vijas Artmanes dzīvi. Savu kino pirmizrādi režisores Agitas Cānes-Ķīles un scenārija autores Dairas Āboliņas kopdarbs piedzīvos tieši aktrises dzimšanas dienā – 21. septembrī. Tas vienlaikus būs arī kinoteātra “Splendid Palace” sezonas atklāšanas pasākums. Biļetes iespējams iegādāties kinoteātra kasēs.

17. augusta pasākumi notika Rīgas svētku ietvaros, to norisi un filmas tapšanu atbalstīja Rīgas dome. Pasākumu ierakstā iespējams noskatīties šeit.

Dokumentālās filmas “Aktrise un laiks. Vija Artmane” televīzijas pirmizrāde – 24. augustā plkst 21.25 LTV1. Filmas veidotāji: režisore Agita Cāne-Ķīle, scenāriste Daira Āboliņa, operators Edgars Bite, producenti Ieva Rozentāle un Artis Dobrovoļskis. Tieši aktrises dzimšanas dienā – 21. augustā – īpaša programma būs arī LTV1 vakara programmā – plkst. 21.20 Rolanda Kalniņa filmas “Saruna ar karalieni” atjaunotās versijas televīzijas pirmizrāde, bet pēc tās – režisora Leonīda Leimaņa “Purva bridējs”, ar Viju Artmani vienā no savām leģendārākajām lomām.

No 17. augusta sabiedrisko mediju portālā LSM.lv ir pieejama Vijai Artmanei veltīta sadaļa, kur publicētas intervijas ar tiem, kuriem bija gods pazīt lielo aktrisi, privātā arhīva materiāli un filmas veidotāju stāsts par filmas tapšanu.

Tēmas

Nepalaid garām!

Uz augšu