Skudriņas konkurentu advokāts komentē apsūdzības par ideju zagšanu

Sejas.lv
Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 4
Gundega Skudriņa
Gundega Skudriņa Foto: Ieva Lūka/LETA

30. jūlijā pasākumu rīkotāja Gundega Skudriņa vietnē "Facebook" pauda viedokli, ka radošā apvienība “Šarmants” kopējuši viņas idejas un koncepciju jaunā projekta “Sajūti Liepājas garšu” ietvaros. Arī Skudriņas jurists atzīst, ka notikusi kopēšana. Savukārt apvienība “Šarmants” un tās pieaicinātais advokāts Andris Tauriņš no zvērinātu advokātu biroja “Sorainen” nepiekrīt minētajam viedoklim un uzskata to par nepamatotu.

Publiskojam nerediģētu apvienības "Šarmants" un advokāta Tauriņa komentāru.

"Skudriņas ierakstu "Facebook" vietnē iespējams pārprast. Tur izmantoti attēli no viena konkrēta “Šarmants” organizētā pasākuma “Sajūti Liepājas garšu”, bet iepretim tiem selektīvi atlasīti attēli no dažādiem “Skudras Metropoles” rīkotiem notikumiem plašākā laika griezumā. Ieraksta autore norāda, ka ne jau šo detaļu līdzība ir problēma, bet pati koncepcijas kopija, par ko grūti spriest, ja pasākums nav apmeklēts klātienē.

Lai runātu par Skudriņas vai "Skudras Metropoles" intelektuālā īpašuma aizskārumu, visupirms jākonstatē darba esamība un tā autorība. Identificējot radošo darbu, jāatceras, ka Autortiesību likums neaizsargā idejas; to brīva aprite un izmantošana ir būtisks sabiedrības attīstības un jaunrades pamatnosacījums. Idejas nevienam nepieder, savukārt līdzīgu ideju atšķirīgs izpildījums nepārkāpj autortiesības. Ja ideja ir izteikta konkrētā formā, likuma aizsardzību bauda šī konkrētā forma. Savukārt ideju citi var brīvi izmantot, ietērpt to jebkādā citā formā un tādējādi radīt jaunus darbus.

Ir sarežģīti vai pat neiespējami pierādīt, kurš pirmais iedomājās un īstenoja konkrētus radošos risinājumus, kad interneta vidē jau ir konstatējamas to neskaitāmas versijas. Kamēr šo ideju izpildījums nav identisks, nav arī pamata apsvērt autortiesību pārkāpumu.

Vispārīgi varētu būt apspriežams jautājums par pasākumu scenārijiem kā autortiesību objektiem. Taču tādā gadījumā jāskata visi pasākumu veidojošie elementi to kopumā. Šajā gadījumā nav ne mazāko šaubu, ka Liepājā radītais pasākums ir oriģināldarbs, un Skudriņas nopelni tajā nav. Ar grandiozu ieguldījumu visu tekstuālo scenāriju Liepājas pasākumam radījusi dzejniece Maija Kalniņa.

Priekšnesums “Sajūti Liepājas garšu” ietver daudz būtisku sastāvdaļu, kuras veido pasākuma identitāti un oriģinalitāti, kam ir maz līdzības ar “Skudras Metropoles” rīkotajiem pasākumiem. Skudriņas ierakstā uzskaitītie elementi arī savienoti kopā neveido “Šarmants” organizētā pasākuma identitāti. Tie nevar tikt pakārtoti darba definīcijai Autortiesību likuma izpratnē, kā arī neiztur oriģinalitātes un jaunrades kritērijus. Turklāt G. Skudriņa pati atzīst: “Es neapšaubu, ka daudzviet pasaulē pasākumos izmanto smiltis vai iekārtas glāzes. Protams, tas nav mūsu izgudrojums [..]”1

Radošā apvienība “Šarmants” ciena Skudriņas viņas veikto darbu, tomēr neatbalsta pieeju, ka tiek monopolizētas idejas, ko izmanto visā pasaulē. Nepārdomāti izteikumi un apsūdzības plaģiātismā rada kaitējumu reputācijai. Tāpēc apvienība “Šarmants” cer, ka šādi apgalvojumi ir nepareiza faktu interpretācija, nevis apzināts mēģinājums nomelnot konkurentus.

Vienlaikus jāatzīst, ka intelektuālā īpašuma un autortiesību tēma ir arvien svarīga un aktuāla – par to ir jārunā un jāveicina industrijas, kā arī sabiedrības kopīgā izpratne par intelektuālo īpašumu un tā aizsardzību."

Facebook Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 4

Tēmas

Lasītākais šobrīd
Top raksti
Uz augšu