Kāpēc šādus darbus veic tik reti? Lai arī ir pieejami labi restauratori, tomēr tas ir ne tikai sarežģīts un darbietilpīgs, bet arī dārgs process, ja to attiecina pret kopējām projekta izmaksām.
Restaurāciju sākām 2014. gada sākumā un atjaunoto gleznojumu jaunajā vietā - hallē uzstādījām 2018. gada beigās.
Rezultātā projekta pasūtītājs ieguva gleznojumu praktiski oriģinālā skatā un apjomā – 97% no tā, kāds tas bija bijis. Piemēram, Polijā kultūras pieminekļu sargi šādos gadījumos pieļauj pat 30% zudumus, bet šai gadījumā aptuveni 3% zuduma ir izcils rezultāts. Liela daļa laika mums pagāja ne tikai restaurējot, bet arī komunicējot ar ārvalstu kolēģiem un pasūtītāju, arhitektu, pieminekļu sargiem un būvvaldi. Es vēlos īpaši uzteikt šo komunikāciju, kas bija operatīva un cieņpilna, un ļoti atviegloja darbu.
Laiks atjaunošanai bija pietiekams, bet gadījās arī izaicinājumi: līdz darba pabeigšanai mums bija palikuši tikai pāris mēneši, un, aizbraucot klātienē uz objektu, sapratām, ka mums būs radikāli jāmaina restaurācijas tehnoloģija, ko noteica metode, kā gleznojumu bija paredzēts stiprināt pie griestiem. Gleznojums tika noņemts no vecas ēkas un, kā jau senās ēkās, tas bija greizs, šķībs, bet virsma, kur to bija paredzēts novietot, bija perfekta, gluda. Tas bija kā basketbola bumbu no apaļas pārvērst plaknē, lai netiktu mainīta gleznojuma ģeometrija un nebūtu baltu laukumu. Iepriekš tika plānots, ka gleznojums pie griestiem tiks stiprināts ar enkuriem. Izrādījās, ka griestos nedrīkstam neko urbt, tādēļ bija jāatrod cits stiprināšanas risinājums: kā to pielīmēt, lai tas kalpotu mūžam. Tas bija liels izaicinājums.
Gribu arī noņemt cepuri arhitekta Uģa Zābera un pasūtītāja priekšā par spēju operatīvi pielāgoties esošajiem apstākļiem. Sākotnējā arhitektoniski mākslinieciskā izpēte liecināja, ka griestu gleznojums būs tumši brūns, lakots, bet darba gaitā atklājās, ka centrālais halles elements būs pavisam citā krāsu gammā. Tāpēc arhitektam nācās ātri un ievērojami pieskaņoties ar interjera un apdares materiāliem. Lai gan darbs bija izaicinošs, tomēr, paveikto aplūkojot, ir liels gandarījums un prieks.”